Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczyszczalnia Ścieków "Klimzowiec": Zakończona modernizacja, czyli udany finał projektu

Redakcja
Od lewej: Prezes ChŚPWiK Krzysztof Broż, Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski,  Anna Wrześniak  WIOŚ Katowice, Prezydent Chorzowa  Andrzej Kotala, Marek Kopel  Przewodniczący  Zgromadzenia  SChŚZWiK
Od lewej: Prezes ChŚPWiK Krzysztof Broż, Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski, Anna Wrześniak WIOŚ Katowice, Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Marek Kopel Przewodniczący Zgromadzenia SChŚZWiK
Uruchomienie nowoczesnych komór fermentacyjnych w Oczyszczalni Ścieków "Klimzowiec" stało się swoistym podsumowaniem wielkiego projektu przebudowy gospodarki wodno-ściekowej w Chorzowie i Świętochłowicach oraz modernizacji samej oczyszczalni.

- Celem realizowanego przez nas projektu była przede wszystkim poprawa stanu środowiska naturalnego, czystości wód i gleby oraz dostosowanie gospodarki wodno-ściekowej miast, na terenie których działamy, do wymagań Polski i Unii Europejskiej - podkreślał podczas uroczystości Krzysztof Broż, prezes zarządu Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Na uroczystość w Chorzowie przybyli przedstawiciele wielu środowisk: posłowie, prezydenci miast, instytucji zajmujących się ochroną środowiska i przedstawiciele firm, które realizowały tę wielką inwestycję.

Na projekt "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Chorzowie i Świętochłowicach" realizowany przez Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Chorzowie - prócz modernizacji Oczyszczalni Ścieków "Klimzowiec" i gospodarki osadem ściekowym - składały się również takie zadania, jak przykrycie koryta rzeki Rawy i otwartych kanałów ściekowych, modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Chorzowie, modernizacja sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Świętochłowicach, studium stawu Kalina (skąd do oczyszczalni spływają wody zanieczyszczone m.in. fenolami) oraz przejęcie ścieków z dzielnicy Chropaczów, które były zrzucane do potoku Guido.

Modernizacja Oczyszczalni Ścieków "Klimzowiec" to jedna z największych w regionie inwestycji, które uzyskały wsparcie z funduszy unijnych. - Ta inwestycja ma wielkie znaczenie nie tylko dla czystości wód Chorzowa i Świętochłowic, ale i dla gmin sąsiednich - głównie dla Katowic, dokąd płyną wody Rawy - mówi dyrektor Bartłomiej Jarocha. - Inwestycja ta to również krok w stronę najnowszych rozwiązań i poważne osiągnięcie inżynieryjne. Dzięki uzyskiwaniu biogazu ze ścieków możliwa stała się produkcja energii dla oczyszczalni, co znacznie obniży koszty jej funkcjonowania - podkreśla.

Modernizację oczyszczalni "Klimzowiec" realizowało konsorcjum Budimex Dromex SA i Cadagua SA z siedzibą w Bilbao w Hiszpanii. Wartość kontraktu przekraczała 108 mln zł. Podczas budowy zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania.

- "Przykrycie koryta rzeki Rawy i otwartych kanałów ściekowych", zrealizowane przez naszą spółkę w ramach Projektu Funduszu Spójności nr 2003/PL/16/P/PE/044 "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Chorzowie i Świętochłowicach", zostało zakwalifikowane do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku 2010" - podkreśla prezes zarządu Krzysztof Broż. - Było to dla nas wielkie wyróżnienie i dowód na to, że nasz projekt to rozwiązanie przyszłościowe. Mamy nadzieję, że właśnie zakończona modernizacja oczyszczalni również zyska wysokie oceny tak w oczach fachowców, jak i mieszkańców - w końcu to głównie dla nich realizujemy ten projekt.

Efekty tych inwestycji widać gołym okiem w centrum Świętochłowic i centrum Chorzowa Batorego, gdzie przykryto rzekę Rawę. - Modernizacja oczyszczalni "Klimzowiec" przynosi nie tylko wiele korzyści dla mieszkańców, ale i stawia nasze przedsiębiorstwo w szeregu tych, które spełniają wszelkie wymogi stawiane przez normy krajowe i unijne, takie jak osiągnięcie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w ściekach oczyszczonych, ograniczenie zagrożenia skażeniem powietrza, zmniejszenie uwodnienia odwodnionego osadu - tłumaczy prezes Krzysztof Broż.

Dziś osady w oczyszczalni "Klimzowiec" kierowane są do nowych komór fermentacyjnych, w których prowadzona jest fermentacja, co zapewnia produkcję biogazu. Dzięki temu możliwa jest produkcja energii elektrycznej w skojarzeniu z energią cieplną, co daje ogromne oszczędności i praktycznie uniezależnia oczyszczalnię "Klimzowiec" od dostaw energii. Biogaz może być spalany na agregatach prądotwórczych oraz w kotle biogazowym. - To przyszłościowe rozwiązanie, dzięki temu z odpadów uzyskujemy tzw. zieloną energię - podkreśla Bartłomiej Jarocha.

Od zakończenia modernizacji oczyszczalni zależało powodzenie całego projektu pn. "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Chorzowie i Świętochłowicach". Niedawne uroczystości w Chorzowie były dowodem na to, że w Chorzowsko-Świętochłowickim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. mogą mówić o pełnym sukcesie.

Zakończona modernizacja, czyli udany finał projektu

Do Oczyszczalni Ścieków "Klimzowiec" usytuowanej na pograniczu Chorzowa i Katowic trafiają ścieki z terenu obsługiwanego przez Chorzowsko-Świętochłowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Praca tej oczyszczalni wpływa nie tylko na jakość życia w Chorzowie i Świętochłowicach, ale i w sąsiednich Katowicach - ponieważ wody rzeki Rawy płyną dalej właśnie w stronę stolicy województwa. Wg zachowanych dokumentów, do roku 1875 rzeką Rawą płynęła wyłącznie czysta woda pochodząca ze źródeł i wody opadowej. Sytuacja ta uległa zmianie w czasie postępującego rozwoju przemysłu ciężkiego i urbanizacji terenu. Powstające w szybkim tempie zakłady przemysłowe wykorzystały Rawę jako naturalny ściek dla odprowadzania wód przemysłowych, a doprowadzenie do rzeki również ścieków bytowych spowodowało, że stała się ona dla mieszkańców miast kłopotliwym i poważnym problemem sanitarnym. Dlatego też wybudowano w latach 1912-1913 prowizoryczną oczyszczalnię doświadczalną. W 1929 roku zakończono budowę oczyszczalni "RAWA". W 1967 roku na terenie oczyszczalni "RAWA" rozpoczęto realizację nowego obiektu o nazwie "KLIMZOWIEC". Jednak dopiero od stycznia 1997 roku Oczyszczalnia Ścieków "Klimzowiec" rozpoczęła oficjalną działalność. Niestety, zastosowany pierwotnie proces technologiczny został opracowany około 40 lat temu, dlatego obiekt należało poddać gruntownej modernizacji. Chodziło przede wszystkim o unowocześnienie istniejącej technologii oczyszczania ścieków, co w efekcie miało dostosować zawartość zanieczyszczeń w już oczyszczonych ściekach do norm Unii Europejskiej, ograniczyć hałas i odór, unoszący się dotychczas znad oczyszczalni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Oczyszczalnia Ścieków "Klimzowiec": Zakończona modernizacja, czyli udany finał projektu - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto