Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża ciśnień w Zabrzu nocą to hit. Jeden z najpiękniejszych obiektów na Śląsku zapiera dech

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Architektura Zabrza. Wieża ciśnień w Zabrzu: nocne zdjęcia to hit. Mieszkańcy regionu już podziwiają wieżę przy ul. Zamoyskiego. Wyjątkowe wrażenia są ich udziałem w tym miejscu zwłaszcza wieczorami, kiedy budynek jest oświetlony. Zobaczcie!

Wieża ciśnień w Zabrzu: nocne zdjęcia to hit. Zobaczcie!

W internecie krążą zdjęcia tego pięknego miejsca. A to tylko przedsmak tego, co będzie czekało na odwiedzających po jej otwarciu.

Niewątpliwie - jedną z największych atrakcji tego miejsca jest przeszklony taras z widokiem na panoramę Zabrza i ościennych miejscowości.

Cały obiekt - zapiera dech. Zrewitalizowano także jego otoczenie, teraz jest tu sprzyjający odpoczynkowi skwerek.

- Zabrzańska wieża ciśnień to jeden z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszy, obiektów tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce - dodaje.

Przypomnijmy, miasto Zabrze wieżę kupiło i wyremontowało i jak kolejna, industrialna perła na mapie Zabrza - będzie przypominała o związanych z węglem korzeniach tego miasta.

Obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą, dzięki czemu będzie to obiekt dostępny dla każdego. Tu także odbyło się pierwsze wydarzenie - bieg „Ciśniemy na wieżę”, śmiałkowie, miłośnicy aktywnego wypoczynku, jako pierwsi mogli pokonywać stopnie dobudowanej klatki schodowej i - podziwiać to miejsce.
Rewitalizacja wieży kosztowała 34,2 mln złotych.Miasto uzyskało na ten cel unijne dofinansowanie w kwocie 23,7 mln złotych.
Patrząc dziś na wieżę - aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno groziła jej rozbiórka!

Co będzie czekać w wieży po jej otwarciu?

Działać będą tu nowocześnie zaaranżowana, interaktywna wystawa związana z węglem, a także kawiarnia.

- To będzie nowoczesna, interaktywna wystawa skoncentrowana wokół tematyki węgla, który jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Śląska - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zajmuje się realizacją projektu.- Ekspozycja obejmować będzie trzy obszary tematyczne. Pierwszy z nich dotyczy pochodzenia i historii węgla. Kolejny to występowanie i obieg węgla w przyrodzie. Trzeci element to nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem węgla - tłumaczy

Jak zapewniają w mieście, wieża ciśnień w ciągu kilku miesięcy ma zostać otwarta i udostępniona. Najpewniej- wiosną przyszłego roku będziemy z jej widokowego tarasu spoglądać na okolicę i pić kawę w kawiarni.

Otwarcie wieży ciśnień przy Zamoyskiego jeszcze przed nami, ale już to miejsce przyciąga jak magnes. I już stało się jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta. Zdjęcia wieży, zwłaszcza te wykonane wieczorową porą, stały się przebojem w sieci.

Kropla historii wodociągowej wieży

Wieżę zbudowano jako wodociągową w 1909 r. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się niegdyś mieszkania i biura.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto