Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze niezwykłe zabytki zobaczysz na targach i w internecie

Maria Olecha
Wieża ciśnień na terenie dawnej huty cynku w Szopienicach
Wieża ciśnień na terenie dawnej huty cynku w Szopienicach Fot. Arkadiusz Gola
W Zabrzu rozpoczynają się czwartek (9 września) niezwykłe targi dla wciąż rosnącej liczby miłośników zabytków techniki. Już uruchomiono dla nich specjalny portal. Niestety niektóre skarby, jak wieża ciśnień na terenie dawnej huty cynku w Szopienicach, niszczeją...

Uwielbiamy wycieczki do pobliskiego Krakowa, gdzie oddychamy atmosferą minionych wieków. Ale czy mamy świadomość, że w naszym regionie nie brakuje zabytków, które są wyjątkowe na skalę Polski, a nawet Europy?

Teraz podróż do fascynującego i coraz modniejszego świata zabytków techniki możemy odbyć dzięki jednemu kliknięciu myszką komputerową. A to za sprawą pasjonata perełek techniki, kierownika Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym w Zabrzu - Dariusza Walerjańskiego. Razem ze swoimi współpracownikami stworzył nową stronę www.cudatechniki.com. Jest to portal zawierający ogromną bazę danych na temat industrialnych obiektów nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale na całym świecie (m.in. w Niemczech, Czechach, Austrii, Sri Lance, Namibii czy na Kostaryce). Strona zawiera katalog zabytków, które odnajdziemy za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Każdy obiekt jest szczegółowo opisany. Są też propozycje szlaków turystycznych.

Wyszukiwarka na razie jest w języku polskim. Jednak jej twórcy niebawem uruchomią wersję angielską.


Zabytków techniki nie policzono

Rozmowa z Dariuszem Walerjańskim, historykiem z Zabrza

W internetowej bazie znalazło się ponad 520 zabytków. To dopiero początek?

Zdecydowanie tak. Będziemy sukcesywnie poszerzać bazę i dodawać informacje o kolejnych atrakcyjnych zabytkach poprzemysłowych. Już teraz możemy zaprosić na Filipiny, do Czech, Malezji, Korei Południowej czy na Słowację.

Ile takich obiektów jest na świecie?

Trudno powiedzieć, bo nikt nigdy nie podjął się zliczenia poprzemysłowych zabytków. Zresztą byłoby to nie lada wyzwanie, bo hasło "zabytki techniki" jest bardzo szerokie - dotyczy np. kopalń, hut, muzeów różnego typu, browarów, a także wież czy szybów pokopalnianych.

Portal ożyje, kiedy zaczną z niego korzystać turyści?

Tak. Bardzo liczymy, że podzielą się swoimi wspomnieniami, zdjęciami, komentarzami, doradzą innym internautom, gdzie, na jak długo i dlaczego warto pojechać. Wystarczy, że zalogują się na www.cudatechniki.com

Targi w Zabrzu

II Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej rozpoczną się jutro - 9 września - w Zabrzu. Potrwają do 11 września. Będzie im towarzyszył IV Bieg Rodzinny Zabrzańskim Szlakiem Zabytków Techniki oraz gra miejska Zabrzepolis 2150. Zwycięzcy polecą balonem nad Śląskiem. Natomiast w hali MOSiR i auli Politechniki Śląskiej uczestnicy konferencji poświęconej dziedzictwu przemysłowemu będą rozmawiać m.in. o dialogu kultur i atrakcjach turystycznych.


Zajrzyj na stronę z bazą danych industrialnych obiektów i sprawdź, które miejsca warto odwiedzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto