Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasz bardzo subiektywny przegląd dekady - czyli co nas zachwyciło, a co wkurzyło

Agata Pustułka, Beata Sypuła, Henryka Wach-Malicka, Ola Szatan
POLSKA Dziennik Zachodni
Dziesięć lat minęło jak jeden dzień. No prawie. Dopiero z jednego stulecia weszliśmy w drugie, a już za chwilę skończy się 2010 rok.

Jaka była dla regionu ta dekada? Które wydarzenia uznamy za najistotniejsze, a za które powinniśmy się przynajmniej trochę wstydzić? Oto nasz autorski przegląd hitów i kitów w polityce, gospodarce, kulturze i sporcie, które układają się w przegląd wydarzeń ważnych dla województwa śląskiego.

W sentymentalnej retrospekcji pewnie nic w najbliższym czasie nie przebije dekady Edwarda Gierka, byłego pierwszego sekretarza, rodem z Sosnowca, który kosztem zadłużenia, dźwignął cywilizacyjnie kraj i nasze województwo, ale ostatnich dziesięć lat też możemy uznać dla regionu za przełomowe i to z wielu powodów.

Musieliśmy przetrawić skutki transformacji górnictwa, zmierzyć się ze społecznymi konsekwencjami tej reformy, poradzić sobie ze zmianą modelu rodziny, w której doszło do rewolucji, bo kobiety często zaczęły przejmować rolę jedynych żywicielek.

W ciągu minionego dziesięciolecia zaczęliśmy konsumować z wielkim apetytem środki unijne i dziś możemy z dumą popatrzeć na sfinansowane ze środków unijnych inwestycje. Region czeka jednak na inwestycyjny boom i nowe miejsca pracy. Tysiące górników liczą też, że polskie górnictwo wreszcie zacznie być doceniane, a jego potencjał, zarówno jeśli chodzi o złoża, jak i myśl techniczną, przyniesie należne zyski regionowi.

Mijająca właśnie dekada obfitowała w wydarzenia przełomowe dla Polski i świata. Jednym z najistotniejszych była oczywiście śmierć papieża Polaka Jana Pawła II oraz - niejako spinająca dekadę klamrą - katastrofa prezydenckiego samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym wicemarszałek senatu Krystyna Bochenek, animatorka i autorka wielu tak istotnych dla regionu wydarzeń. Dla świata to dziesięciolecie ważne jest przede wszystkim ze względu na atak terrorystyczny na World Trade Center, który rozpoczął wielką wojnę USA z terroryzmem. Wojnę, w której biorą udział i niestety giną polscy żołnierze.

Od Buzka przewodniczącego Parlamentu Europejskiego po przegranego prezydenta Osyrę

KIT. Górnośląski Związek Metropolitalny
Powstał w 2007 roku i miał być początkiem wielkiej śląskiej metropolii. Zapowiadało się nieźle, ale skończyło się jak zwykle. GZM niestety stał się pokraczną namiastką metropolii, żeby nie powiedzieć jej karykaturą.
Dziś GZM to towarzystwo wzajemnej adoracji, skupiające w swoich szeregach śląskie książątka samorządowe bez wizji i woli zmian.

KIT. Prezydent Grzegorz Osyra
Był prezydentem Mysłowic od 2003 do 2010 roku. Jeśli mówimy o kompromitacji samorządu w Polsce, to możemy wypowiedzieć tylko to jedno nazwisko i schować się ze wstydu w ciemny kąt. Osyra przeszedł do historii tym, że sfingował zamach sam na siebie.

HIT. Deklaracja narodowości śląskiej w 2002 roku przez 173 tys. mieszkańców województwa śląskiego
Wydarzenie bez precedensu nie tylko w skali dekady, ale w całej powojennej historii Górnego Śląska, którego ostatnim akcentem było zdobycie przez Ruch Autonomii Śląska w wyborach samorządowych trzech mandatów w Sejmiku Województwa Śląskiego.

HIT. Jerzy Buzek przewodniczącym Parlamentu Europejskiego
Wybór Jerzego Buzka w 2009 roku symboliczną klamrą spiął wydarzenia najważniejsze w minionym dziesięcioleciu dla regionu, związane z postacią byłego premiera. Kilkaset tysięcy głosów oddanych na Buzka
to gest wobec premiera, który przeprowadził istotne i bardzo trudne reformy, w tym reformę górnictwa.


Gospodarka, czyli jak pryskają krzemowe złudzenia, ale motoryzacja trzyma się mocno

KIT. Krzemowa dolinka
Miała powstać Śląska Dolina Krzemowa - nie powstała nawet dolinka. Mimo wykształconych kadr informatycznych i powstania Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyciągającej inwestorów, nowe technologie są marginesem naszej gospodarki. Nadal udział w polskim PKB zapewniają na Śląsku tradycyjne, mniej opłacalne gałęzie przemysłu. To powoduje, że wkład woj. śląskiego do kiesy państwa zmalał z 18 proc. przed 20 laty - do obecnych 13 proc.

KIT. Bieguny biedy
Drastycznie rozwarły się różnice dochodów mieszkańców regionu. Zamożne centrum i południe ma nieporównywalnie wyższą stopę życiową niż biedna północ. Problemu tego nie dostrzegają śląscy decydenci.

HIT. Fabryki motoryzacyjne
To one okazały się w naszym regionie inwestycyjnym hitem wszech czasów. Przeszły suchą nogą nawet przez światowy kryzys. W tej dekadzie tyski Fiat zatrudniał nawet 5 tys. pracowników plus 7 tys. w przyfabrycznych serwisach i wypuszczał w świat rocznie pół miliona aut. Gliwicki Opel zatrudnia 2,5-3 tys. osób, a z taśm rocznie zjeżdża nawet 180 tys. aut.

HIT. Zagłębie węglowe powoli zastępuje zagłębie handlowe
Wielkie sklepy powstały we wszystkich dużych miastach regionu i dały najwięcej miejsc pracy. Tam, gdzie szalało bezrobocie, np. w Żorach, jest dziś gigantyczne centrum handlowe z setkami zatrudnionych świątek-piątek. Nic więc dziwnego, że to śląscy związkowcy wywalczyli dla całej Polski 12 świąt wolnych od handlowania.

Wielkie święto z U2, nasz hit - festiwal Interpretacje oraz koncert, którego nie było

KIT. Koncert, którego nie było
22 marca 2004 roku w katowickim Spodku miał wystąpić popularny amerykański zespół Limp Bizkit. Do występu jednak nie doszło, bo na dwie godziny przed jego rozpoczęciem katowicka policja odebrała anonimowy telefon z informacją, że w Spodku podłożono bombę. Podjęto decyzję o ewakuacji ludzi (na koncert przyszło około 4,5 tysiąca osób).

KIT. Bez horyzontów...
Wyprowadzka festiwalu Era Nowe Horyzonty z Cieszyna do Wrocławia. Ten "kit" zafundował nam organizator imprezy - Roman Gutek - i miał do tego prawo, ale operacja odbyła się w przykry sposób. Gutek zarzucił władzom Cieszyna, że nie sprostały organizacyjnie wymaganiom rosnącej w siłę imprezy.

HIT. Po prostu Interpretacje
Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". Doskonały przykład połączenia atrakcyjnej oferty dla widzów z promocją miasta i regionu. Jeden z nielicznych festiwali polskich, który nie tylko przetrwał próbę czasu i "nie dał" się zlikwidować, ale przez minioną dekadę, z roku na rok, zyskiwał uznanie w środowisku teatralnym.

HIT. Koncert zespołu U2 na Stadionie Śląskim, 5 lipca 2005 roku
Gdy U2 wykonywało utwór "New Year's Day" 60 tysięcy osób obecnych na stadionie utworzyło gigantyczną biało-czerwoną flagę (wykorzystali do tego m.in. koszulki i chusty). Perkusista U2 uznał to za najbardziej wzruszające wydarzenie w historii grupy, a wokalista Bono opisał sytuację w oficjalnej biografii U2.

Adam Małysz. Długo, dłuuuuugo nic i... Stadion Śląski bez Euro, czyli dekada na sportowo

KIT. Euro bez Śląska
13 maja 2009 r. okazało się, że turniej Euro 2012 nie będzie rozgrywany na Śląsku. Decyzję podjął Komitet Wykonawczy UEFA, ale tak naprawdę działacze Europejskiej Unii Piłkarskiej opierali się na przyjętych dwa lata wcześniej ustaleniach polskiego rządu, który Chorzów wraz z Krakowem umieścił na liście rezerwowej. Mimo starań marszałka nie zmieniono przyjętej wcześniej kolejności miast.

KIT. Piłkarskie skanseny
Na Śląsku nie buduje się nowych stadionów. Obiekty klubów z naszego regionu grających w ekstraklasie - Górnika, Polonii i Ruchu - powstały przed wojną. Telewizja Canal+, która transmituje rozgrywki ligowe, nie chce pokazywać meczów śląskich drużyn, bo grają one na obiektach przypominających skanseny. Jacek Sroka

HIT. Stadion Śląski
Chorzowski gigant nie jest najnowocześniejszym obiektem piłkarskim w naszym kraju, ale wciąż pozostaje miejscem magicznym i dzięki generalnej przebudowie będziemy mogli się nim jeszcze długo chwalić. Na Stadionie Śląskim po 16 latach przerwy wywalczyliśmy awans do finałów MŚ i po raz pierwszy w historii zakwalifikowaliśmy się na Euro.

HIT. Adam Małysz
Forma Małysza wystrzeliła na Turnieju Czterech Skoczni w 2001 r. Przez kolejne lata Adam dominował na sko-czniach sięgając trzy razy z rzędu, a cztery razy w sumie po Kryształową Kulę. 38 pucharowych zwycięstw da-je Polakowi drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Orzeł z Wisły zdobył cztery medale olimpijskie i cztery tytuły mistrza świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto