Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi artyści przypominają - pamiętajmy o Chopinie!

Joanna Oreł
Zabrzańska młodzież aktywnie włączyła się w obchody kończącego się właśnie roku chopinowskiego. Młodzi ludzie uczestniczyli m.in. w warsztatach, festiwalach oraz konkursach. A dla wielu z nich to był dopiero wielki początek równie wielkiej przygody z twórczością Chopina.

Dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina obchodzono w Zabrzu w sposób szczególny. Jego dorobek był prezentowany przy wielu okazjach. Podczas V Śląskiego Festiwalu Graffiti zabrzanie udowadniali, że „Chopin jest w nas”, a podczas muzycznej imprezy plenerowej pokazali, czym jest „Chopin on the street”. Była też fotografia. Podczas V Regionalnego Konkursu Fotograficznego mieszkańcy naszego miasta pokazali jak wygląda „Chopin i my”.

Nie zabrakło też recytacji. Projekt „W kręgu kultury żywego słowa- z Chopinem w tle” cieszył się dużą popularnością wśród zabrzańskiej młodzieży i to właśnie on doczekał się swojej kontynuacji. Jego uczestnicy tak bardzo zafascynowali się dorobkiem Chopina, że postanowili zaprezentować go podczas występu powarsztatowego na deskach Teatru Nowego w Zabrzu.

- Wszystko zaczęło się od zajęć, które prowadziłam razem z aktorem, Łukaszem Lewandowskim. Przez ponad miesiąc pracowaliśmy z młodzieżą nad muzyką i tekstem. Chcieliśmy nauczyć ich warsztatu scenicznego oraz świadomego myślenia o słowie – mówi Aleksandra Dziurosz, tancerka, choreograf, nauczycielka tańca współczesnego.

Dla młodych przygoda z Chopinem nie zakończyła się jednak na warsztatach. – Młodzież zainspirowała się twórczością artysty, a my nie narzucaliśmy im żadnych granic. Stąd znakomite efekty naszej współpracy. Teraz postanowiliśmy je pokazać – przyznaje Aleksandra Dziurosz.

W powarsztatowym występie wzięło udział trzynastu młodych artystów. Nie było muzyki. Były za to piękne słowa o Chopinie, jego burzliwym i niezwykle ciekawym życiorysie.

- W szkole zawsze mówili, że o Chopinie trzeba pamiętać i że był najlepszy. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, dopóki nie posłuchałam jego utworów dokładnie. Po tym zrozumiałam, że muzyka Chopina obfituje w niesamowite emocje oraz uczucia. Teraz jest mi ona bardzo bliska – wyznaje Karolina Kapusta, która uczestniczyła w zabrzańskiej prezentacji powarsztatowej.

Oprócz Karoliny na deskach Teatru Nowego wystąpili uczniowie zabrzańskich szkół, członkowie grupy teatralnej Marii Popławskiej oraz członkowie Lekkiego Teatru Przenośnego z Chorzowa.

- Najpierw nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach w Zabrzu a później sami szlifowali swoje umiejętności. Chcieli się przygotować jak najlepiej do udziału w występie. Pracowali z dużym oddaniem i zaangażowaniem. Starali się, aby pokaz wypadł na miarę ich oczekiwań – mówi Teresa Adamkiewicz, opiekun artystyczny młodzieży z chorzowskiego Lekkiego Teatru Przenośnego.

- Przede wszystkim czuję satysfakcję. Dzięki warsztatom dostałem możliwość kształcenia się i rozwijania. Przekonałem się, że występy na scenie, to jest to, co chcę robić w życiu - mówi Michał Przyszlak z Zabrza.

Dodajmy, że powarsztatowej prezentacji uczestników projektu warsztaty teatralne „W kręgu kultury żywego słowa- z Chopinem w tle” towarzyszył występ Warszawskiego Teatru Tańca oraz występ zespołu tanecznego Mak z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Zabrzu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto