Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie słowa po raz kolejny udowodnili, że z Gałczyńskim łatwiej

Joanna Oreł
Rafał Zasada, zwycięzca konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych
Rafał Zasada, zwycięzca konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych Joanna Oreł
Dzieci, młodzież oraz dorośli z różnych miast naszego regionu, a nawet Krakowa czy Poznania wzięli udział w X Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim oraz VI Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Uczestnicy zmierzyli się z utworami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

W tym roku do recytatorskiej rywalizacji przystąpiło prawie 70 uczestników. To uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. Bez wątpienia wszyscy oni są pasjonatami poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

-Poezja Gałczyńskiego jest ciągle żywa, aktualna i ponadczasowa. W utworach poety każdy znajdzie coś dla siebie. A poprzez organizację konkursu chcemy dać jego uczestnikom radość korzystania z tego dobrodziejstwa – mówi Krystyna Źółtańska – Martyna, organizatorka konkursu „Z Gałczyńskim łatwiej…”.

Podczas przesłuchania każdy z uczestników przedstawił dwa utwory autorstwa Gałczyńskiego. Charakter prezentacji był dowolny. Recytatorzy łączyli więc słowo mówione ze śpiewem, dźwiękiem, ruchem, czy akwizytem. Najważniejszymi kryteriami oceny dla jury był dobór repertuaru, interpretacja tekstu, kultura słowa oraz wyraz artystyczny prezentującego.

- To bardzo ważne, że zarówno dzieci jak i dorośli interesują się poezją oraz starają się rozwijac w tym kierunku. Naszym celem jest to właśnie to, żeby zmobilizować młodzież do sięgania po wiersze oraz propagowanie kultury słowa mówionego – twierdzi Krystyna Żółtańska – Martyna.

Jednak same zainteresowanie poezją Gałczyńskiego nie wystarczy. – Wszystko zależy od talentu. Później potrzebna jest chęć do pracy i dobra współpraca z instruktorem – wylicza Żółtańska – Martyna.

W ramach tegorocznego X Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego najpierw z poezją zmierzyli się najmłodsi recytatorzy.Jury przesłuchało uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Spośród nich jury konkursowe wybrało najlepszych. Oceniali: Maria Popławska, instruktor teatralny, Helena Żabicka, polonistka i pedagog oraz Danura Wyszogrodzka – Dindorf, aktorka teatru Ateneum w Katowicach.

W kategorii szkół podstawowych pierwszą nagrodę zdobyła Nina Duda oraz Kalina Piesik z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Zabrzu. Drugie miejsce na podium zajęła Aleksandra Szajkowska z Zabrza. Natomiast trzecie miejsce wywalczyły sobie Marta Kocurz oraz Julia Szydłowska z Chorzowskiego Centrum Kultury w Chorzowie. Na szczeblu szkół gimnazjalnych wygrali natomiast Ada Duda i Rafał Zasada z Zabrza.

A na drugim miejscu znalazły się aż trzy poetki - Aleksandra Górska z gimnazjum nr 3 w Zabrzu, Anna Kowalczyk z Chorzowskiego Centrum Kultury w Chorzowie oraz Anna Podhajna z gimnazjum katolickiego w Zabrzu. Trzecie miejsce na podium przypadło Annie Jamróz z gimnazjum nr 10 w Zabrzu. Zaś nagrodę w turnieju poezji śpiewanej otrzymał Marcel Woźniak.

- Do konkursu przygotowywałam się pół roku. To dla mnie normalne, bo biorę w nim udział już po raz czwarty. Zawsze odnosiłam sukces i tym razem znowu się udało. Cieszę się tym bardziej, że uwielbiam poezję Gałczyńskiego. Podobają mi się jego wiersze. Dzięki temu mogę wyrazić siebie – przyznaje Nina Duda, zwyciężczyni konkursu w kategorii szkół podstawowych.

Z kolei w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii młodzieży ponadgimnazjalnej nie przyznano pierwszej nagrody. Natomiast na drugim miejscu znalazła się Paulina Krzeszewska z Zabrza, a trzecie miejsce jury konkursowe przyznało Natalii Gorzelańczyk z Poznania. Z kolei w kategorii dorosłych bezkonkurencyjna okazała się Hanna Szydłowska z Chorzowa. Zaś wyróżnienie trafiło do rąk Elżbiety Soszyńskiej z Krakowa. Przyznano również nagrodę „Wywiedzione ze słowa”. Otrzymała ją Joanna Kula z Będzina.

-Wszyscy uczestnicy konkursu traktowali teksty Gałczyńskiego jako materiał, żeby mówić o tym, co nam w duszy gra i o tym, co siedzi w każdym z nas – ocenia Jerzy Kuczera, członek jury.

Uczestników VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oceniali: Jerzy Kuczera, aktor Teatru im. Wyspiańskiego w Katowicach i prezes zarządu wojewódzkiego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Katowicach , Łukasz Lewandowski, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Piotr Siła, prezes fundacji Zielona Gęś im. K. I. Gałczyńskiego.

- Poezją interesowałam się od zawsze. A utwory Gałczyńskiego mają w sobie coś takiego, że można je dopasować do każdego momentu w naszym życiu. To słowa ponadczasowe, sentencje, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety nie znamy ich tak dobrze jak powinniśmy. A muszę przyznać, że naprawdę warto – mówi Hanna Szydłowska, która wygrała konkurs w kategorii dla dorosłych.

Dodajmy, że konkurs „Z Gałczyńskim łatwiej…” odbył się pod honorowym patronatem Kiry Gałczyńskiej, córki poety. Jego organizatorzy to zabrzański oddział Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto