Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Piekar Śląskich przekazał prawie 300 eksponatów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Justyna Toros
Około 300 nowych eksponatów otrzymało Muzeum Górnictwa Węglowego od Leona Wostali, mieszkańca Piekar Śląskich, który od wielu lat pracuje na kopalni KWK Piekary. Jego hobby to kolekcjonowanie pamiątek górniczych. Teraz postanowił podzielić się nimi z muzeum w Zabrzu.

- Są to eksponaty zakupione przeze mnie na różnych aukcjach internetowych, znalezione na giełdzie lub otrzymane od osób, które przekazały mi je, żebym się nimi dobrze opiekował - mówi Leon Wostal, darczyńca. - Musiałem je oddać, bo niektóre wymagają konserwacji i nie chcę, żeby u mnie się zniszczyło.

Muzeum z darów bardzo się cieszy. Część eksponatów została od pana Leona odkupiona, część natomiast przekazał za darmo.

- Nie zdarza się w dzisiejszych czasach, żeby przynoszono do nas takie ilości eksponatów - z uśmiechem mówi Marek Dmitriew, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego. - Cieszę się, że nawet teraz są ludzie, dla których pamiątki górnicze mają dużą wartość. Eksponaty wzbogacą kolekcję muzeum, mieszczą się one w jego profilu. Będą na pewno udostępnione dla wszystkich zwiedzających.

Z wszystkich eksponatów prawie sto to kufle i szklanki górnicze, ale to nie wszystko.

- Jednym z unikatów jest zegar z wahadłem zachowany doskonałym stanie - podkreśla Jacek Okoń, kustosz muzeum. - Z napisem "Gluck auf", z początku XX wieku stanowi wspaniały eksponat. Do tego najważniejsza jest figurka św. Barbary.

Do tego jest wiele książek, fotografii, pamiątkowe medale, a nawet mundur Jana Musialika, wieloletniego dyrektora dawnej KWK Rozbark. Najstarsze eksponaty pochodzą nawet z czasów międzywojennych.

- Dla mnie każda jedna rzecz jest bardzo wartościowa - podkreśla pan Leon. - Jeśli miałbym jednak wybierać, to na pewno będzie to figurka św. Barbary oraz figurka górnika z węgla, którą otrzymał dyr. Musialik na 50 rocznicę urodzin. Nie jest mi przykro, że je oddałam. Do muzeum zawsze mogę przyjść i pokazać wnukom, że to są eksponaty, które podarował dziadek.

Jak podkreśla Adam Frużyński, drugi kustosz muzeum, zbiór jest pełnym przekrojem górnictwa na Śląsku. Zbiory muzeum będą dzięki temu bogatsze i co najważniejsze ciekawsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto