Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magistrala ciepłownicza połączy Bytom i Zabrze

Arkadiusz Nauka
Trwa budowa podziemnej sieci ciepłowniczej. Rury będą poprowadzone m.in. pod rzeką Bytomką i DK88

Do końca listopada przyszłego roku ma być gotowa ok. 10 kilometrowa magistrala ciepłownicza. Połączy ona powstającą w Zabrzu elektrociepłownię koncernu Fortum z siecią ciepłowniczą w Bytomiu. Do tej pory Fortum zamontowało 4,5 z planowanych 10 kilometrów rur.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że prace postępują w szybkim tempie oraz przy zachowaniu najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa. W tym momencie w realizację projektu jest zaangażowane około 100 osób. Budowa nowego odcinka magistrali ciepłowniczej jest niezbędna, aby ekologiczne ciepło sieciowe, produkowane w naszej nowej elektrociepłowni w Zabrzu, trafiało do mieszkańców Bytomia. Nowa elektrociepłownia ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast - podkreśla Kamila Zybura-Pluta, manager projektu z Fortum.

Projekt o łącznej wartości około 60 milionów złotych to obecnie największa inwestycja sieciowa Fortum w Polsce. Zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć pod koniec 2018 roku wraz z oddaniem nowej elektrociepłowni. Dzięki niej zakład będzie mógł dostarczyć ciepło sieciowe do 70 tys. gospodarstw domowych.

Ekologiczne rozwiązania

Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć łącząca Zabrze i Bytom jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tzw. mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. Jak dotychczas tę technologię wykorzystano przy budowie tuneli pod torami kolejowymi.

W kolejnych etapach prac sieć zostanie poprowadzona m.in. pod rzeką Bytomką, torami tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Najdłuższy planowany przewiert będzie miał długość prawie 200 metrów. Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co ma pozwolić na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.

Koniec prac zbliża się wielkimi krokami

Wiosną tego roku prace przy budowie zabrzańskiej elektrociepłowni przekroczyły półmetek. Inwestor prowadzi prace związane z budową systemu podawania paliwa oraz instalacji oczyszczania spalin. W fabryce Doosan Skoda Power w czeskim Pilznie trwa produkcja nowoczesnego turbozespołu do produkcji prądu, który jest gotowy w 80 proc. Dostawa jego głównych komponentów planowana jest jeszcze w tym roku. Maksymalna moc cieplna nowej EC wyniesie 145 megawatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto