Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KWK Makoszowy. Po 110 latach fedrowania ta śląska kopalnia została wyburzona... Oto jej ostatnie ZDJĘCIA

Jacek Bombor
Jacek Bombor
WSPOMINAMY. KWK Makoszowy w Zabrzu, zamknięto 30 grudnia 2016 roku po 110 latach fedrowania. Oficjalnie proces likwidacji zakończono z końcem grudnia 2022 roku. Nadal co prawda trwają jeszcze ostatnie wyburzenia, ale tak czy inaczej, KWK Makoszowy na zawsze przeszła do historii. Zobaczcie galerię niezwykłych zdjęć z kopalnianych budynków, tuż przed ich wyburzeniem. Uzyskaliśmy je dzięki uprzejmości Urbex Chorzów. Na tych niezwykłych zdjęciach brakuje jedynie...górników. ZOBACZCIE NIEZWYKŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ

Te zdjęcia udało się zrobić tuż przed wyburzeniem obiektów KWK Makoszowy

Tych miejsc już nie ma. KWK Makoszowy, którą po 110 latach zamknięto 30 grudnia 2016 roku

Oficjalnie proces likwidacji zakończono z końcem grudnia 2022 roku. Nadal co prawda trwają jeszcze ostatnie wyburzenia, ale tak czy inaczej, KWK Makoszowy na zawsze przeszła do historii. Zobaczcie galerię niezwykłych zdjęć z kopalnianych budynków, tuż przed ich wyburzeniem. Uzyskaliśmy je dzięki uprzejmości Urbex Chorzów. Na tych niezwykłych zdjęciach brakuje jedynie...górników.

Ostatnia tona węgla z zabrzańskiej kopalni Makoszowy wyjechała 30 grudnia 2016 roku, tym samym kończąc 110-letnią historię fedrunku w tym miejscu. To był trudny i smutny czas dla miasta i załogi, która do końca walczyła o przetrwanie swojej kopalni-żywicielki.

Niestety, mimo zapewnień, że będzie inaczej, kopalnię Makoszowy w Zabrzu zlikwidowano – zdecydowały twarde prawa rynku

Do każdej wydobytej tony węgla w niej dopłacano 300 złotych, a nie udało się znaleźć inwestora, który byłby zainteresowany przejęciem zakładu. A zakręcono kurek pieniędzy płynący z funduszy europejskich na radzenie sobie z problemami sektora.

Oto liczby związane z historią kopalni Makoszowy

  • 110 lat istnienia kopalnia Makoszowy świętowała w kwietniu. Została założona w 1906 roku. Gdy doszło do podziału Górnego Śląska i Zabrze zostało przyznane Niemcom, a Makoszowy - Polsce, kopalnia trafiła na stronę niemiecką. Co ciekawe, linia graniczna przebiegała wzdłuż kopalnianego ogrodzenia. Do 1939 roku było tam przejście graniczne.
  • 72 górników zginęło, a 87 zostało ciężko rannych. Noc z 27 na 28 sierpnia 1958 roku była najtragiczniejszą nocą w historii zabrzańskiej kopalni. Około godz. 1 w nocy na poziomie ok. 300 m doszło do zaprószenia ognia i podziemnego pożaru. Była to jedna z największych katastrof, do jakich doszło w polskim górnictwie po II wojnie światowej.
  • 10 lat. Tak długo kopalnia Makoszowy funkcjonowała jako zespolona z gliwicką kopalnią Sośnica. Oba zakłady zostały rozdzielone 30 kwietnia 2015 roku. Sośnica pozostała w Kompanii Węglowej, a od 1 maja 2016 roku weszła w strukturę Polskiej Grupy Górniczej, zaś Makoszowy zostały przekazane wówczas do SRK
  • 950 pracowników (na 1346 zatrudnionych) kopalni zadeklarowało chęć przeniesienia na inne kopalnie. Gwarancja zatrudnienia została zapewniona górnikom z Makoszów w porozumieniu ze stycznia 2015 roku.
  • 138 milionów złotych. Tyle wyniosła w 2016 roku dopłata do strat produkcyjnych, którą wypłacono kopalni z budżetu państwa.

KWK Makoszowy. Po 110 latach fedrowania ta śląska kopalnia z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto