Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultowa „Żyrafa” w Parku Śląskim ma odzyskać głowę. Ogłoszono przetarg na remont 16-metrowej rzeźby

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
MAS
CHORZÓW. Kultowa „Żyrafa” w Parku Śląskim ma odzyskać głowę, którą zdemontowano w ubiegłym roku ze względów bezpieczeństwa. We wtorek ogłoszono przetarg na remont 16-metrowej rzeźby. Poprzedni został unieważniony.

Powodem unieważnienia poprzedniego przetargu była wysokość jedynej złożonej w nim oferty. Opiewała ona na 734,4 tys. zł, natomiast Park Śląski zamierza przeznaczyć na remont ponad dwa razy mniej pieniędzy, bo 338,2 tys. zł.

- Czekamy na to, jakie oferty pojawią się tym razem, ale nie przewidujemy zwiększenia kwoty zaplanowanej na remont "Żyrafy" – przekazała PAP rzeczniczka Parku Śląskiego Aneta Miler.

Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał około czterech miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i wykonawczej, a po przejęciu terenu - około jedenastu miesięcy na wykonanie prac budowlanych i konserwatorskich.

Remont musi się odbyć zgodnie z wymogami konserwatora, ponieważ w 2011 r. „Żyrafa” została – podobnie, jak inne rzeźby w Parku Śląskim – wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

W połowie 2023 r. zdemontowano głowę „Żyrafy”.

- Tak zwana głowa została zdjęta ze względu na to, że poluzowały się jej mocowania. Podjęliśmy taką decyzję, żeby nie uszkodzić "Żyrafy" i zapewnić bezpieczeństwo gościom Parku Śląskiego. Teraz oczekuje na renowację. Zapewne będzie jednym z pierwszych elementów, który zostanie jej poddany – zapewniła Miler.

„Żyrafa” to jeden z symboli Parku Śląskiego. Ma status kultowej, ponieważ kojarzy się z tym miejscem wielu pokoleniom. Znajduje się na głównej drodze do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, która dlatego została nazwana Aleją Żyrafy. Jest widoczna m.in. z Os. Tysiąclecia oraz łączącej Chorzów i Katowice DK 79.

Rzeźba mierzy 16 m wysokości. Została odlana w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Koncepcję plastyczną przygotowali Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a projekt konstrukcji - Jerzy Tombiński. „Żyrafa” w swoich założeniach jest minimalistyczna – składa się z trzech nóg, długiej szyi oraz głowy.

W 2000 r. rzeźba została pomalowana na kolor żółty w brązowe łaty, aby bardziej przypominać prawdziwe zwierzę. W 2011 r. przeszła renowację, w ramach której m.in. przywrócono jej pierwotny jednolity, jasny kolor.

Autor: Patryk Osadnik

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto