Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Guido z prestiżowym wyróżnieniem

Arkadiusz Nauka
Kopalnia Guido w Zabrzu została najlepszym produktem turystycznym zdaniem Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kopalnia Guido w Zabrzu otrzymała Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Wyróżnienie zostało przyznane podczas gali 25. Jubileuszowych Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw i Polskiej Organizacji Turystycznej. Podczas gali poznaliśmy zdobywców najważniejszych nagród w polskiej turystyce – Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Polski.

Konkurs organizowany jest przez Polską Organizację Turystyczną. Co roku wybierane są najlepsze produkty turystyczne czyli obszary, szlaki, wydarzenia lub obiekty, które z czystym sumieniem można polecić turystom. Kapituła etapu regionalnego w woj. śląskim przy Śląskiej Organizacji Turystycznej wyłoniła spośród zgłoszeń 3 najlepsze propozycje, które przeszły do ogólnopolskiego zestawienia i walczyły na szczeblu krajowym.

Kopalnia Guido znalazła się wśród 10 nagrodzonych obiektów certyfikatem POT. W zestawieniu oprócz zabrzańskiej kopalni znalazły się takie obiekty jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Żywe Muzeum Piernika w Toruniu czy Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Do podziemi Kopalni Guido możemy zjechać na poziom 170, 320 lub 355 m.
Poziom 170 m - zwany także poziomem świętej Barbary, koncentruje się na trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. To bowiem patronka górników jest postacią najważniejszą w tej części kopalni. Realia pracy górników w XIX i XX-wiecznej kopalni prezentowane są dzięki multimediom, które prezentują m.in. strzelanie materiałem wybuchowym i wdzieranie się wody do kopalnianego przekopu. Centralnym punktem poziomu jest kaplica św. Barbary, pełna interesujących kontekstów z życia górniczej patronki.
Poziom 320 m - to dwudziestowieczna kopalnia w pełnej okazałości. Trasa liczy ok. 2,5 km i pozwala doświadczyć realiów pracy górniczej. Kopalnia tętni życiem kulturalnym. Dwa przedsięwzięcia: „Muzyka na poziomie” i „Teatr na poziomie”, stwarzają możliwość obcowania ze sztuką rzeczywiście na poziomie najwyższym. Końcowy etap zwiedzania to wizyta w najgłębiej położonym pubie w Europie.
Poziom 355 m - to wyprawa w najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów.
Punktem szychty na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto