Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunia do ręki powstrzyma koronawirusa w kościele? Kościół ostrzega wiernych przed groźnym wirusem.

AJD
Przekazywanie komunii do ręki to podstawow zasady hignieny, które mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa
Przekazywanie komunii do ręki to podstawow zasady hignieny, które mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa
- W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności - pisze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wspomina w nim o utrzymaniu zasad higieny, a także o możliwości przyjmowania komunii na rękę i o nie korzystaniu z wody święconej, która znajduje się w kropielnicach.

Kościół ostrzega przed koronawirusem

Koronawirus w Polksce to tylko kwestia czasu - ostrzegają wirusolodzy. Do soboty wieczora w Polsce nie było jeszcze potwierdzonego przypadku zachorowania na wirusa z Chin, ale badania testów wciąż trwały o wielu podejrzanych pacjentów z wysoką gorączką i trudnością z oddychanim.

Sytuacja jest bardzo poważna, dlatego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wydał ostrzeżenie dla księży i wiernych przed niedzielnymi mszami.

- W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny - pisze w swoim oświadczeniu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wspomina też o możliwości przekazywania komunii na rękę i nie korzystaniu z wody święconej, umieszczonej w kropielnicach.

- Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę - czytamy w oświadczeniu.

Jak tłumaczy abt Stanisław Gądecki, komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Memy o koronawirusie. Sposób na odreagowanie strachu? Co o z...

- Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach. Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej - pisze arbybiskup Gądecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto