Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcja dzbanków w Muzeum Miejskim

Arkadiusz Nauka
- Dobrze, że wysokiej klasy wzornictwo i kultura lat 20. i 30. XX wieku mimo nieubłaganego biegu czasu nie znikają sprzed naszych oczu, ale wciąż zachwycają swoją prostotą i funkcjonalnością – mówią Beata i Witold Goczołowie, właściciele jednej z największych kolekcji dzbanków firmy Bauscher, którą już niedługo będzie można zobaczyć w Muzeum Miejskim w Zabrzu.

Tym co zainspirowało Państwa Goczołów, aby zająć się kolekcjonowaniem tego typu przedmiotów, było znakomite wzornictwo przemysłowe lat 20. i 30. XX wieku zastosowane w tych porcelanowych, otulonych filcem i zamkniętych w metalowej osłonie dzbankach do herbaty i kawy. Połączenie bieli z chromem, minimalistyczna kompozycja, funkcjonalność poprzez zastosowanie wewnętrznej izolacji to cechy, które dla Beaty i Witolda Goczołów, osób wyczulonych na formę i detal, mają podstawowe znaczenie.

Obecnie kolekcja Beaty i Witolda Goczołów liczy ponad 70 przedmiotów, w jej skład wchodzą głównie dzbanki do kawy i herbaty, uzupełnione o mleczniki, cukiernice, filiżanki oraz spodki. Przedmioty te w zdecydowanej większości pochodzą z lat 20., 30. i 40. XX wieku, czyli z najlepszego okresu w produkcji tego typu naczyń. Kolekcję w skromnym wyborze parunastu sztuk uzupełniają dzbanki powstałe w okresie wcześniejszym, będące dokumentacją przejścia wzornictwa form stylistycznych od secesji do art déco. Beata i Witold Goczołowie swą kolekcję powiększają w oparciu o zakupy dokonywane na targach staroci w kraju i Europie oraz na aukcjach internetowych.

Fabryka porcelany w miejscowości Weiden założona została w 1881 roku przez braci Augusta i Conrada Bauscherów. W roku 1920 zmieniła profil swojej produkcji i od tej pory tym, co ją wyróżnia spośród innych, jest ukierunkowanie produkcji na potrzeby hoteli i gastronomii. Jednym z ciekawszych typów naczyń produkowanych przez tę fabrykę stały się dzbanki-termosy. Ich porcelanowe korpusy charakteryzują się kulistą lub cylindryczną formą połączoną po raz pierwszy z metalową osłoną, której zadaniem jest ochrona przed wilgocią i ścieralnością. Ten kultowy wyrób czasów art déco, to rezultat współpracy „Bauschera” z fabryką „Württembergische Metallwarenfabrik” (WMF), która odpowiadała za użyty materiał (metal) oraz dekor osłon naczyń. Na przestrzeni lat 20. XX wieku w fabryce Bauscher opracowanych zostało ponad 30 nowych modeli dzbanków, a w 1929 roku Niemiecki Urząd Patentowy przyznał jej (autor - Christoph Achtziger ) patent na niekapiący dziobek dzbanka.

Wystawa jest pierwszą z cyklu prezentującego przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów „Kolekcjonerzy to szczęśliwi ludzie”.

Wernisaż wystawy odbędzie się 24 marca br., o godz. 17.00, w siedzibie Muzeum Miejskiego w Zabrzu przy ul. Powstańców Śląskich 5-7.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto