Wybierz region

Wybierz miasto

  Szopki krakowskie ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

  Muzeum Miejskie w Zabrzu/Galeria Sztuki Café Silesia
  Zabrze, ul. 3 Maja/3

  17:00 - 20:00 Czwartek, 1 grudnia

  • Brak informacji o cenie

  Tradycja tworzenia szopek krakowskich narodziła się w Krakowie w XIX wieku. Zwyczaj przedstawiania narodzin Chrystusa wywodzi się z kultu żłobka betlejemskiego. Pierwszym, ktory przedstawił misterium narodzin Syna Bożego w formie żywego teatru był Święty Franciszek z Asyżu.
  Typowa szopka krakowska, to symetryczna bryła o nieparzystej liczbie wież (3, 5, lub 7) w dwoch lub trzech kondygnacjach, łącząca charakterystyczne elementy krakowskich zabytkow. Na iglicach wież umieszczany jest wizerunek orła albo chorągwie w barwach narodowych lub krakowskich. Parter szopki nawiązywał najczęściej do Bramy Floriańskiej, Barbakanu i murow miejskich. Na pierwszej kondygnacji nawiązującej często do krakowskich Sukiennic umieszczony jest żłobek i Święta Rodzina. Według tradycji kolory szopek powinny być takie, jak gorset krakowskiego stroju ludowego; przewaga złota, czerwień i granat. Najważniejsze postaci figurek w szopkach to: Matka Boża, Święty Jozef, Dzieciątko w żłobku, towarzyszą mu pasterze, a także Krolowie przybywający z darami. Na parterze mogą być: śmierć – ludzki szkielet, głowa Turonia, włochata postać z kłapiącą paszczą, Diabeł, Żyd i Cygan z niedźwiedziem i czarownicą.
  Prezentowane na wystawie szopki pochodzą ze zbiorow Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
  Ekspozycję wzbogacą zbiory Muzeum Miejskiego w Zabrzu opisujące tradycje i zwyczaje świątecznego stołu.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]