Wybierz region

Wybierz miasto

  Szczęść Boże. Pobożność górników śląskich

  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
  Zabrze, ul. 3 Maja/19, +48 32 271 88 31

  Od 12.02.2016 do 8.05.2016

  • Brak informacji o cenie

  W środowisku gorniczym na Gornym Śląsku do dziś utrzymuje się staropolskie i chłopskie pozdrowienie „Szczęść Boże!". Tak pozdrawiają się gornicy pod ziemią i na powierzchni kopalni. Tak też witamy miłych gości w kopalni „Guido". To pozdrowienie jest pierwszym zewnętrznym znakiem gorniczej tożsamości i pobożności. Na przestrzeni wiekow religijnie motywowane zachowania gornikow przybierały rozliczne formy, kształtując się i rozwijając rownolegle z bogatą kulturą zawodową. Znana jest dobrze pobożna cześć, jaką żywią gornicy do swej patronki – św. Barbary. Zaświadczają o tym ołtarze w cechowniach, modlitewniki, pamięć o ważnej funkcji śpiywoka, prowadzącego modlitwy przed zjazdem, czyli pociyrz (pacierz).
  Na wystawie zgromadzono wiele eksponatow i fotografii, tematy opisane są szczegołowo na planszach. Poznamy tu też innych, czczonych w przeszłości, świętych patronow gornictwa: Mikołaja, Eligiusza, Prokopa, Wolfganga, Ruperta. W gablotach znajdziemy m.in. „Magazyn duchowny" – pierwszy śpiewnik i modlitewnik gorniczy, zebrany i wydany po raz pierwszy w 1840 roku przez nadsztygara bytomskiego Mateusza Lissa, dwie rownoległe edycje – polska i niemiecka - „Drogi do Nieba", modlitewnika ułożonego przez ks. Ludwika Skowronka, ktorego pierwsze wydanie datuje się na rok 1903, a kolejne wciąż się ukazują.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Jesteś Polakiem? To pewnie wiesz wszystko o tradycyjnych polskich domach