Wybierz region

Wybierz miasto

  Pieniądz Zastępczy na Górnym Śląsku 1914-1924

  Muzeum Miejskie w Zabrzu/Galeria Sztuki Café Silesia
  Zabrze, ul. 3 Maja/3

  Od 8.02.2017 do 26.03.2017

  • Brak informacji o cenie

  Najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Zabrzu będzie prezentacją zjawiska pieniądza zastępczego, jaki wprowadzano na Gornym Śląsku w burzliwym okresie I wojny światowej, plebiscytu i powojennego kryzysu finansowego.
  Poszukiwane przez kolekcjonerow i podziwiane za swoją szatę graficzną banknoty zastępcze gornośląskich miast z okresu plebiscytu stanowią niezwykłe źrodło historyczne. Zanim jednak pojawiły się w swej najbardziej znanej formie, były często po prostu bonami drukowanymi przez gminy, w ktorych z powodu trwającej wojny chwilowo zabrakło pieniędzy tradycyjnych. (...)
  Na wystawie zaprezentowane zostaną rożne rodzaje pieniędzy zastępczych z terenu całego niemal Gornego Śląska. Będzie można zobaczyć zarowno numizmaty w formie żetonow i monet, jak i rożnego rodzaju bony i banknoty. Szczegolne miejsce na wystawie poświęcono banknotom z okresu plebiscytu, ktore wielokrotnie wykorzystywane były w propagandzie.
  Zachowały się także "notgeldy" zawierające lokalne legendy, wizerunki ważnych postaci z regionu, zabytkow czy też ... reklamy. Mnogość ich form, formatow i treści sprawia, że ciągle cieszą się one zainteresowaniem historykow i przede wszystkim kolekcjonerow.

  Wystawa "Pieniądz zastępczy na Gornym Śląsku 1914-1924" prezentowana będzie w Galerii Cafe Silesia od 8 lutego do 26 marca 2017 roku.

  Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 7 lutego, o godzinie 17:00.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]