Wybierz region

Wybierz miasto

  Pancernik Potiomkin

  Kino Roma w Zabrzu
  Zabrze, ul. Padlewskiego Z./4, +48 32 271 62 91

  18:00 Poniedziałek, 28 listopada

  • Brak informacji o cenie

  Wersja po rekonstrukcji.
  Pancernik Potiomkin (ros. Bronenosec «Potyomkin», Bronienosiec Potiomkin) – radziecki film niemy nakręcony w 1925 roku przez Siergieja Eisensteina. Jest drugą częścią trylogii filmowej: pierwszą jest film z 1924 roku Strajk, trzecią zaś Październik: 10 dni, ktore wstrząsnęły światem z 1928 roku.Film oparty jest na autentycznym zdarzeniu, jakim było powstanie załogi rosyjskiego czarnomorskiego pancernika Potiomkin (Kniaź Potiomkin Tawriczeskij) przeciw carskiemu dowodztwu. Pancernik Potiomkin był w założeniu filmem propagandowym, gloryfikującym rewolucyjny zryw marynarzy, lecz dzięki użytym środkom wyrazu artystycznego, szczegolnie nowatorskiemu montażowi, przez wielu uznawany jest za jeden z najbardziej znaczących filmow w historii kina. Podczas panelu krytykow filmowych i historykow kina przy okazji wystawy światowej w Brukseli w 1958, większość głosujących uznała go za największe arcydzieło sztuki filmowej do tamtej pory.

  Ciężar ostatniej jak dotąd rekonstrukcji dzieła wzięli na siebie niemieccy historycy Enno Patalas i Anna Bohn. Pod ich nadzorem w filmie umieszczono usunięte sekwencje i oryginalne karty z rosyjskimi napisami, a specjaliści od cyfrowego liftingu elegancko "wyczyścili" obrazy Tissego. Pełna, audiowizualna rekonstrukcja przydaje filmowi blasku, lecz ogląda się go dziś raczej jak dokument z epoki.

  Czas trwania:
  75
  Gatunek:
  wojenny
  Reżyseria:
  Siergiej Eisenstein
  Scenariusz:
  Siergiej Eisenstein, Nina Agadzhanova
  Obsada:
  Aleksandr Antonow, Władimir Barski, Grigori Aleksandrow, Iwan Bobrow, Michaił Gomorow, Aleksandr Lewszin, N. Połtavsevwa, Konstantin Feldman
  Muzyka:
  Eric Allaman, Yati Durant
  Data premiery:
  2014-05-16
  Kraj produkcji:
  ZSRR
  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]