Wybierz region

Wybierz miasto

  Ermitaż Odkryty. 250 lat Gromadzenia Zbiorów w Multikinie

  Multikino Zabrze
  Zabrze, ul. Gdańska/18, +48 32 791 14 10

  19:00 - 20:23 Wtorek, 23 czerwca

  • 35zł

  Multikino zaprasza na wyjątkowe pokazy wystawy multimedialnej z rosyjskiego Ermitażu. Pokazy odbędą się w dniach 4 maja, 23 czerwca i 30 lipca w wybranych kinach sieci Multikino. „Ermitaż odkryty. 250 lat gromadzenia zbiorow” to niezwykły, trwający 83 minuty, reportaż Margy Kinmonth o jednym z najsłynniejszych muzeow świata, zrealizowany z okazji jego jubileuszu. W Ermitażu zgromadzono ponad 3 miliony dzieł sztuki – od Rembrandta po najsłynniejszych Rosjan, od Michała Anioła po Matisse’a. Tworcy filmu zabiorą nas nie tylko w podroż po salach wystawowych, ale zaproszą rownież do pracowni konserwatorskich, gdzie eksperci opowiedzą o eksponatach i związanych z nimi ludzkich historiach. Kamera dokładnie pokaże detale najciekawszych prac.

  Kiedy 250 lat temu caryca Katarzyna II zamieniała Pałac Zimowy Piotra I na galerię sztuki, doskonale wiedziała, że gromadząc dzieła kultury, zyska uznanie największych umysłow swego czasu, co pozwoli jej sprawować nad nimi władzę. Z pomocą oświeceniowego filozofa i zarazem swego przyjaciela, Denisa Diderota, zaczęła zwozić do Sankt Petersburga prace najwybitniejszych malarzy w historii: Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i innych. Sto lat poźniej car Mikołaj I wybudował kolejny pałac i udostępnił te zbiory publiczności. W sumie galeria mieści się w pięciu pałacach, a od jednego z nich nazwana została Ermitażem (franc. ermitage ‘pustelnia, ermitaż’ od ermite ‘pustelnik, eremita’). Tak powstało jedno z najobszerniejszych dziś i najstarszych muzeow świata, mieszczące w swych zbiorach ponad 3 miliony skarbow i szczycące się większą liczbą kuratorow niż jakakolwiek inna instytucja sztuki.

  Z okazji 250-lecia swego istnienia ta ogromna przystań sztuki dała dostęp realizatorom filmu „Ermitaż odkryty” do zbiorow, ktore dotąd skrywane były przed zwiedzającymi. Dokument zabiera w pasjonującą podroż po wrzącej historii muzeum i wprowadza w bezprecedensowy sposob do ukrytego świata arcydzieł. Zbiory Ermitażu są dosłownie nieskończone i praktycznie nie do poznania w całości. Reportaż wprowadza w sam środek tego fenomenalnego miejsca, opisuje ludzkie historie dziejące się za murami wielkiego gmachu, pokazuje w zbliżeniu to, co trzeba zobaczyć i robi to tak, że podroż po zakamarkach galerii mogłaby trwać w nieskończoność.

  Autor i Reżyseria: Margy Kinmonth
  Muzyka: Edmund Jolliffe

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Koronawirus: Czy znasz już na pamięć zasady profilaktyki? TEST