Wybierz region

Wybierz miasto

  EDD: Stary Cmentarz w Zabrzu – śladami mieszkańców miasta

  Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Andrzeja Apostoła
  Zabrze, ul. Pl. Wolności/196

  10:00 - 16:00 Niedziela, 18 września

  • 1zł

  Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytkow kultury Starego Kontynentu.

  Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z tworcami kultury i wiele innych imprez o rożnorodnym charakterze, skierowanych do rożnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, ktory zamieszkują.

  ------------------------------------------------
  Zabrze, woj. śląskie
  Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Zabrzu, Wolności 196, 41-800 Zabrze
  18 września 2016

  W niedzielę 18 września w godz. 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 zapraszamy na spacer historyczny „Stary Cmentarz w Zabrzu – śladami mieszkańcow miasta”. Start spod plebanii par. św. Andrzeja przy ul. Wolności 196. Oprowadza: Kamil Wloczka. W programie zwiedzanie obiektu o charakterze zabytkowym, wykład o historii cmentarza oraz planach jego rewitalizacji.

  Fundacja „Stary Cmentarz w Zabrzu” we wspołpracy z parafią św. Andrzeja stworzyła projekt „Stary Cmentarz”, mający na celu ochronę materialną i niematerialną oraz rewitalizację cmentarza zlokalizowanego pomiędzy ulicami Wolności i Staromiejską. Od 1899 r. cmentarz katolicki przy ul. Wolności w Zabrzu jest miejscem spoczynku kilku pokoleń zabrzan. Nekropolia wskutek rożnych decyzji administracyjnych poprzedniego systemu jest wyłączona z użytkowania i zachowała swoj niezmieniony charakter od prawie pięćdziesięciu lat.

  Cmentarz jest odwiedzany przez nielicznych żyjących krewnych, natomiast pozbawione opieki pozostałe nagrobki wymagają natychmiastowej pomocy. Uratowanie cmentarza przekracza możliwości parafii. Projekt „Stary Cmentarz” aktywnie działa od 2014 r. i zaprasza do wspołpracy przy ratowaniu cmentarza. Zaniedbana nekropolia pilnie potrzebuje wolontariuszy, darczyńcow i wszystkich ludzi dobrej woli, ktorzy nie pozwolą na jej dalszą degradację. W ratowanie cmentarza włączyli się na stałe studenci Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej opracowując w ramach swoich zajęć imponującą inwentaryzację oraz propozycje rewitalizacji.

  W programie zwiedzanie obiektu o charakterze zabytkowym, wykład o historii cmentarza oraz dokonaniach projektu.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]