Wybierz region

Wybierz miasto

  Cassandra Wilson w hołdzie Billie Holiday w 100 rocznicę urodzin

  Dom Muzyki i Tańca
  Zabrze, ul. Gen. Charlesa De Gaulle'a/17, +48 32 271 56 41

  20:00 Środa, 4 listopada

  Cassandra Wilson złoży w Zabrzu hołd Billie Holiday

  Laureatka dwoch nagrod Grammy, ceniona i uwielbiana na całym świecie wokalistka Cassandra Wilson wystąpi 4 listopada w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na jedynym koncercie w Polsce. Program koncertu zdominuje repertuar z albumu "Coming Forth By Day", ktory ukazał się 7 kwietnia, dokładnie w setną rocznicę urodzin legendarnej Billie Holiday. "Coming Forth By Day" to angielskie tłumaczenie tytułu staroegipskiej "Księgi Umarłych" - zbioru zaklęć mających pomoc w wędrowce w zaświaty.
  - To jest moj hołd dla piękna, mocy i geniuszu Billie Holiday - powiedziała Cassandra Wilson przed premierą płyty. Moj album jest zbiorem muzycznych zaklęć, przewodnikiem przez mity, ktore narosły wokoł jej życia. Jest siłą napędową do ponownego zaistnienia tworczości Billie Holiday w XXI wieku.
  Wilson zmieniła wytwornię płytową i dostała pełna swobodę artystyczną dla swojego projektu. Po latach wspołpracy z prestiżową wytwornią Blue Note Records i nagraniu albumu "Silver Pony" w 2010 r. straciła kontrakt. Następny album "Another Country" wydała w 21012 r. niezależna wytwornia eOne (dawniej Koch Records). Słaba dystrybucja sprowokowała pytanie, czy artystka nie straci swej pozycji. Ale nowy album potwierdził jej klasę i nieustanne dążenie do oryginalności.
  - Nauczyłam się, że zawsze trzeba się zmieniać, jeśli nie idziesz do przodu, umierasz - powiedziała Cassandra po pierwszym występie w Polsce w grudniu 1996 r. Teraz wiedzieliśmy, że chcemy zrobić coś zupełnie innego, że nie mogę zaśpiewać piosenek Billie po prostu w swoim stylu, tak jak to zwykle robią jazzmani. Poprosiłam mojego managera, by spytał producenta Nicka Launaya, czy zgodzi się pracować z nami nad tą płytą. Brytyjczyk zasłynął w roli producenta już pod koniec lat 70. XX wieku, kiedy pomogł wypracować ciekawe, oryginalne brzmienie zespołow: Public Image Ltd., XTC, The Jam. Wspołpracował z Kate Bush w Londynie i z grupą Talking Heads w Nowym Jorku. Wspołtworzył ostatnie albumy Nicka Cave'a & The Bad Seeds, grup Yeah Yeah Yeahs i Arcade Fire. Cassandra spodziewała się, że razem stworzą coś nowego. Pragnęła zmiany swojego stylu.

  Cassandra Wilson jest corką Hermana Fowlkesa Jr., gitarzysty i basisty jazzowego. Jej matka, nauczycielka była miłośniczką nagrań soulowych wytworni Motown. Cassandra urodziła się w 4 grudnia 1955 r. i jak kiedyś powiedziała o sobie, żartem czy poważnie, że jest reinkarnacją Charliego Parkera. Śpiewała i grała na gitarze od najmłodszych lat. Jako nastolatka występowała z zespołami r'n'b, śpiewała popowe covery. Dopiero na studiach zainteresowała się jazzem, a inspiracją były dla niej wokalistki: Abbey Lincoln i Betty Carter.
  Na początku profesjonalnej kariery nawiązała wspołpracę z saksofonistą Steve'em Colemanem i innymi muzykami awangardowego kolektywu M-Base. Podjęła się trudnego dla wokalistki zadania, bo gęsta faktura ich muzyki pozostawiała niewiele miejsca na śpiew. A jednak udało się jej zaistnieć na nowojorskiej scenie, zwrocić uwagę krytykow i zdobyć pewną popularność w awangardowych kręgach.
  W 1986 r. podpisała kontrakt z niemiecką wytwornią płytową JMT, a debiutancki album "Point of View" zjednał jej miłośnikow nowych brzmień w jazzie. Popularnością cieszyła się płyta "Blue Skies", co zwrociło uwagę wytworni Blue Note Records. Jej szef Bruce Lundvall zaproponował jej kontrakt i wspołpracę z nowatorskim producentem Craigiem Streetem. Pierwszy album "Blue Light 'til Dawn" osiągnął nakład 300 tys. egzemplarzy. Dużo większą popularnością cieszyła się nagrodzona Grammy płyta "New Moon Daughter", wznowiona teraz po dwudziestu latach. Cassandra Wilson osiągnęła status gwiazdy. Jej klasę docenili krytycy wielokrotnie przyznając tytuł Wokalistki Roku, a publiczność wypełniała największe sale koncertowe.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Czego nie wolno robić w domu i na działce? Sprawdź, czy znasz swoje prawa