Wybierz region

Wybierz miasto

  55 lat zespołu Czerwono-Czarni

  Dom Muzyki i Tańca
  Zabrze, ul. Gen. Charlesa De Gaulle'a/17, +48 32 271 56 41

  18:00 Niedziela, 4 października

  • 60zł

  Przy gdańskim „Jazz Clubie”, z inicjatywy Franciszka Walickiego, powstał 22 czerwca 1960 zespoł Czerwono-Czarni. Nazwali się tak, nawiązując po prostu do barw gdańskiego klubu. Pierwszy skład tworzyli: Przemysław Gwoździowski – saksofon, Wiesław Bernolak – gitara, Zbigniew Wilk – fortepian, Wiesław Damięcki – kontrabas, Ryszard Żuk – perkusja, a śpiewali wowczas: Marek Tarnowski, Andrzej Jordan i Janusz Godlewski. Poźniej z zespołem występowali kolejni soliści: Anna Cewe, Michaj Burano, Henryk Fabian, Wojciech Gąssowski, Toni Keczer, Maciej Kossowski, Jacek Lech, Jozef Ledecki, Helena Majdaniec, Katarzyna Sobczyk, Karin Stanek, Marianna Wroblewska. Zespoł, w wyniku przeprowadzonej akcji „Czerwono-Czarni szukają młodych talentow” i dwoch szczecińskich Festiwali Młodych Talentow (1962–1963), wylansował między innymi takie gwiazdy, jak: Czesław Niemen, Karin Stanek, Wojciech Korda, Mira Kubasińska i Tadeusz Nalepa, Katarzyna Sobczyk, Wojciech Gąssowski, Helena Majdaniec, Zdzisława Sośnicka, Halina Frąckowiak i… Maryla Rodowicz.

  Przez Czerwono-Czarnych przewinęło się rownież wielu instrumentalistow, ktorzy tworzyli historię tego zespołu, są to: Wiesław Bernolak, Piotr Puławski, Tadeusz Mroz (gitary), Wiesław Katana i Henryk Zomerski (bas), Przemysław Gwoździowski, Mirosław Wojcik i Zbigniew Bizoń (saksofony), Jozef Krzeczek i Ryszard Poznakowski (fortepian, organy), Jan Knap i Ryszard Gromek (perkusja). Ciekawostką jest, że z zespołem krotko grał także Seweryn Krajewski, tak samo jak kultowy gitarzysta Niemena Tomasz Jaśkiewicz, ktory rownież zaliczył krotki epizod w Czerwono-Czarnych, a dzisiaj występuje w zespole.

  Grupa zadebiutowała 23 lipca 1960 w klubie studenckim „Żak” w Gdańsku, pierwszą płytę zespoł nagrał 23 kwietnia 1961. Był to pierwszy polski krążek z rockandrollową muzyką zagraniczną. Zespoł brał udział w wielu konkursach muzycznych dla początkujących wokalistow, w ten sposob karierę zaczęli m.in. tacy piosenkarze, jak: Wojciech Gąssowski, Helena Majdaniec czy Marianna Wroblewska. Czerwono-Czarni zdobyli dużą popularność i występowali na licznych festiwalach i innych imprezach muzycznych (m.in. Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu). W latach 1964-66 zagrali koncerty w Czechosłowacji, NRD, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 13 kwietnia 1967 wystąpili obok The Rolling Stones podczas ich koncertu w Warszawie. W 1968 roku zrealizowali mszę beatową „Pan przyjacielem moim” napisaną przez Katarzynę Gartner i Kazimierza Grześkowiaka, ktorej premiera odbyła się w kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej pod Warszawą. Swoje 50. urodziny zespoł świętował w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a na 55. zapraszamy do Domu Muzyki i Tańca. Być może wezmą Państwo udział w historycznym wydarzeniu, czyli ostatnim koncercie Czerwono-Czarnych. W roli konferansjera wystąpi Ryszard Poznakowski.
  Zagrają:
  Wiesław Bernolak – gitara,
  Tomasz Jaśkiewicz – gitara,
  Wojciech Rapa – gitara basowa,
  Zbigniew Bizoń – saksofon tenorowy,
  Piotr Puławski – gitara,
  Ryszard Poznakowski – klawisze,
  Andrzej Ibek – klawisze,
  Jan Knap – perkusja,
  Filip Kolasiński (gościnnie, 14-letni saksofonista ze Sztokholmu)
  Zaśpiewają:
  Danuta Błażejczyk,
  Agnieszka Wajs,
  Michał Gasz,
  Piotr Puławski,
  zaśpiewają rownież Ryszard Poznakowski i Wojciech Rapa.
  Niesamowite jest, że obecny skład, z małymi wyjątkami, jest składem oryginalnym z lat 1961–1966, co jest ewenementem, jeśli chodzi o polskie zespoły bigbitowe.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Plebiscyt

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]

  Miss Polski 2015 [GŁOSOWANIE]. Która dziewczyna powinna wygrać? [GŁOSOWANIE]