Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowe Środy w Sosnowcu. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć filmy z lat 30 XX wieku

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Filmowe Środy w Sosnowcu. mieszkańcy zobaczą komedie z lat 30 XX wieku
Filmowe Środy w Sosnowcu. mieszkańcy zobaczą komedie z lat 30 XX wieku MBP w Sosnowcu
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu organizuje dla mieszkańców seanse filmowe, które odbędą się w każdą środę. Sosnowiczanie zobaczą niezapomniane stare polskie komedie z lat trzydziestych XX wieku.

Zimowa aura zdominowała Sosnowiec. W mieście nie brakuje zimowych atrakcji, z których mogą skorzystać dorośli oraz dzieci. Dodatkowo zimowe popołudnie będzie można spędzić przy kultowym filmie.

Filmowe Środy w Mediatece

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu organizuje dla mieszkańców Filmowe Środy w Mediatece. Wydarzenie będzie się odbywało w każdą środę stycznia i lutego. Na ekranie puszczane będą niezapomniane stare polskie komedie z lat trzydziestych XX wieku.

Zobaczyć będzie można gwiazdy przedwojennego kina takie jak: Jadwiga Smosarska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo i inni. Każdy karnawałowy pokaz poprzedzać będzie 15-minutowa opowieść o wybranej gwieździe. Przewidziano również zabawę z nagrodami. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Seanse odbywać się będą o godzinie 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ulicy Kościelnej 11 w Sosnowcu.

Uprzejmie informujemy, że wejście do Auli będzie możliwe na pół godziny przed seansem i kwadrans po jego rozpoczęciu. Prosimy o punktualność! Przed każdym filmem, dr Magdalena Boczkowska przedstawi sylwetkę wybranej gwiazdy przedwojennego kina polskiego. Opowieściom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne — informowali organizatorzy.

Repertuar

10 stycznia — ABC MIŁOŚCI (1935).

Opis: Wincenty Poziomka prowadzi szkołę rewiowo-filmową, która jednak nie przynosi większych dochodów. Aby dorobić do skromnej pensji, para się pisaniem kucharkom liścików miłosnych do narzeczonych. Niespodziewanie wszystko się zmienia. Wygląda na to, że zła passa może się w końcu odwrócić, bowiem otrzymuje on wiadomość o spadku. Jak się okazuje, Poziomka dziedziczy połowę sklepu spożywczego po stryju, dzieląc majątek ze swoją kuzynką, trzyletnią Basią.

17 stycznia — DWIE JOASIE (1935).

Opis: Joasia szuka pracy. Pragnie ją jednak znaleźć, wykorzystując jedynie swoje zawodowe kompetencje, a nie urodę i wdzięk. Dlatego reaguje nerwowo na niewyszukane zaloty i aluzje kolejnych pracodawców. Chcąc się wreszcie uwolnić od tego typu krępujących sytuacji, charakteryzuje się na prawdziwą „paskudę”. Kiedy poznaje nowego szefa – przystojnego mecenasa Rostalskiego – zaczyna żałować swej pochopnej decyzji.

24 stycznia — FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT (1936).

Opis: Fredek, młody wynalazca, konstruuje telefonowizor, urządzenie, które po podłączeniu do aparatu telefonicznego pozwala widzieć osobę, z którą się rozmawia. Już pierwsza próba wynalazku przynosi przykrą niespodziankę. Fredek dzwoni do swojej narzeczonej Irmy i widząc ją z obcym mężczyzną, podejrzewa zdradę. Wraz z przyjacielem, muzykiem Józefem Bombą, postanawiają wynalazek sprzedać, co wywołuje szereg kolejnych nieporozumień.

31 stycznia — JADZIA (1936).

Opis: Mały sklepik sportowy Malicza przeżywa prawdziwe oblężenie, a szczególnym upodobaniem klientów cieszą się sprzedawane przez jego córkę Jadzię rakiety tenisowe, bowiem rakietą tej firmy wielkie sukcesy odnosi mistrzyni kortów Jadzia Jędruszewska. Właścicielka największego w Warszawie sklepu sportowego próbuje rozpaczliwie walczyć z konkurencją. Jej ostatnią nadzieją jest Jan Oksza, syn prezesowej. Zadaniem przystojnego chłopaka jest oczarowanie królowej tenisa. Zbieg okoliczności powoduje, że Jan bierze spotkaną na kortach Jadzię Maliczównę za Jadzię Jędruszewską.

7 lutego — PIĘTRO WYŻEJ (1937).

Opis: Hipolit Pączek, właściciel czynszowej kamienicy w Warszawie, spodziewa się wizyty bratanicy Lodzi. Dziwnym zbiegiem okoliczności trafia ona do mieszkającego piętro wyżej Henryka Pączka, młodego i przystojnego spikera radiowego. Henryk, nie wiedząc kogo gości, opowiada dziewczynie o swoim konflikcie ze znienawidzonym, mieszkającym poniżej Hipolitem. Gdy Lodzia orientuje się w pomyłce, nie wyjawiając kim jest, znika, a zakochany bezgranicznie w ślicznej nieznajomej Henryk, rozpoczyna gorączkowe poszukiwania.

14 lutego — PAWEŁ I GAWEŁ (1938).

Opis: Paweł – właściciel sklepu z aparatami radiowymi i zapalony konstruktor, jedzie do Warszawy, by zareklamować swój wynalazek – miniaturowe radio na baterie. W przedziale pociągu spotyka swego odwiecznego antagonistę Gawła, prowadzącego w tej samej kamienicy sklep przemysłowy. Wieczorem Paweł poznaje piękną, młodą nieznajomą, w której zakochuje się bez pamięci. Nie wie, że to skrzypaczka Violetta Bellami, która na co dzień musi udawać trzynastoletnią dziewczynkę, by przyciągnąć do sal koncertowych złaknioną „cudownych dzieci” publiczność. Również Violetta zakochuje się w przystojnym Pawle.

21 lutego — ROBERT I BERTRAND (1938).

Opis: Irena, rozkapryszona córka bogacza, zamierza wygrać konkurs na najlepszą powieść kryminalną. Chcąc pobudzić twórczą wenę, postanawia zwiedzić okoliczny areszt i wykorzystując nieuwagę roztargnionego dozorcy, daje zamknąć się w celi. Niebawem do aresztu trafiają Robert i Bertrand, domokrążcy niesłusznie posądzeni o kradzież pieniędzy. Bertrand trafia do celi, w której ukryła się Irena i gdy dziewczyna niespodziewanie ucieka, zakochany w czarującej, jak sądzi, złodziejce, postanawia podążyć jej śladem. Namawia do ucieczki także Roberta.

28 lutego — JA TU RZĄDZĘ (1939).

Opis: Młody hrabia Józio Lulewicz wiedzie żywot raczej hulaszczy. Za namową przyjaciół usiłuje wydobyć od matki dużą kwotę pieniędzy na założenie operetki. Spotkawszy się z odmową, na złość matce, zgłasza się do szewca na terminatora. Zrozpaczona hrabina zgadza się więc dać synowi potrzebne pieniądze, jednak Józio jest już po uszy zakochany w córce szefa i ani myśli rezygnować z nowej pracy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto