Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksperci z całego świata rozmawiali w Zabrzu o dziedzictwie przemysłowym i turystyce

Joanna Oreł
Trzeba kontynuować, to co już zaczęliśmy. Dalej będziemy odkurzać nasze zabytki techniki i pokazywać je innym - zapowiedziała prezydent miasta Małgorzata Mańka - Szulik podczas międzynarodowej konferencji "Dziedzictwo przemysłowe w polityce turystki zrównoważonego rozwoju", która odbyła się w zabrzańskiej hali Pogoń.

O tym, że Zabrze jest miastem turystki poprzemysłowej nie trzeba chyba już nikogo przekonywać. I to właśnie m.in. dlatego nasze miasto zostało wybrane, jako miejsce spotkania międzynarodowych ekspertów z zakresu turystyki. Odwiedzili nas m.in. przedstawiciele Austrii, Chorwacji, Rosji, Portugalii, czy Grecji.

Konferencja "Dziedzictwo przemysłowe w polityce turystki zrównoważonego rozwoju" była okazją do wymiany wspólnych doświadczeń oraz przekonania się o tym, jak ważne jest dziedzictwo przemysłowe.

- Dziś już chyba nikt nie wątpi w to, że turystyka przemysłowa jest przyszłością - twierdzi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka - Szulik.

Z kolei, jak podkreśla Taleb Rifai, sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystki - Polska jest jedynym krajem, który w ubiegłym roku uzyskał dwuprocentowy wzrost, jeżeli chodzi o rozwój turystyki poprzemysłowej.

Wystarczy spojrzeć na Zabrze - kopalnia Guido, czy skansen Luiza to dobre przykłady, jak można wykorzystać obiekty industrialne. Ale podczas konferencji, swoimi pomysłami podzielili się również goście z zagranicy. I tak m.in. Ukraińcy mówili o przekształceniu byłych ukraińskich baz wojskowych w muzea.

Dodajmy, że konferencja naukowo-praktyczna "Dziedzictwo przemysłowe w polityce turystki zrównoważonego rozwoju" odbyła się w ramach 52 Sesji Komisji Regionalnej ds. Europy Światowej Organizacji Turystyki.

A już w czwartek w naszym mieście rozpoczną się III Międzynarodowe Targi Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystki Podziemnej.
W ramach targów goście zobaczą m.in. prezentację Sztolni Dziedzicznej. Spotkają się też z Krzysztofem Karwatem i Dariuszem Walerjańskim. Ponadto w programie targów zaplanowano dwie sesje "Ekologia w obiektach turystyki przemysłowej". Spotkania potrwają do soboty 16 kwietnia.

ZAMÓW NEWSLETTER "ZABRZE I ŚLĄSK"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto