Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dozór policyjny w Zabrzu za przemoc w rodzinie. Mężczyzna uderzył siostrę i uszkodził jej samochód, grozi mu 5 lat więzienia

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dozór policyjny za przemoc w rodzinie
Dozór policyjny za przemoc w rodzinie arc NM
Uszkodzeniu ciała, zniszczeniu mienia i groźby karalne - to zarzuty, które usłyszy 36-latek z Zabrza. Mężczyzna uszkodził samochód swojej młodszej siostry i ją uderzył. Zabrzaninowi grozi do 5 lat więzienia, a prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny.

Groźby karalne oraz uszkodzenie ciała i mienia - sprawca pod nadzorem policyjnym

Kryminalni z Zabrza zgromadzili materiał dowodowy w sprawie. Mężczyzna uderzył swoją 34-letnią siostrę i uszkodził jej samochód, a także kierował wobec niej groźby karalne.

- Jak ustalili policjanci, mężczyzna w przeszłości był już notowany za przestępstwa z użyciem przemocy. 36-latek został zatrzymany i trafił do policyjnej celi – informuje Komenda Miejska Policji w Zabrzu.

Mężczyzna usłyszy zarzuty za groźby karalne, uszkodzenie mienia i ciała. Zanim odpowie za przestępstwa, będzie musiał zgłaszać się na komisariat – prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny. 36-latkowi grozi kara do 5 lat więzienia.

- Między ludźmi często dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Niniejsze skrótowe wyjaśnienie powstało, aby podpowiedzieć osobom czującym się zagrożonymi groźbami, że nikt nie powinien tkwić w strachu, a organy ścigania służą pomocą w tego typu sytuacjach – podkreśla policja.

Istotne jest, że policja w takich sytuacjach nie może wszcząć postępowania bez inicjatywy ze strony osoby zagrożonej.

- Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia (np. grozi przecięcia opony w rowerze – o wartości poniżej 500 zł) – dodaje zabrzańska policja.

Przemoc domowa – gdzie szukać pomocy

Kwestię przemocy w wobec najbliższych reguluje m.in. ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie nie musi przyjmować wyłącznie formy fizycznej, czyli np. bicia czy szarpania. Może również przejawiać się na inne sposoby.

  • przemoc psychiczna – obrażanie, wyzywanie, poniżanie, stała kontrola
  • przemoc seksualna – molestowanie, zmuszanie do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych
  • inne zachowania – pozbawienie niezbędnej opieki, zmuszanie do picia alkoholu lub brania narkotyków

Zbiór najważniejszych wiadomości na temat przemocy w rodzinie można znaleźć na rządowej stronie internetowej (kliknięcie w link przeniesie do strony). Co istotne – znajdują się tu informacje o tym, gdzie szukać pomocy, podane są dane kontaktowe na Niebieską Linię. Zgłoszenia można dokonać:

Konsultanci Niebieskiej Linii odpowiadają na pytania pokrzywdzonych, radzą co robić w sytuacji zagrożenia, poinformują o formach pomocy i miejscach, w których można jej szukać, udzielą również porady prawnej.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto