Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz korzystniejsze oferty kredytów w złotych

Michał Krajkowski
Kredyty hipoteczne w walutach obcych są prawie niedostępne.
Kredyty hipoteczne w walutach obcych są prawie niedostępne. Shutterstock
Zgodnie z intencją Komisji Nadzoru Finansowego, kredyty hipoteczne w walutach obcych są prawie niedostępne. Z kredytów we franku szwajcarskim wycofały się praktycznie wszystkie banki. W ofercie ma go co prawda Bank Nordea, jednak aby móc ubiegać się o taką pożyczkę należy miesięcznie zarabiać minimum 15 tysięcy złotych netto.

Również kredyty mieszkaniowe w euro zostały w ostatnich tygodniach znacząco ograniczone. Obecnie oferuje je jedenaście banków, ale często są to czysto teoretyczne oferty, bo w praktyce uzyskanie takiego kredytu w większości instytucji jest niemożliwe. Wiele banków definitywnie wycofało się z kredytów w euro, np.: Kredyt Bank, Credit Agricole. Inne natomiast znacząco podniosły marże i pozostałe opłaty, co czyni kredyt w europejskiej walucie całkowicie nieopłacalnym.

Niektóre instytucje ograniczają akcję kredytową w nieco inny sposób - podwyższając wymogi dochodowe względem klientów. W wielu bankach, aby móc ubiegać się o kredyt w euro należy udokumentować dochody na bardzo wysokim poziomie.

Zarabiasz w złotych - pożyczasz w złotych

W takiej sytuacji klientom zostały kredyty w naszej rodzimej walucie.

Do tej pory wielu kredytobiorców decydowało się na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej, jednak kolejne Rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego oraz zmiana sytuacji rynkowej spowodowały, że kredyt w złotych jest często jedynym rozwiązaniem. Zaciągnięcie zobowiązania w walucie, w której osiągamy dochody ma niewątpliwie jedną, ale istotną zaletę w postaci braku ryzyka kursowego. Pozwala nam to uniknąć zmieniającej się wysokości comiesięcznych rat i salda zadłużenia spowodowanego wzrostem lub spadkiem kursu waluty.

Coraz korzystniejsze oferty kredytów w złotych

Na rynku kredytów złotowych od wielu lat obserwujemy stabilną sytuację. Banki chętnie udzielają takich kredytów i są skłonne finansować inwestycję w stu procentach, bez konieczności wnoszenia wkładu własnego.

Wymogi dotyczące dochodów i sposób liczenia zdolności kredytowej są znacznie łagodniejsze niż w przypadku kredytów w walutach obcych. Również w przypadku marż kredytowych sytuacja pozostaje stabilna. Średnia marża oscyluje w ostatnich latach wokół 1,5 punktów procentowych, ale są instytucje, które oferują kredyty z marżą poniżej jednego procenta.

Drugi składnik oprocentowania, stopa referencyjna WIBOR, od kilku miesięcy również pozostaje na praktycznie niezmienionym poziomie. Co prawda w skali ostatnich 12 miesięcy WIBOR trzymiesięczny wzrósł z 4,13 w dniu 23.02.2011 do 4,97 proc. w roku 2012, jednak ten poziom pozostaje w praktyce niezmienny. Co więcej, korzystne odczyty inflacji powodują, że rośnie prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej, co może przełożyć się na spadek tak istotnej dla kredytobiorców stopy WIBOR. Taka zmiana będzie oznaczała niższe raty i koszty obsługi kredytu w złotych.

Idealny kredyt w złotym

Wybór odpowiedniego kredytu w naszej rodzimej walucie również wymaga przenalizowania kilku istotnych elementów wpływających na całkowity jego koszt.

Przede wszystkim należy pamiętać, że o kredycie hipotecznym i jego wyborze decyduje wiele składowych, takich jak prowizja, marża, ubezpieczenia, a także opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu. W zależności od klienta i jego preferencji oraz planów, każdy z tych składników może mieć inną wagę.

Dla osób, które planują kredyt spłacić bardzo szybko, istotny może być brak opłaty za wcześniejszą spłatę, nawet kosztem wyższej marży i raty. Podobnie sytuacja wygląda z opłatami jednorazowymi ponoszonymi na etapie uruchamiania kredytu. Brak prowizji jest w tym wypadku szczególnie istotny.

Obecnie kilka banków udziela kredytów bez pobierania prowizji, np. DnB Nord, ING, Bank Millennium.

Niektóre banki brak prowizji rekompensują sobie dodatkowymi produktami, np. w BGŻ i mBanku oraz Banku Pocztowym należy przystąpić do ubezpieczenia na życie. Natomiast w Banku Nordea, Citi Handlowym i Deutsche Bank w zamian za brak prowizji za udzielenie kredytu bankpodwyższa marżę samego kredytu, średnio o 0,2 proc..

Dla spłacającego kredyt 30 lat, czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego banku powinna być jednak niska rata.

Autor jest głównym analitykiem Domu Kredytowego Notus

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto