Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Zabrzu: kwesta i zwiedzanie [ZAPOWIEDŹ]

Bartosz Pudełko
Cmentarz żydowski w Zabrzu
Cmentarz żydowski w Zabrzu arc. Dariusza Walerjańskiego
Cmentarz żydowski w Zabrzu to jedno z najbardziej urokliwych miejsc. Na co dzień nie jest dostępny dla wszystkich, ale kilka razy do roku pojawia się okazja do jego zwiedzania. Najbliższa już 1 listopada podczas corocznej kwesty.

Kwesta na starym żydowskim cmentarzu na Zandce (ul. Cmentarna 15) odbywa się co roku w okolicy dnia Wszystkich Świętych. Jest to okazja nie tylko do wsparcia utrzymania nekropolii, którego aktywiści podejmują się społecznie, ale również do zwiedzenia cmentarza i wysłuchania jego historii.

Cmentarz żydowski w Zabrzu: kwesta i zwiedzanie

W tym roku kwesta odbędzie się 1 listopada. Od godz. 10 do ok. 17 (do zachodu słońca) każdy będzie mógł z bliska obejrzeć zabytkową nekropolię, przespacerować się porośniętymi bluszczem alejkami czy pooglądać niezwykłe macewy. Kwestę organizuje Społeczny Komitet Opieki, który od lat zajmuje się ochroną i utrzymaniem kirkutu.

Podczas zwiedzania będzie prowadzona zbiórka mająca pomóc w realizowaniu tych zadań. Podczas zwiedzania będziemy mogli nie tylko obejrzeć cmentarz, ale również wysłuchać opowieści o jego historii. O każdej pełnej godzinie od 11 do 16 po nekropolii oprowadzać będzie Dariusz Walerjański, historyk i społeczny opiekun tego miejsca.

- Cmentarz żydowski w Zabrzu założony został w 1871. Nagrobki zapisane są świętym językiem hebrajskim, gdzie daty urodzin i śmierci są podawane od stworzenia świata. To jeden z najbardziej romantycznych cmentarzy żydowskich, wpisany do rejestru zabytków. Na terenie tej nekropoli pochowanych zostało ponad 1000 zabrzańskich Żydów. W 13 kwaterach zachowało się ponad 700 cennych nagrobków z epitafiami w języku hebrajskim, hebrajsko niemieckim i polskim. Wśród znanych osób pochowanych na nekropolii możemy odnaleźć filantrop Max Bohm, hotelarz Juliusz Kochmann, właściciel huty Wilhelm Eisner, więźniarka obozu KL Auschwitz Birkenau Bluma Wajn czy rodzina Herzbergów - mówi Dariusz Walerjański.

Dochód z kwesty ma być przeznaczony m.in. na oczyszczenie oraz podniesienie poprzewracanych nagrobków czy wznowienie informatora w języku polskim.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto