Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz żydowski w Zabrzu. Kwesta 1 i 3 listopada

Maria Olecha
Cmentarz żydowski w Zabrzu. Kwesta odbędzie się 1 i 3 listopada (zdj. ilustracyjne)
Cmentarz żydowski w Zabrzu. Kwesta odbędzie się 1 i 3 listopada (zdj. ilustracyjne) Bartosz Pudełko
Mieliście okazję zwiedzić cmentarz żydowski w Zabrzu? Kwesta organizowana 1 i 3 listopada będzie ku temu doskonałą okazją. Dodatkowo możecie wspomóc utrzymanie kirkutu.

Byliście kiedyś na cmentarzu żydowskim na Zandce? Jeśli nie, wybierzcie się koniecznie, bo to urokliwe i piękne miejsce. Okazja, aby zobaczyć zabrzański kirkut nadarzy się 1 i 3 listopada. Wtedy bowiem odbędzie się kwesta na rzecz cmentarza zorganizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzem Żydowskim.

Cmentarz żydowski w Zabrzu. Kwesta 1 i 3 listopada

- To już trzecia zbiórka pieniężna, jaką co roku organizujemy na rzecz ochrony tej zabytkowej nekropolii - mówi Dariusz Walerjański, historyk, miłośnik zabytków i przewodniczący komitetu.

W tym roku kwesta będzie odbywać się przez dwa dni, w piątek i niedzielę w godzinach od 8.30 do 18.30 .
- W sobotę, 2 listopada cmentarz żydowskim będzie zamknięty, bo sobota to dzień, w którym społeczność żydowska obchodzi szabas (szabat) dzień odpoczynku, poświęcony modlitwie i panu Bogu - wyjaśnia Dariusz Walerjańki.

Jak mówi, celem zbiórki jest pozyskanie środków na stałą opiekę nad tym miejscem.

- Dzięki zebranym pieniądzom zadbamy o czystość, uporządkujemy groby, wykonamy prace dokumentacyjne oraz badawcze, a może uda się też kupić podnośnik do stawiania nagrobków - wyjaśnia Walerjański.

Zaznacza, że najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na sprzątanie cmentarza.

- Z zebranych podczas kwesty pieniędzy udało się w poprzednich latach zakupić: jedną kosiarkę spalinową, zestaw najpotrzebniejszych narzędzi ogrodniczych od grabi, przez sekatory po łopaty oraz opłacać wywóz nieczystości. Został opracowany i wydany folder informacyjny o historii cmentarza w języku polskim i angielskim, naprawiliśmy bramę cmentarną oraz na nowo ułożyliśmy zniszczoną przez korzenie mozaikę z Gwiazdą Dawida, ułożoną z kostki granitowej i bazaltowej w XIX wieku - wylicza historyk.

Ponadto społecznikom, uczniom Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Za-wodowego i urzędnikom udało się ustawić niektóre poprzewracane macewy, przeprowadzić badania oraz śledztwo w sprawie zbiorowej mogiły jeńców wojennych z czasów II wojny światowej, jaka znajduje się na cmentarzu. Miejsce to zostanie upamiętnione dzięki tablicy oraz oznaczone w przestrzeni cmentarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto