Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą zachować górnicze dziedzictwo. W Zabrzu powstanie Ośrodek Dokumentacji Górniczej [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Nauka
W Zabrzu powstanie Ośrodek Dokumentacji Górniczej. Jego zadaniem będzie gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji, pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych. Swoją siedzibę będzie miał na terenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przy ul. Zamoyskiego 2 – w budynku wieży ciśnień (po jej remoncie).

Prowadzenie szeroko zakrojonych badań i dokumentowanie cennych obiektów poprzemysłowych wraz z ich wyposażeniem i wyrobiskami podziemnymi. To główne zadania powołanego właśnie Ośrodka Badań Górniczych w Zabrzu. W tym celu w ramach odrębnego projektu Muzeum Górnictwa Węglowego kupuje skanery, aparaty i sprzęt komputerowy. Dodatkowo planowane jest stworzonej przez Muzeum platformy wymiany informacji, dzięki której społeczeństwo, poprzez drogę elektroniczną, będzie miało dostęp do wybranych dokumentów górniczych i zdigitalizowanych elementów infrastruktury kopalnianej. Ośrodek ma rozpocząć pracę w pierwszym kwartale 2019 roku

- Pomysł powstał już 2-3 lata temu kiedy rozpoczęła się dyskusja o tym, co i jak zachować z przemysłu górniczego. Sama dyskusja do niczego nie doprowadziła, ale my jako Muzeum Górnictwa Węglowego zastanawialiśmy się co możemy zrobić. Doszliśmy do wniosku, że naszym największym sojusznikiem jest technologia i możliwość skanowania w technologii 3D nie tylko dokumentów, ale nawet całych linii technologicznych, budynków i wyrobisk, czyli całej infrastruktury górniczej. To jest teraz możliwe - wyjaśnia Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego. - Ta dokumentacja może służyć do tego, żeby dokładnie odwzorować to, co przestaje istnieć. Naszą wspólną troską powinno być to, aby jak najwięcej zachować tych urządzeń - dodaje Szewczyk

Porozumienie w sprawie utworzenia w Zabrzu Ośrodka Dokumentacji Górniczej podpisano uroczyście w poniedziałek, 25 czerwca, w Zabrzu na terenie Muzeum Górnictwa Węglowego w zabytkowej rozdzielni i hali sprężarek szybu Carnall przy ul. Wolności. W wydarzeniu wzięli udział Adam Mirek, prezes WUG, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego a także Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

- Ta inicjatywa jest kolejnym elementem, który ma pokazywać przyszłym pokoleniom jak się tu rozwijał przemysł, bo na tym tam ziemia zbudowała swoją siłę - mówi Grzegorz Tobiszowski.

Współpraca pomiędzy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu a Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach ma odbywać się m.in. poprzez wymianę informacji w zakresie zebranych zbiorów, dostęp do archiwum, możliwość konsultacji merytorycznych, a także udostępnianie zbiorów metodą cyfrową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto