Budżet obywatelski 2015 w Zabrzu. Niemal 150 wniosków

Bartosz Pudełko
Budżet obywatelski 2015 w Zabrzu: wizualizacja pomysłu złożonego przez grupę FAJNA Spółdzielnia - Uroczysko Leśne w Parku Powstańców FAJNA Spółdzielna
Budżet obywatelski 2015 w Zabrzu: około 150 wniosków złożyli zabrzanie do budżetu obywatelskiego. To o wiele więcej, niż się spodziewano. Teraz trwa ich weryfikacja formalna.

Gdy na początku marca startowała pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w naszym mieście napisaliśmy, że będzie to przede wszystkim sprawdzian dla mieszkańców. Sprawdzian nie z tego czy potrafią decydować o losach swojego miasta, ale z tego czy chcą. I choć do końca procedury jeszcze daleko, to póki co zdajemy ten egzamin bardzo dobrze.

Budżet obywatelski 2015 w Zabrzu. Niemal 150 wniosków

Z ostatnim dniem marca zakończył się pierwszy etap procedury budżetu partycypacyjnego, czyli składanie wniosków. Ich ilość zaskoczyła nawet samych urzędników.

- Spodziewaliśmy się po kilkanaście wniosków z każdej dzielnicy plus kilka ponad dzielnicowych. W sumie może około 80. Wpłynęło ich jednak znacznie więcej, bo ok. 150, a niewykluczone, że jakieś jeszcze napłyną. Oczywiście bardzo nas to cieszy, bo jest dowodem na to, że wprowadzenie budżetu partycypacyjnego było dobrym pomysłem i mieszkańcy chcą w tej procedurze brać udział - mówi Dagmara Piskorz z Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Ilość wniosków cieszy, ale oznacza także, że urzędnicy będą mieli znacznie więcej pracy. W tej chwili trwa formalna ocena wniosków. Formalna, nie merytoryczna. Urzędnicy sprawdzą tylko czy zgłoszone propozycje mieszczą się w kompetencjach samorządu. O tym czy są potrzebne zdecydujemy już sami w ostatniej fazie procedury, czyli głosowaniu. Ocena formalna powinna potrwać do 22 kwietnia, ale niewykluczone, że może przedłużyć się o kilka dni. Wtedy poznamy ostateczną listę wniosków skierowanych do głosowania. To głosowanie potrwać ma od 1 do 10 maja. 22 maja mamy poznać wyniki.

Już teraz wiadomo, że z pewnością będziemy mieli w czym wybierać. Złożone wnioski w sumie opiewają na kwotę 28 milionów złotych. Przypomnijmy, że pula budżetu obywatelskiego wynosi 3 miliony. Ale podobno od przybytku głowa nie boli.

- Dominują place zabaw, siłownie pod chmurką czy inne miejsca rekreacji. Ale propozycji jest znacznie więcej. Dotyczą różnych dziedzin i różnych dzielnic. Niektóre wykorzystują cały limit pojedynczego wniosku, czyli 500 tys. zł, inne kosztują kilka tysięcy - mówi Dagmara Piskorz z Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Wszystkich propozycji nie sposób tu przytoczyć. Pamiętajmy również, że niektóre z nich mogą nie przejść oceny formalnej. Oficjalną listę skierowaną do głosowania poznamy pod koniec kwietnia.

Już teraz zaprezentujemy jednak po kilka z ciekawszych propozycji, jakie wpłynęły. Centrum Północ: boisko przy SP nr 7 (499 tys. zł), rekultywację Parku Hutniczego (220 tys. zł). Centrum Południe: oświetlenie w Parku Poległych Bohaterów (105 tys. zł), rewitalizacja Parku Leśnego (400 tys. zł). Biskupice: ścieżka rowerowa (300 tys.), parking (350 tys.). Grzybowice: rewitalizacja strażnicy OSP (98 tys. zł), ośrodek kultury i sportu (470 tys. zł). Guido: modernizacja ulicy Sportowej (500 tys. zł), budowa boiska na Walce Makoszowy (490 tys. zł). Helenka: park przy Jordana (62 tys. zł), skatepark (90 tys. zł). Makoszowy - 139 tys. zł: modernizacja boiska (65 tys. zł), budowa zieleńca (73,5 tys. zł). Mikulczyce: monitoring w okolicy Sparty Zabrze (327 tys. zł), budowa boiska przy Zapolskiej (497 tys. zł). Os. Kotarbińskiego: remont chodnika przy ul. Franciszkańskiej (75 tys. zł), budowa centrum integracji osiedla (499 tys. zł). Pawłów: dofinansowanie kupna książek dla Filii nr 8 MBP. Rokitnica: budowa deptaka (115 tys. zł), modernizacja i budowa skweru i placu zabaw przy ul. Budowlanej (422 tys. zł). Zaborze Południe: monitoring na os. Jodłowa (325 tys. zł), siłownia pod chmurką przy ul. Lompy (96 tys. zł). Zaborze Północ: montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Kawika, Wyciska, Korczoka (200 tys. zł), skatepark i siłownia (322 tys. zł). Zandka: rewitalizacja podwórek (415 tys. zł), boisko wielofunkcyjne (440 tys. zł).

Przytoczone wnioski to zaledwie drobny wycinek z każdej dzielnicy (pełną listę wniosków jeszcze przed oceną formalną znajdziecie w galerii zdjęć). Osobną i niezwykle ciekawą kategorią, są propozycje swoim zasięgiem przekraczające jedną dzielnice.

Takich wniosków wpłynęło co najmniej kilka na kwotę blisko 3,5 mln zł. Wśród nich znajdziemy np.: montaż monitoringu w Mikulczycach i Osiedlu Kopernika (498 tys. zł), budowa rolkostrady (445 tys. zł), sieć darmowych wypożyczalni rowerów (500 tys. zł), odbudowa kładki nad Czerniawką w Parku Pileckiego pomiędzy Pawłowem a Guido (480 tys. zł), siłownie pod chmurką w Zaborzu Północnym, Południowym, Makoszowach i Pawłowie (391 tys. zł), audiobooki dla wszystkich (6 tys. zł).

Głosować będziemy od początku maja. Każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat może oddać głos na maksymalnie 3 propozycje. Zrealizowane zostaną te, które otrzymają najwięcej głosów i zmieszczą się w całkowitej puli budżetu partycypacyjnego.

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie