Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bliżej do hermetyzacji zakładu przetwarzania odpadów

Arkadiusz Nauka
Grupa .A.S.A. złożyła do zabrzańskiego magistratu Kartę Informacyjną. To kolejny krok w drodze do uzyskania decyzji środowiskowej, która określi warunki budowy instalacji hermetyzującej procesy kompostowania odpadów na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Zabrzu. Prezydent miasta powołała zespół, którego zadaniem jest przyspieszeniu realizacji projektu.

Złożenie Karty Informacyjnej dotyczącej inwestycji to kolejny etap procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej. Po złożeniu Karty Informacyjnej, na podstawie informacji zawartych w dokumencie, może zostać wydana decyzja środowiskowa lub podjęta zostanie decyzja administracyjna o dalszym procedowaniu sprawy obejmującym przygotowanie raportu środowiskowego.

Grupa .A.S.A. formalną procedurę związaną z realizacją uzgodnionej z władzami miasta i mieszkańcami inwestycji, dotyczącej hermetyzacji procesów kompostowania odpadów w zakładzie zlokalizowanym przy ulicy Cmentarnej w Zabrzu, rozpoczęła pod koniec listopada 2016 roku, składając do Urzędu Miasta Zabrze wniosek o zmianę aktualnie posiadanej decyzji środowiskowej.

Planowana inwestycja obejmie budowę sześciu betonowych tuneli kompostowniczych, hali operacyjnej, ciągu komunikacyjnego pomiędzy nowymi i istniejącymi tunelami kompostowniczymi oraz biofiltra, który wykorzystywany będzie do oczyszczania powietrza procesowego, a także modernizację istniejących tuneli kompostowniczych, w których prowadzony będzie proces dojrzewania stabilizatu, odbywający się przy obecnie stosowanej technologii w pryzmach na otwartym placu.

– Realizacja inwestycji obejmuje dwa niezależne od siebie aspekty. Pierwszym jest uzyskanie wymaganych prawem dokumentów tj. decyzji środowiskowej oraz pozwolenia na budowę. Drugim techniczne przygotowanie i realizacja budowy. Grupa .A.S.A. ma ograniczony wpływ na pierwszy z wymienionych aspektów, polegający jedynie na dołożeniu należytej staranności w przygotowaniu wymaganych przepisami prawa dokumentów – mówi Jarosław Wywiał, prezes zarządu Grupy .A.S.A. w Polsce.

Grupa .A.S.A. techniczną gotowość do budowy instalacji hermetyzującej osiągnie pod koniec lipca br.

Przyspieszeniu realizacji projektu ma pomóc powołany pod koniec stycznia przez Prezydent Miasta Zabrze zespół roboczy dedykowany sprawie inwestycji. Skład zespołu obok przedstawicieli Urzędu Miasta Zabrze (Wydziały: Ekologii, Budownictwa i Infrastruktury Komunalnej) tworzą również specjaliści Grupy .A.S.A. Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się w czwartek, 16 lutego.

– Doceniamy inicjatywę Pani Prezydent i liczymy, że spotkania osób zaangażowanych w procedowanie sprawy przyczynią się do przyspieszenia wydania wymaganych decyzji administracyjnych, a tym samym do rozpoczęcia modernizacji instalacji ­– mówi Krzysztof Tomczyński, dyrektor ds. produkcji, który z ramienia Grupy .A.S.A uczestniczy w pracach zespołu. – Podczas pierwszego spotkania omówiony został tryb procedowania decyzji środowiskowej, w tym także ustalono iż do końca lutego nastąpi złożenie Karty Informacyjnej – dodaje Krzysztof Tomczyński.

Grupa .A.S.A wyprzedzając terminy, ustalone w trakcie pierwszego posiedzenia zespołu ds. inwestycji hermetyzacji, złożyła do zabrzańskiego magistratu Kartę Informacyjną. Kolejne spotkanie zespołu, w trakcie którego przybliżone zostaną rozwiązania techniczne instalacji, zaplanowano na 3 marca.

Przedstawiciele spółki nie ukrywają, że inwestycja to efekt chęci udowodnienia zabrzanom, że zakład przetwarzania odpadów jest nowoczesną instalacja stosującą najbardziej zaawansowane rozwiązania techniczne, a nie emitentem zapachów, które przeszkadzają od kilku lat mieszkańcom miasta.

– Nasz zakład, jak wykazały przeprowadzane kontrole m.in. Sanepidu i WIOŚ, działa zgodnie z przepisami prawa i nawet do ponad 90 proc. poniżej wartości określonych w pozwoleniu. Planowana inwestycja pozwoli natomiast definitywnie wykreślić nasz zakład z listy podejrzanych o emisję uciążliwych zapachów w mieście – dodaje Jarosław Wywiał.

W Zabrzu uciążliwy dla mieszkańców zapach pojawia się od kilku lat, jednak nie zostało zidentyfikowane jego pochodzenie. Obok nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów i graniczącego z nim przez płot, działającego od 40-tu lat wysypiska śmieci, w mieście funkcjonują również zakłady przemysłowe, a wpływ na jakość powietrza, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, ma również wykorzystywanie przestarzałych pieców węglowych. To jedno z głównych źródeł niskiej emisji, w znacznym stopniu przyczyniającej się do występowania smogu, który w minionych tygodniach wielokrotnie spowijał śląskie miasta, w tym również Zabrze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto