Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Asy Zabrza: Rozrywka pod ziemią. I nie tylko

Redakcja
Muzyka w klimatycznych wyrobiskach 320 metrów pod ziemią? Teatr do którego dotrzeć trzeba w kasku? Plażowanie w ciemnych korytarzach kopalni? A może Noc Absurdów w trakcie której wszystko może się zdarzyć? To najwyraźniej bardzo ciekawa propozycja, bo w wydarzeniach kulturalnych w podziemiach Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.

Podziemny świat
Fantastyczna oferta kulturalna, a w szczególności znane już w regionie i nie tylko, Muzyka na poziomie i Teatr na poziomie przyciągają do Guido coraz większe rzesze odbiorców doceniających nie tylko wartość artystyczną koncertów i spektakli teatralnych ale także nieprzeciętną atmosferę zabytkowych wyrobisk.

Guido to nie tylko oferta na wieczór, to również unikatowa propozycja zwiedzania autentycznych kopalnianych wyrobisk. Aby zwiedzić trasy turystyczne Guido trzeba wsiąść do windy Szybu Kolejowego, która mknie w głąb ziemi z prędkością 4 metrów na sekundę aż do poziomu 170 a potem 320 metrów pod ziemią. Przewodnik zaprezentuje pracę kombajnów górniczych, wytłumaczy zasady działania wentylacji pod ziemią oraz opowie mnóstwo historii i anegdot z życia kopalni i pracy górników. Trudno porównać ofertę ZKWK GUIDO i Skansenu Górniczego Królowa Luiza (oddział Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), ale zobaczyć należy obie trasy. Skansen Górniczy pochwalić się może unikatową, najstarszą tego typu czynną parową maszyną wyciągową w Europie.

Pokaz jej pracy zawsze robi ogromne wrażenie na turystach i od tego wydarzenia rozpoczyna się zwiedzanie podziemnych wyrobisk Skansenu. Już wkrótce ten coraz prężniej działający kompleks turystyki przemysłowej uzupełni oferta, jaką dla turystów będzie miało ZKWK GUIDO w 2012 roku po realizacji projektu polegającego m.in. na udrożnieniu Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Dla melomanów, którzy lubią posłuchać muzyki w nieco innych, bardziej eleganckich okolicznościach bogatą ofertę prezentuje Filharmonia Zabrzańska, która od 2010 roku działa w budynku dawnej Biblioteki Donnesmarcków przy ul. Park Hutniczy 7 w Zabrzu. Repertuar zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy, tak jest już od 60 lat, gdyż Filharmonia Zabrzańska ma na swoim koncie kilkanaście tysięcy koncertów granych w największych salach koncertowych w kraju i za granicą.

Dla początkujących melomanów na zakończenie karnawału Filharmonia przygotowała słynne suity baletowe: Czajkowski, Delibes, Gounod, Chacza-turian. Na koncert muzyki baletowej zapraszamy wszystkich 8 marca.

Rzeczywistość przedstawiona to tytuł corocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej, jednej z najbardziej znanych cyklicznych imprez Teatru Nowego w Zabrzu. Festiwal przyciąga co roku do Zabrza nie tylko znane zespoły teatralne z całej Polski, które prezentują współczesne widowiska teatralne w formule konkursowej, ale także kilka tysięcy widzów. W repertuarze Teatru Nowego w Zabrzu każdy znajdzie coś dla siebie. Na pewno warto spędzić w Teatrze walentynkowy wieczór z „Modliszką" w reżyserii Zbigniewa Stryja - włoską komedią z wątkiem kryminalnym i zaskakującym zakończeniem. Główna bohaterka Ewa jest kobietą uroczą i piękną, ale nieszczęśliwą w małżeństwie. Przyjeżdża nad morze, by w samotności wszystko przemyśleć, ale i tu dopadają ją same nieszczęścia. W odludnym zakątku plaży spotyka samotnego mężczyznę… być może ekshibicjonistę… reszty nie zdradzimy, trzeba przyjść i zobaczyć.

Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Od lat w Zabrzu występują najbardziej uznane zespoły, grupy muzyczne i soliści światowej rangi a w ostatnich latach odbywają się również eliminacje do znanych programów rozrywkowych. Trudno wymienić wszystkich wielkich, którzy wystąpili w Domu Muzyki i Tańca w minionym półwieczu. Przez długie lata był on określany „Domem na szlaku gwiazd". W ciągu 50 lat odbyło się tu ponad cztery tysiące koncertów z udziałem 7,5 mln widzów. W tym roku DMiT będzie gościł takie gwiazdy estrady jak: Bajm, Dżem, Kate Melua.

„Asy Zabrza” jest kampanią promocyjną realizowaną w ramach projektu pn. „Zabrze - kopalnia możliwości. Promocja oferty turystycznej miasta” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Priorytet III „Turystyka”, Działanie 3.4 „ Promocja turystyki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto