Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antysmogowa konferencja i wyniki badań Eko Patrolu

Redakcja
Antysmogowa konferencja - BP Tomasz Żak
Antysmogowa konferencja - BP Tomasz Żak

Na terenie województwa śląskiego od 1 września 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja pn. „Aspekty formalno-prawne realizacji Programu ochrony powietrza i uchwały antysmogowej”, na której przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców, które pokazały nasz stan wiedzy o smogu i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie.

- Uchwała antysmogowa na terenie województwa śląskiego obowiązuje od września ubiegłego roku. Najwyższy czas więc, aby podsumować efektywność tego prawa miejscowego - mówił podczas konferencji Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Wskazujmy dobre praktyki, identyfikujmy problemy, nie bójmy się pokazywać ułomności prawa w niektórych aspektach. I nie możemy przestawać apelować do władz centralnych w sprawie stosownych rozwiązań legislacyjnych na terenie całego kraju, zwłaszcza rozporządzenie dotyczące jakości paliw stałych - dodał Wojciech Saługa.

W debacie wzięli udział przedstawiciele gmin woj. śląskiego, organizacji pozarządowych, strażnicy gminni oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. To właśnie w tym województwie przyjęto pierwszą w kraju uchwałą antysmogową.

W pierwszej połowie maja poznaliśmy wyniki badań zanieczyszczenia powietrza podczas sezonu grzewczego wykonane przez Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. Prowadzono je od 3 do 18 marca w ośmiu miastach woj. śląskiego. Należały do nich Buczkowice, Czeladź, Gorzyce, Kłobuck, Kroczyce, Pyskowice, Radlin oraz Skoczów. O wyborze tych miejscowości reprezentujących subregiony zadecydował fakt, że nie przeprowadza się dla nich stacjonarnego monitoringu jakości powietrza. To właśnie w tych miejscowościach mogliśmy spotkać na swojej drodze samochód elektryczny z mobilnym laboratorium smogowym Eko Patrol. Podczas badań wykorzystywano specjalnego drona, który wytwarzając podciśnienie, znajdując się tuż obok komina, zasysał dym i poddawał go analizie.

W raporcie przeczytamy, że wyniki pomiarów mogą zostać wykorzystane do zobrazowania poziomu zanieczyszczeń pyłowych występujących w poszczególnych miejscowościach w dniach realizacji pomiarów.

Badania wykazały zróżnicowanie stopnia zanieczyszczenia powietrza. Zależą one od ukształtowania terenu - sprzyjającego bądź niesprzyjającego przewietrzaniu, gęstości zabudowy oraz lokalnych emitorów. W rzeczywistości może to prowadzić do znacznego zróżnicowania w stopniu zanieczyszczenia powietrza zarówno w poszczególnych dzielnicach, jak i nawet między ulicami.

Zdaniem autorów raportu badania mogą stać się przyczynkiem do wnikliwszej kontroli dotyczącej spalanych paliw i jakości powietrza w danej miejscowości. Mogą być wykorzystane w celach edukacyjnych, gdzie mieszkańcom poszczególnych miejscowości przybliżona zostanie tematyka wpływu spalania paliw na jakość powietrza atmosferycznego, a także w konsekwencji ich stanu zdrowia.

Podczas konferencji przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród mieszkańców naszego regionu, które miały pokazać stan wiedzy o smogu i o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Wyniki jednoznacznie wskazują, że nadal najważniejsze pozostają edukacja i dotarcie z odpowiednią informacją do jak największej rzeczy odbiorców. Najbardziej chyba przekonuje fakt, że aż 60 proc. respondentów nie widzi żadnego zagrożenia w smogu i też nie odczuło żadnych negatywnych skutków. Z ankiety dowiadujemy się również, że świadomość o zanieczyszczonym powietrzu i jego destrukcyjnym wpływie na nasze zdrowie jest większa u ludzi z wyższym wykształceniem i wśród mieszkańców większych miast.

W Muzeum Śląskim mówiono również o aktywności gminnej w walce o czyste powietrze. Świadczyły o tym dane dotyczące przeprowadzonych w samorządach lokalnych kontroli. Przeprowadzono ich w sumie ponad 7500. Mandaty wystawiono jednak sporadycznie. Główną przyczyną jest brak odpowiednich uprawnień po stronie straży gminnej bądź miejskiej.

W trakcie konferencji zaakcentowano także rolę kampanii społecznych i działań promujących transport publiczny. Podczas alarmów smogowych minionej zimy Koleje Śląskie przygotowały ofertę bezpłatnych przejazdów w całym województwie dla kierowców wraz z osobą towarzyszącą. Łącznie z tej oferty skorzystało blisko 16 tys. pasażerów. Z podobną inicjatywą na swoim terenie wystąpił KZK GOP.

Wszelkie informacje dotyczące zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie internetowej: www.powietrze.

slaskie.pl
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto