Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zduny: Przedszkolaki umieją rozróżnić gwarę od języka literackiego

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zdunach niezwykłą wagę przywiązuje do umiłowania tradycji.

Tym razem, w czwartek 9 grudnia nauczycielka Alina Szczuraszek w towarzystwie dwójki dziewcząt z klasy III technikum: Julii Poradzisz oraz Natalii Galas, udała się do młodych mieszkańców przebywających na co dzień w publicznym przedszkolu. Ich odwiedziny nie były przypadkowe. Rozmawiano o prawidłowej roli używania języka w czasie codziennej egzystencji.

Tym razem na plan pierwszy wysunięto gwarę. Szczuraszek w plastyczny sposób wyjaśniła dzieciom czego dotyczy omawiane przez nią zagadnienie.
Wskazała, iż termin ten odnosi się do odmiany języka odrębnego od odmiany ogólnej, znanej szerokiemu spectrum społeczeństwa. Potem w czasie burzy mózgów dzieci odpowiadały na pytanie czy rozumieją ludzi posługujących się gwarą.

Wychowankowie wysłuchali też znanego wiersza ,,Okulary" Julian Tuwima i to aż w trzech wersjach. Przedszkolaki słuchając utworu przekazanego w języku literackim, gwarze poznańskiej i śląskiej, doskonale rozpoznawały równice.

Następnie goście przedstawili tzw. krótkie scenki z życia wzięte z wykorzystaniem wyrazów należących do gwary. -

Rozmawialiśmy z najmłodszymi, czy w ich domach używa się gwary, czy np. częstym daniem obiadowym w piątek jest u nich gzik z pyrami? Na zakończenie dzieci otrzymały karty, które mogą wykorzystać do gry w memory - oczywiście dotyczące tego zagadnienia-

wspomina Szczuraszek.

Prowadząca zajęcia wspomina, że pobyt w tej grupie za bardzo mile spędzony czas. Wszystko przez to, iż słuchacze byli zaangażowali podczas zajęć oraz chętni do różnych zabaw i nauki. Wspomina, że dzieci niejednokrotne wybuchały śmiechem, gdy wskazywały na śmieszne dla nich wyrazy z podanego wiersza lub przy podawaniu słów zaczerpniętych z gwary, a używanych przez swoich rodziców.

Lekcja zakończyła się apelem skierowanym w stronę najmłodszych.

-Pamiętajmy, aby nie wyśmiewać się z ludzi (zwłaszcza starszych), którzy mówią gwarą. Warto rozmawiać z tymi osobami, dowiadywać się, co znaczy dane określenie-

kończy Szczuraszek. Zachęca przy tym do podjęcia tego wysiłku wszystkich ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto