Nocna droga krzyżowa w Prabutach
W piątek, 22 marca, odbędzie się VII Prabucka Nocna Droga Krzyżowa. Wierni pokonają trasę 26 kilometrów, a drogę krzyżową poprzedzi msza święta z błogosławieństwem dla pątników o godz. 18:00 w katedrze. Następnie wierni wyruszą w trasę drogi krzyżowej.
- Stacja pierwsza – katedra
Z ul. Barczewskiego skręcamy w prawo, w ul. Długą, a następnie w lewo i w prawo w dół w ul. Mazurską, ul. Okrężną i w lewo w ul. Żeromskiego. Wychodzimy poza Prabuty i przed wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo na kolonię Gąski. Przed mostkiem na rzece Liwa stacja druga.
- Stacja druga – Mostek na rzece Liwa
Przechodzimy mostek i kierujemy się w kierunku lasu. Przechodzimy obok zabudowań (po prawej stronie). Po dojściu do lasu wybieramy na rozwidleniu drogę w prawo. Idziemy przez las trzymając się głównej drogi. Po podejściu pod piaszczystą górkę mijamy po prawej stronie zabudowania mieszkalne i idziemy prosto. Przy sadzie i budynku gospodarczym, w głębi za ogrodzeniem(również po prawej stronie), skręcamy pod kątem prostym w lewo. Idziemy około 300 m prosto i trzymając się drogi skręcamy pod kątem prostym w prawo. Dochodzimy do głównej, szutrowej drogi przez las i skręcamy w lewo. Przechodzimy przez rzekę, podchodzimy pod górkę i po prawej stronie drogi, na parkingu leśnym będzie stacja trzecia.
- Stacja trzecia – Leśny parking – Drugi (nowy) Młyn
Z parkingu wychodzimy w prawo, idziemy około 70 m i na skrzyżowaniu leśnych dróg skręcamy w prawo. Idziemy trzymając się drogi, aż dojdziemy do drogi na Trzeci Młyn (Młynisko). Skręcamy w prawo, schodzimy z górki aż do rzeki.
- Stacja czwarta – Młynisko – Trzeci Młyn
Kontynuujemy dalej drogę. Wchodzimy pod górkę i skręcamy w prawo. Idziemy prosto mijając miejsce do odpoczynku, aż dojdziemy do leśnego skrzyżowania z główną drogą szutrową. Tam, po prawej stronie, jest stacja piąta.
- Stacja piąta – Leśne skrzyżowanie
Skręcamy w lewo, główną drogą przez las i dochodzimy do wiaduktu kolejowego. Przechodzimy pod nim i skręcamy w lewo. Tam jest stacja szósta.
- Stacja szósta – Wiadukt kolejowy w lesie
Po skręceniu w lewo, trzymamy się drogi brukowanej, aż dojdziemy do zabudowań przed wioską Szramowo. Skręcamy w lewo. Dochodzimy do kapliczki w centrum wioski. Tam jest stacja siódma.
- Stacja siódma – kapliczka w Szramowie
Od kapliczki idziemy w prawo, przez wioskę i idziemy w stronę wioski Laskowice. Cały czas trzymając się drogi asfaltowej. Schodzimy z górki do kapliczki we wsi Laskowice. Tam jest stacja ósma.
- Stacja ósma – kapliczka w Laskowicach
Od kapliczki idziemy w prawo, przez wioskę, cały czas trzymając się drogi asfaltowej. Dochodzimy do wioski Orkusz. Mijamy jezioro, ośrodek wypoczynkowy i dochodzimy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo w kierunku Sypanica-Prabuty. Po prawej stronie przy przystanku autobusowym jest stacja dziewiąta.
- Stacja dziewiąta – przystanek autobusowy w Orkuszu
Kontynuujemy drogę w kierunku Sypanica-Prabuty. Dochodzimy do kaplicy we wsi Sypanica. Tam jest stacja dziesiąta.
- Stacja dziesiąta kaplica w Sypanicy
Kontynuujemy drogę w kierunku Prabut. Przy podwójnym słupie elektrycznym skręcamy w lewo, w kierunku wioski Gontyn. Idziemy polną drogą. Po dojściu do wioski, skręcamy lekko w prawo i idziemy drogą do kapliczki. Tam jest stacja jedenasta.
- Stacja jedenasta – kapliczka w Gontynie
Od kapliczki idziemy w kierunku Prabut. Po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo, w kierunku na Malbork. Podchodzimy pod górkę. Przechodzimy wiadukt i skręcamy w prawo, w kierunku na Górowychy. Następnie skręcamy w prawo, w starą drogę, w kierunku jeziora. Po kilkudziesięciu metrach, po prawej stronie będzie stacja dwunasta.
- Stacja dwunasta – skrzyżowanie za wiaduktem
Poruszamy się polną drogą w kierunku jeziora, schodzimy w dół, przechodzimy przez most na rzece Liwa. Poruszamy się polną drogą wzdłuż jeziora. Mijamy po lewej stronie zabudowania, dalej plażę miejską, wchodzimy pod górkę. Idziemy prosto do skrzyżowania z asfaltową drogą na Obrzynowo. Skręcamy w prawo, w kierunku Prabut. Po minięciu dwóch wiaduktów wchodzimy do parku miejskiego. Przy tzw. kapliczce jest stacja trzynasta.
- Stacja trzynasta – pawilon-mauzoleum w parku
Od stacji trzynastej idziemy parkiem w kierunku obwodnicy Prabut. Skręcamy w lewo i idziemy do ul. Warszawskiej. Tam skręcamy w prawo i idziemy w kierunku kościoła św. Andrzeja. Tam jest stacja czternasta.
- Stacja czternasta – kościół Świętego Andrzeja
Więcej o prabuckiej drodze krzyżowej znajdziecie na stronie parafii Św. Wojciecha.
Premier Izraela stanie przed Trybunałem w Hadze? Jest wniosek o areszt
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?