Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żydzi w Zabrzu. Muzeum przygotowało elektroniczny słownik

Bartosz Pudełko
Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało elektroniczny słownik "Żydzi w Zabrzu", który przybliży historię zabrzańskich losów Żydów. Publikacja zostanie zaprezentowała w niedzielę. Będzie to też okazja do zwiedzenia cmentarza żydowskiego na Zandce.

Noc z 9 na 10 października 1938. Na terenie ówczesnych Niemiec dochodzi do masowych pogromów Żydów. Wydarzenie to przeszło do historii pod nazwą Noc Kryształowa i nie ominęło Zabrza. Tej nocy w mieście spalona została tzw. Duża Synagoga, która mieściła się przy dzisiejszej ulicy Brysza. Był to murowany budynek w stylu mauretańsko-neoromańskim, który mógł pomieścić 300 osób. Synagoga została wybudowana w latach 1871-1872, a w roku 1898 powiększona. W miejscu, w którym stała znajduje się granitowa tablica pamiątkowa.

Żydzi w Zabrzu. Muzeum przygotowało elektroniczny słownik

W najbliższą niedzielę, w rocznicę tego wydarzenia, Muzeum Miejskie w Zabrzu chce zaprezentować swoje najnowsze wydawnictwo - elektroniczny słownik "Żydzi w Zabrzu", który będzie przedstawiał historię naszych starszych braci w wierze na mapie Zabrza. Autorem słownika jest Piotr Hnatyszyn, starszy kustosz w Dziale Kultury Muzeum Miejskiego. Prace nad wydawnictwem trwały trzy lata. Słownik będzie miał charakter otwarty i będzie stale aktualizowany i poszerzany o nowe hasła.

Zanim jednak słownik zostanie oficjalnie zaprezentowany, muzealnicy zapraszają na zwiedzanie pięknego, zabytkowego kirkutu na Zandce przy ulicy Cmentarnej. Bramy cmentarza otworzą się o godz. 15. Oprowadzać będzie Piotr Hnatyszyn i Dariusz Walerjański, przewodniczący społecznego komitetu, który opiekuje się nekropolią. Mężczyźni proszeni są o zabranie ze sobą nakryć głowy. Będzie to już druga w ciągu tygodnia możliwość do zwiedzenia cmentarza. 2 listopada prowadzona była kwesta.

Po zwiedzaniu, ok. godz. 17, zebrani przejdą do Galerii Cafe Silesia przy ul. 3 Maja 6, gdzie zostanie oficjalnie zaprezentowany słownik. Publikacja będzie później dostępna na stronie Muzeum Miejskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto