Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZUS wypłaci świadczenie, cz. II. Dla kogo renta?

[email protected]
Jeżeli zostaniesz uznany za niezdolnego do podjęcia pracy lub podczas wykonywania obowiązków służbowych ulegniesz wypadkowi, przysługuje Ci świadczenie. Wypłaci je ZUS.

Jeżeli zostaniesz uznany za niezdolnego do podjęcia pracy lub podczas wykonywania obowiązków służbowych ulegniesz wypadkowi, przysługuje Ci świadczenie. Wypłaci je ZUS. Także w tym przypadku obowiązują konkretne zasady, na podstawie których pieniądze są wypłacane. Dzisiejszy poradnik poświęcamy tym zagadnieniom.

Renta z tytułu niezdolności do pracy
Uwaga na N-9
Dokument ZUS N-9 (zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza rodzinnego lub specjalistę) niezbędny do wydania orzeczenia lekarskiego, nie może być starszy niż jeden miesiąc, licząc od daty złożenia wniosku. Po tym terminie traci ważność!
PRZYKŁAD
Pacjent składa wniosek o rentę 10 marca 2006 roku i przedkłada zaświadczenie lekarskie N-9, wystawione z datą 22 stycznia 2006 roku. Ubezpieczony musi dostarczyć nowe zaświadczenie o stanie zdrowia bowiem to, z mocy prawa, straciło ważność.
Trzeba spełnić warunki
Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy
- niezdolność do pracy powstała w okresach ściśle określonych w ustawie, np. w okresie ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, pobierania zasiłków z ubezpieczenia społecznego (chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

definicji...
Za niezdolną do pracy uważa się osobę, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Za częściowo niezdolną uważa się osobę, która utraciła - w znacznym stopniu - zdolność do pracy zgodnej z posiadanym przez nią poziomem kwalifikacji. W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Staż ubezpieczeniowy
Okres ubezpieczenia wymagany do przyznania renty, uzależniony jest od wieku osoby, w którym powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
- 1 rok, jeśli niezdolność powstała przed ukończeniem 20 lat
- 2 lata - w wieku od 20 do 22 lat
- 3 lata - w wieku od 22 do 25 lat
- 4 lata - w wieku od 25 do 30 lat
- 5 lat - w wieku powyżej 30 lat.

UWAGA!
Okres wymaganych pięciu lat dla osób powyżej 30 roku życia musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy!

Jeśli nie ma potrzebnego ubezpieczenia
Jeżeli osoba nie ma wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, warunek posiadania tego okresu uważa się za spełniony, jeśli:
- została ona zgłoszona do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo
- w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy, miała bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy okresy składkowe i nieskładkowe.
WYJĄTEK
Możliwe jest przyznanie renty wówczas, gdy niezdolność do pracy powstała w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania okresów wskazanych w ustawie. Z przepisu tego mogą skorzystać te osoby, które:
- zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy
- spełniają warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
- legitymują się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) i 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.
Przykład
W maju 2003 r. z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy wystąpiła 40-letnia kobieta legitymująca się 20-letnim okresem składkowym i nieskładkowym. Lekarz orzecznik stwierdził całkowitą niezdolność do pracy. Została również ustalona data powstania tej niezdolności - maj 2003 r. Oddział ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, gdyż niezdolność ta powstała później niż 18 miesięcy od ustania określonych ustawą okresów. W związku z wprowadzoną nową regulacją, możliwe jest pozytywne załatwienie sprawy - przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Przykład
Z wnioskiem o rentę wystąpiła kobieta, która zakończyła pobieranie zasiłku dla bezrobotnych z dniem 30 sierpnia 2000 r. a od 1 października 2000 r. jest zarejestrowana jako bezrobotna bez prawa do zasiłku. Kobieta posiada ponad 20-letni okres składkowy od 1 lutego 1980 r. do 30 września 2000 r. (okres zatrudnienia i pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Lekarz orzecznik stwierdził częściową niezdolność do pracy powstałą po upływie 18 miesięcy od zaprzestania pobierania zasiłku dla bezrobotnych. ZUS wyda decyzję odmawiającą prawa do renty. Częściowa niezdolność do pracy nie uprawnia do zastosowania nowych przepisów.

Rodzaje rent
Obowiązujące na starych zasadach (jesśli zostały przyznane, to obowiązują):
- renta stała przysługuje osobie, której niezdolność do pracy została uznana za trwałą
- renta okresowa - jeśli niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przysługuje ona przez okres wskazany w decyzji organu rentowego.

Inaczej!
Od 1 listopada 2005 r. obowiązują nowe przepisy„
- niezdolność do pracy jest orzekana na okres nie dłuższy niż pięć lat, chyba że według wiedzy medycznej nie będzie rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu, wówczas niezdolność do pracy będzie orzekana na okres dłuższy niż 5 lat.

Co jeszcze nowego
Nowe przepisy mówią, że jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej ostatnich pięć lat poprzedzających dzień badania lekarskiego brakuje mniej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, tj. 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, w przypadku dalszego stwierdzenia niezdolności do pracy orzeka się niezdolność do pracy na okres do emerytury.

Nie od razu do sądu
Ewa Pancer, rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku
- Od 2005 roku lekarz orzecznik ZUS o wyniku orzeczenia informuje osobę ubezpieczoną w dniu badania. Zanim ZUS wyda decyzję przyznającą bądź odmawiającą prawa do świadczenia, od orzeczenia można złożyć sprzeciw - w ciągu 14 dni - do Komisji Lekarskiej. Lekarz orzecznik, na podstawie wniosku o wydanie orzeczenia i załączonej dokumentacji dotyczącej stanu zdrowia pacjenta, charakteru i rodzaju pracy, przebiegu rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby może wydać -
- orzeczenie o stanie zdrowia
- zasięgnąć opinii lekarza konsultanta lub psychologa
- uzupełnić dokumentację o wyniki badań dodatkowych
- skierować na obserwację szpitalną
- orzec o celowości przekwalifikowania zawodowego.
Warto pamiętać o tym, że jeśli stan zdrowia opisany w zaświadczeniu N-9 wskazuje, iż dana osoba nie może osobiście stawić się na badanie, może ono być przeprowadzone - za jej zgodą - w miejscu pobytu. Orzeczenie może też być wydane bez bezpośredniego badania stanu zdrowia, jeśli dołączona dokumentacja jest wystarczająca. W województwie pomorskim działają Komisje Lekarskie z siedzibą przy Oddziale ZUS w Gdańsku. Powołane są do rozpatrywania sprzeciwów od odwołań z terenu oddziałów ZUS w Gdańsku, Słupsku i Elblągu. Komisja orzeka w składzie trzech osób, większością głosów. Komisje mogą orzekać też na sesjach wyjazdowych, a w uzasadnionych przypadkach przeprowadzać badania w domu ubezpieczonego. Nieuzasadnione niezgłoszenie się na badanie po powtórnym wezwaniu przez ZUS, powoduje odstąpienie od dalszego załatwiania wniosku. Do sądu zainteresowany może odwołać się od decyzji ZUS dopiero po wyczerpaniu możliwości odwoławczych w ZUS. Powinien to uczynić za pośrednictwem ZUS i jeśli ten uzna odwołanie za słuszne, zmienia lub uchyla decyzję a jeśli nie, przekazuje sprawę do sądu.

Siedziba komisji lekarskich - Gdańsk, ul. Marynarki Polskiej 146 A.

Renta szkoleniowa
Jeśli osoba spełni warunki wymagane do przyznania renty i uzyska orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, może otrzymać rentę szkoleniową.

Na ile
Renta przyznawana jest na 6 miesięcy z możliwością przedłużenia o 30 miesięcy na wniosek starosty.
@Tekst:Okres 6 miesięcy może ulec skróceniu, jeśli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub o tym, że osoba zainteresowana nie uczęszcza na kurs.
@Tekst:ZUS wydaje decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy i kieruje zainteresowanego do powiatowego urzędu pracy w celu odbycia przekwalifikowania zawodowego.
@Tekst:Na wniosek starosty ZUS wydaje decyzję o przedłużeniu prawa do renty szkoleniowej na okres wskazany.
@Tekst:ZUS ponownie kieruje osobę do lekarza orzecznika, jeżeli starosta zawiadomi o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu.

Wysokości renty:
Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy równa się:
- 24 proc. kwoty bazowej, plus
- po 1,3 proc. podstawy, od której obliczana jest renta za każdy rok okresów składkowych
- po 0,7 proc. tej podstawy za każdy rok okresów nieskładkowych
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25. lat stażu, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat
Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - to 75 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji - dodaje się dodatek pielęgnacyjny

Renta szkoleniowa - to 75 proc. podstawy renty, nie mniej niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Badania lekarskie
Oceny niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskazuje:
datę powstania niezdolności do pracy, trwałość lub przewidywany okres trwania niezdolności do pracy, związek przyczynowy niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami, niezdolność do samodzielnej egzystencji, celowość przekwalifikowania zawodowego.

Dokumenty:
- wniosek
- zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza prowadzącego leczenie
- ankieta (druk ZUS N-10 wywiad zawodowy...) wypełniona przez zakład pracy, do renty wypadkowej i zawodowej dokumenty potwierdzające przebyte okresy składkowe i nieskładkowe,
- zaświadczenie o zarobkach wystawione przez zakład pracy wg. wzoru określonego przez ZUS (druk ZUS Rp-7), dokumentować wysokość wynagrodzenia można legitymacją ubezpieczeniową zawierającą odpowiednie wpisy, kopiami, wypisami z dokumentów płacowych poświadczonymi przez archiwum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto