(© Maria Olecha)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Opłaty za żłobek w Zabrzu będą wyższe już od września. Placówki pękają w szwach, a w kolejce czeka sporo dzieci. Chętnych do założenia klubów malucha na razie brak.

Nawet 520 złotych zapłacą od 1 września rodzice za pobyt dzieci w Żłobku Miejskim w Zabrzu. Podwyżkę opłat najbardziej odczują rodzice, którzy dobrze zarabiają. Dla tych, którzy zarabiają najniższą krajową, zmieni się tylko stawka za wyżywienie maluszka.

– Opłaty uzależniliśmy od wysokości dochodów rodziców – mówi Czesława Winecka, naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej zabrzańskiego magistratu. – Stawki wahają się od 120 do 400 zł. Rodzice, którzy nie chcą przedstawiać zaświadczenia o zarobkach, mogą zdecydować się na najwyższą stawkę. Wyżywienie będzie droższe o złotówkę, czyli będzie kosztowało 6 zł za dzień – wylicza Winecka.

Dlatego wielu rodziców zastanawia się, czy nie skorzystać z pomocy niani lub nie posłać maluszka do jednego z kilku działających w Zabrzu klubów malucha. Sprawdziliśmy jednak wysokość stawek w takich placówkach prowadzonych przez osoby prywatne. Miesięczna opłata za pobyt i wyżywienie dziecka kosztuje tam około 800 złotych, czyli znacznie więcej niż w żłobku.

Problem w tym, że żłobek w Zabrzu jest jeden. Może do niego chodzić 120 maluchów w wieku od pięciu miesięcy do trzech lat, ale to kropla w morzu potrzeb. Filia żłobka w Rokitnicy może przyjąć 20-25 dzieci. Obie placówki pękają w szwach, a kolejka dzieci, które czekają na przyjęcie wydłuża się. Jest już na niej kilkadziesiąt maluchów.

– Dofinansowujemy również pobyt dzieci w dwóch żłobkach niepublicznych i jednym klubie malucha prowadzonych przez organizacje pożytku publicznego i zakłady opieki zdrowotnej. Pobyt dziecka w żłobku kosztuje miesięcznie tysiąc złotych. I tak sporo dopłacamy – podkreśla Winecka.

W niepublicznych żłobkach w Zabrzu jest w sumie 40 miejsc (po 20 w placówce przy ul. Damrota i przy ul. Wyciska). Klub Malucha prowadzony przez Caritas na Zaborzu zapewnia 45 miejsc dla dzieci.

strona: 1 z 3 następna strona »

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Mama Krzysia (gość)

Wiatm, jestem mama Krzysia i nie wyobrażam sobie innej placówki dla małych dzieci jak Smerfy z ul. Franciszkańskiej z Zabrza, takiego profesjonalizmu i podejścia do dzieci nie spotkałam nigdy w innej placówce. Gorąco polecam wszystkim mamom.

Mama (gość)

Ja mam dziecko w całkiem nowym żłobku nr 5 w Zabrzu. Mały tam chodzi dopiero od miesiąca ale jestem naprawdę zadowolona.Miłe podejście pań i ciekawe zajęcia. Ciągle na gazetce widzę jakieś nowe prace mojego syna. Najlepsze dla mnie jest to , że mam blisko bo zaraz obok mojego osiedla a mieszkam obok Multikina. Gorąco polecam.

Zabrzanin (gość)

Witam, jestem mamą 2 letniej Hani, która uczęszczała właśnie do klubu malucha Rodzinka prowadzonego przez caritas. Byłam bardzo niezadowolona z opieki nad moim dzieckiem tzn dzieci nie mają profesjonalnych zajęć, zabaw. W tym samym budynku przebywają osoby starsze z różnymi chorobami. Co innego miało być realizowane obiecywał personel ale tylko w teorii. Jestem na nie, dlatego wypisałam córkę. Niekiedy warto troszkę dopłacić aby dziecko przebywało w komfortowych warunkach. Pozdrawiam