Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Prace w kopalni Guido rozpoczną się już w wakacje

Maria Olecha
Nowe atrakcje pojawią się w kopalni Guido dopiero za rok
Nowe atrakcje pojawią się w kopalni Guido dopiero za rok fot. arc kopalni Guido
Lada dzień rozpocznie się udrażnianie zabytkowego i historycznego odcinka Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. To fragment o długości 1,3 km, który biegnie od skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Miarki w centrum do ul. Sienkiewicza. Miasto w piątek podpisało umowę z wykonawcą robót.

Odkopanie sztolni jest najważniejszą częścią projektu "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej", który ma połączyć kopalnię Guido, sztolnię i skansen Królowa Luiza w jedną atrakcję turystyczną.

- To tam będą największe atrakcje sztolni - mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, odpowiedzialny za realizację tej inwestycji. - Tam zrobimy specjalną obudowę, zamontujemy kolejkę i przygotujemy korytarz dla turystów. Ponadto chcemy zaadaptować odkryty niedawno w pokładzie 510 chodnik. Główny Instytut Górnictwa już nam projektuje jego zabezpieczenie - dodaje.

Warto podkreślić, że w ramach udostępniania sztolni turystom prowadzonych jest kilka zadań - na ziemi i pod nią. Na powierzchni trwa budowa trzykondygnacyjnego budynku obsługi ruchu turystycznego oraz rekonstrukcja historycznego wlotu sztolni u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Miarki. Budowana jest interaktywna Dolina Węgla na terenie skansenu Królowa Luiza i plenerowa ekspozycja "Park 12C". Prace podziemne trwają w szybie Wyzwolenie.

Pierwsi turyści mają zwiedzić sztolnię w połowie 2013 roku. Inwestycja kosztuje 69 mln zł.

To nie koniec atrakcji w zakresie turystyki poprzemysłowej, jakie przygotowuje Zabrze. Nowości czekać będą również tych, którzy zwiedzą kopalnię Guido. Dzięki unijnej dotacji - blisko 12 mln 600 tys. zł, trasa na poziomie 320 metrów będzie ciekawsza. Zaplanowano podróż kolejką podwieszaną, zwiedzanie podziemnej tamy wodnej, przedzieranie się przez górnicze wyrobiska, a także salę audiowizualną w komorze pomp. Od dawna z powodzeniem w tej hali odbywają się spektakle i koncerty podziemne. Będą też wyświetlane filmy.

Szewczyk zapewnia, że roboty w kopalni nie spowodują jej zamknięcia dla turystów.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto