Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabrze

Maria Olecha
1 i 2 listopada odwiedzamy cmentarze, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze na grobach bliskich. To także czas pamięci narodowej. Znicze płoną na grobach powstańczych, na bezimiennych mogiłach żołnierskich i przy tablicach ...

1 i 2 listopada odwiedzamy cmentarze, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze na grobach bliskich. To także czas pamięci narodowej. Znicze płoną na grobach powstańczych, na bezimiennych mogiłach żołnierskich i przy tablicach pamiątkowych. Oddajemy też hołd ludziom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta.

Jak co roku odwiedzimy groby bliskich, którzy od nas odeszli. Zapalimy znicze, położymy kwiaty. Będziemy wspominać i modlić się. 1 listopada to także czas, kiedy warto na chwilę zatrzymać się przed pomnikami pamięci lub zapalić symboliczną lampkę na grobach tych, dzięki którym Zabrze rozwijało się kilkaset, kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu.

O żołnierzach, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę zabrzanie pamiętają. Co roku ich mogiły, często bezimienne lub zbiorowe rozbłyskują płomieniami kolorowych lampek. Groby żołnierzy, którzy polegli w czasie II wojny światowej odnajdziemy na kilku cmentarzach. Bardzo dużo jest ich na parafialnym cmentarzu przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rokitnicy.

Chórzyści śpiewający w chórze Resonans con tutti w tym ważnym dniu wspominają zawsze swego mistrza, założyciela chóru, dyrygenta, kompozytora, pedagoga i patrona słynnego festiwalu - Norberta Kroczka.

Zanim w 1970 r. założył Resonans con tutti wykształcił kilka pokoleń młodych muzyków, którzy dzięki niemu pokochali grę na skrzypcach.

- Kiedy zaczęłam swoją przygodę z grą na skrzypcach, trafiłam na lekcje do śp. Norberta Kroczka. Był wspaniałym, cierpliwym nauczycielem. Miał wieki talent i kochał młodzież - wspomina pani Joanna, która 1 listopada pamięta, aby zapalić lampkę na grobie zmarłego przed 15 laty mistrza.

O wielkim Norbercie Kroczku pamiętają także obecni chórzyści, którzy co roku, wieczorem zbierają się we Wszystkich Świętych i wspólnie śpiewają nad jego mogiłą. Norbert Kroczek ma swój grób na dużej, a zarazem jedynej nekropolii w Mikulczycach. Był związany z tą dzielnicą, a na pamiątkę nazwano jego nazwiskiem plac w Mikulczycach.

Jeśli ktoś ma czas i ochotę odwiedzić w tych dniach cmentarz żydowski na Zandce, to odnajdzie tam macewy zasłużonych dla Zabrza ludzi. Jednym z nich był filantrop pochodzenia żydowskiego i założyciel gminy żydowskiej w Zabrzu Max Bohm. Urodził się w 1835 roku.

- Był jednym z najbogatszych mieszkańców przedwojennego Zabrza. Zmarł 8 stycznia 1904 r. o godz. 11 r. Został pochowany w rodzinnym grobowcu przy głównej alei na cmentarzu żydowskim - opowiada Dariusz Walerjański, historyk. - Jego pogrzeb był wielkim wydarzeniem. Zgromadził tłumy. Cała uroczystość była chroniona i pilnowana przez miejscową policję - dodaje.

Na kirkucie przy ul. Cmentarnej pochowany został w 1826 r. Noach Glaser - członek społeczności żydowskiej, wielce zasłużony dla miasta, społecznik, radny gminy Stare Zabrze. - Po jego śmierci na jego cześć nazwano jedną z ulic. To dzisiejsza ulica Jagiellońska - kontynuuje opowieść Walerjański.

Jeśli ktoś z Państwa będzie w weekend na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Andrzeja, może odwiedzić grób przemysłowca i fabrykanta Adolfa Deichsela, który założył fabrykę liny i drutu. Zakład zatrudniał 3 tys. osób. Funkcjonuje do dziś przy ul. Armii Krajowej.

- Adolf Deichsel urodził się w 1823 r. Został pochowany neogotyckim grobowcu rodzinnym przypominającym małą kaplicę naprzeciw głównego wejścia do kościoła - opowiada historyk i pasjonat Zabrza.

Z kolei na starym XIX-wiecznym cmentarzu ewangelickim przy ul. Cmentarnej jest pochowany m.in. ksiądz Gustaw Adolf Kuhn. Był pierwszym proboszczem i założycielem parafii ewangelickiej w Zabrzu w 1873 r.

- Był również budowniczym miejscowego kościoła ewangelickiego przy ul. Lutra. Swoją posługę pełnił aż do śmierci w 1893 r. - opowiada Dariusz Walerjański. - Znany był z tego, że prowadził także nabożeństwa w języku polskim w kościele - mówi.

Z kolei na cmentarzu przy ul. Czołgistów znajduje się rodzinny grobowiec Koziczińskich. Była to znana szlachecka rodzina architektów i malarzy. W zachowanym grobowcu wybudowanym w stylu neoklasycyzującym, zdobionym rodowym herbem spoczywa Albert Karol Kozicziński (ur. w 1856 r., zmarł w 1927 r.) Jego młodszy brat Konrad był mistrzem budowlanym.

- Koziczińscy pozostawili po sobie wiele budynków. Do dziś w jednej z dwóch zachowanych willi, w których mieszkali mieści się hotel Ambasador - mówi Walerjański. Jak podkreśla przy tej okazji warto przypomnieć jeszcze nadburmistrza Zabrza Kurta Jeenela. Urodził się w 1884 r. w Katowicach, a zmarł 5 stycznia 1927 r. w Cieplicach Śląskich. Jego ciało przetransportowano do Zabrza, gdzie został pochowany 11 stycznia 1927 r.

- Jego grób, a dokładnie płyta nagrobna nie zachowała się do dnia dzisiejszego, bo została prawdopodobnie zlikwidowana po 1946 r. - podkreśla Dariusz Walerjański. - Może warto by ją odtworzyć? - zastanawia się historyk.

Zmiana organizacji ruchu i coroczna kwesta

W niedzielę w okolicach cmentarzy będzie znacznie większy ruch. Z tego powodu policja przygotowała kilka objazdów, niektóre drogi tego dnia zamienią się w jednokierunkowe

Rokitnica - cmentarz przy ul. Budowlanej

W tym miejscu obowiązywać będzie jednokierunkowy ruch na ul. Budowlanej od strony ul. Ofiar Katynia

Centrum - cmentarz przy ul. Pokoju

Na ul. Pokoju również będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Na ulicę można wjechać od strony ul. Piłsudskiego, objazd kończy się przy na wysokości skrzyżowania z ul. Galla

Centrum - cmentarz przy ul. Czołgistów

Duży ruch w tej okolicy również wymusił utworzenie jednokierunkowej trasy. Ulicą Czołgistów będzie można się poruszać wyłącznie od strony Parku Rodzinnego do skrzyżowania z ul. Roosevelta

Mikulczyce - cmentarz przy ul. Ofiar Katynia

Ulicą Kopalnianą, znajdującą się na wysokości wejścia na cmentarz, również będzie można poruszać się tylko w jedną stronę. Objazd będzie obowiązywał od strony skrzyżowania z ul. Ofiar Katynia w kierunku hałdy mikulczyckiej

Pawłów - cmentarz przy ul. Rogoźnickiej

Tutaj w razie pomyłki trzeba będzie naddać sporo drogi. Drogą łączącą Kończyce z Bileszowicami będzie można jechać tylko w kierunku Rudy Śląskiej

Parking przy ul. Czołgistów

Tu najczęściej pojawia się problem braku miejsc parkingowych. Oprócz dużego parkingu naprzeciwko stadionu Górnika Zabrze, samochód będzie można również za drobną opłatą pozostawić na terenie boiska SP nr 15 przy ul. Czołgistów


Na cmentarzach można też pomóc potrzebującym

Jak co roku, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta będzie kwestowało na cmentarzach na rzecz swoich podopiecznych. Pieniądze zostaną wydane m.in. na ubrania i bieżące potrzeby samotnych matek z dziećmi.

Kwestujących będzie można spotkać w niedzielę pomiędzy godz. 9.30 i 15.30 na cmentarzu parafii św. Andrzeja przy ul. Pokoju, na cmentarzu u zbiegu ulic Wolności i Staromiejskiej, na cmentarzu św. Anny oraz św. Józefa. Kwestujący pojawią się również na cmentarzu w Maciejowie, Rokitnicy i na Helence.

Zbierająca datki młodzież będzie wyposażona w identyfikatory z logo Towarzystwa, każdej grupie będzie towarzyszyć dorosła osoba. Podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać ok. 10 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto