Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieże ciśnień na Śląsku. W Zabrzu i Gliwicach chcą remontować. W pszczyńskiej są restauracje i pub

Justyna Toros
Są potężne, wysokie i w większości niezagospodarowane. Wieże ciśnień w naszym regionie są miejscami, które warto wykorzystać. I choć pomysłów na ich drugie życie nie brakuje, to właściciele i zarządcy nie mają najczęściej pieniędzy, by je zrealizować.

W Zabrzu przepiękna wieża ciśnień znajduje się przy ul. Zamoyskiego. Jej nietypowy wygląd przypomina bardziej statek ze znanego serialu "Star Trek", ale właśnie dzięki swej unikalności jest tak ważna dla mieszkańców.

Dlatego Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, postanowiła wpisać wieżę do rejestru zabytków. Jeśli to się uda, wieża będzie pomnikiem historii.

- Chcemy, aby wieża ciśnień dołączyła do atrakcji Zabrza znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki, obok kopalni Guido i sztolni dziedzicznej - tłumaczy Sławomir Gruszka z Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

- Trwają rozmowy z firmą, która jest właścicielem wieży. Myśleliśmy o współpracy z nią, ale jeśli będziemy musieli ją odkupić, to spróbujemy pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej.

Właścicielem wieży jest Zakład Górniczy Siltech. Kopalnia miała plany zagospodarowania obiektu i terenu wokół niego.

- Wyremontowaliśmy górną wieżyczkę i zabezpieczyliśmy obiekt przed działaniami przyrody, mieliśmy plany odnośnie wieży - tłumaczy Jan Chojnacki, prezes firmy. - Chcieliśmy stworzyć tam restaurację z widokiem na miasto. Wokół wieży miały powstać domy, biurowce i hotel - tłumaczy Chojnacki.

Dodaje jednak, że Siltech jest gotowy współpracować z władzami miasta nad zagospodarowaniem wieży ciśnień. Chojnacki podkreśla, że wymaga to funduszy i łatwiej będzie je zdobyć miastu, które może starać się o dotację unijną. Rozmowy w tej kwestii trwają.

Nad tym, co zrobić z wieżą ciśnień, zastanawia się również gliwicki samorząd. Przejął bowiem wieżę przy ul. Okrzei i teraz szuka inwestora, który zechciałby w nią zainwestować.

- Szukamy kogoś, kto będzie tym zarządzał - przyznaje Kamil Jany z Wydziału Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miejskiego w Gliwicach. - Liczyliśmy też na większy odzew ze strony inwestorów. Wciąż ich szukamy - przyznaje.

Zagospodarować wieżę wodną udało się natomiast w Pszczynie. Prywatny przedsiębiorca, Wojciech Kania, zaryzykował, zainwestował i stworzył dwie restauracje i pub. Miejsce cieszy się ogromną popularnością.

W Rudzie Śląskiej tamtejsze wodociągi chciały wieżę wynająć. Niestety, nie zgłosił się żaden chętny. Sieci komórkowe mają tam zainstalowane nadajniki.

Na terenie woj. śląskiego znajduje się ok. 130 wież wodnych. Budowane w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku, służyły głównie do gromadzenia zapasów wody.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto