Jesteś matką lub ojcem kilkorga dzieci i korzystasz z pomocy społecznej? A może właśnie straciłaś pracę i zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na nowe, drogie podręczniki szkolne? Skorzystaj z wypożyczalni podręczników, która działa w Zabrzu i pomaga co roku ponad 700 uczniom z najuboższych śląskich rodzin.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Wypożyczalnię prowadzi już od ośmiu lat Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Placówka powstała z potrzeby pomocy i wsparcia ubogich rodzin.

- Sądziłam, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, kiedy możliwości wsparcia najuboższych jest więcej, zwłaszcza, że są stypendia unijne dla uczniów, nasza wypożyczalnia okaże się niepotrzebna - mówi Brygida Sarad, założycielka wypożyczalni i zabrzańska radna. - Jednak ciągle zainteresowanie jest bardzo duże - dodaje.

Tymczasem podręczniki w Zabrzu wypożyczają rodziny nie tylko z tego miasta, ale też z Gliwic, Knurowa, Pyskowic, Bytomia i Rudy Śląskiej. Na przykład pani Magdalena z Bytomia. Ma czworo dzieci. Synowie chodzą do gimnazjum, córki są w podstawówce. Na cztery komplety podręczników musiałaby wydać około tysiąca złotych. - Do tego trzeba kupić plecaki, tenisówki, zeszyty, bloki, kredki - wylicza pani Magdalena. - Nie pracuję, żyjemy z pensji męża. Gdyby nie wypożyczalnia, to nie wiem, skąd byśmy wzięli pieniądze.

Zabrzańska wypożyczalnia stara się mieć najnowsze książki. Ale podstawy programowe, zwłaszcza w gimnazjum, zmieniają się w polskich szkołach jak w kalejdoskopie. - Ostatnio oddaliśmy na makulaturę dwie tony książek, które zostały wycofane - przyznaje Sarad. Część nowych podręczników to darowizny, najczęściej od nauczycieli. Resztę kupiono za granty z budżetu miasta i województwa.

Tutaj wypożyczysz podręczniki

Wypożyczalnia podręczników mieści się przy ul. 3 Maja 3 w Zabrzu. Jest czynna w poniedziałki, środy i czwartki w godz. od 12 do 16. Książki może pożyczyć osoba dorosła, która ma ze sobą dowód osobisty. Trzeba wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 20 proc. wartości książki. Pieniądze są zwracane w momencie oddania podręczników do wypożyczalni.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!