Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na sól w diecie dziecka

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Obecnie wiele dzieci otrzymuje w swoich posiłkach zbyt dużo soli. Nie powinno tak być, ponieważ wpływa to bardzo niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu malucha.

Czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie posiłki bez soli? Na pewno tak, ale raczej niechętnie zjedlibyśmy takie danie. Sól nadaje smak i charakter potrawie. Czasem jednak przesadzamy z ilością wykorzystywanej soli w naszej kuchni. Najgorsze jest jednak to, że przesolone produkty podajemy swoim dzieciom.

Skąd sól w posiłkach dziecka?

Wielu producentów żywności nie przestrzega tej ważnej zasady, aby nie przesalać posiłków. W ręce rodziców trafiają mieszanki warzywne czy zupki z bardzo duża ilością soli. Następnie produkty te podawane są dzieciom.

Bardzo często posiłki, które przygotowywane są domu, mają zbyt dużo soli. Rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że w jedzeniu dla maluchów powinno znaleźć się znacznie mniej soli niż w tym przygotowywanym dla dorosłych. Tymczasem zdarza się, że ten sam obiad podawany jest tacie i rocznemu dziecku. Takie zachowanie jest niedopuszczalne.

Wielu rodziców wzbogaca dietę swojego dziecka o mleko krowie. Nie każdy jednak wie, iż zawiera ono dużą ilość chlorku sodu, co wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu malucha.

Dlaczego sól w posiłkach szkodzi dziecku?

Sól tak naprawdę nie jest szkodliwym produktem, jeśli oczywiście zostanie użyta z rozwagą. O stosowanie tej przyprawy zapytaliśmy Marcelinę Szulżycką, dietetyka: „Umiarkowana ilość soli w diecie posiada korzystny wpływ na pracę nerek, poprawia trawienie, usuwa zaparcia jelit, ułatwia wypróżnianie. Sól pomaga także równoważyć stany zakwaszenia organizmu”.

Zbyt duża ilość soli w pokarmach może być jednak niebezpieczna, szczególnie dla zdrowia dziecka. Organizm dziecka w pierwszych latach życia rozwija się bardzo intensywnie. Spożywanie przesolonych dań może sprawić, że uszkodzone zostaną nerki. W przyszłości zaś mogą pojawić się poważne problemy zdrowotne, np. nadciśnienie tętnicze, różne choroby, niewydolność nerek.

O ryzyku związanym ze zbyt dużą ilością spożywanej soli wypowiada się nasz ekspert: „Wysokie spożycie soli przez dzieci prowadzi do niedoborów
wapnia – zwiększone wydalanie wapnia z organizmu stanowi przyczynę osłabienia kości, mięśni oraz serca. Zbyt duża ilość soli spożywana w dzieciństwie może również prowadzić do uszkodzenia nerek”.

Jak zmniejszyć ilość soli w posiłkach?

Wydawałoby się, że posiłki bez odpowiedniej ilości soli są po prostu nie do zjedzenia. Według nas są mdłe i bez smaku. Jednak wcale nie musi tak być. Marcelina Szulżycka podaje sposoby na ograniczenie soli w codziennym menu: „Aby chronić dzieci przed skutkami nadmiarów chlorku sodu w organizmie, należy unikać podawania im produktów przetworzonych. A zamiast dużych ilości soli kuchennej podczas gotowania można stosować różnego rodzaju zioła, które swoim smakiem i aromatem uatrakcyjnią przygotowywane posiłki”.

Ponadto okazuje się, że osoby, które postanowiły zmniejszyć ilość soli w przyjmowanym pożywieniu, nie narzekają na smak potraw. Na początku przestawienie się rzeczywiście wymaga pewnego wysiłku. Jednak z czasem można się przyzwyczaić. Osoby, które zastosowały dietę niskosodową zauważyły, że po takim „detoksie” zwykłe posiłki są już dla nich po prostu za słone. Nie przejmujmy się wobec tego, że naszemu dziecku może nie posmakować zupka z małą ilością soli – zapewne i tak nie zauważy różnicy, a jego organizm będzie dzięki temu znacznie lepiej funkcjonował.

Ile wobec tego można spożywać soli? Nasz ekspert twierdzi, że dzieci od 1. do 3. roku życia nie powinny otrzymywać więcej niż 1,9 g soli w ciągu dnia, zaś starsze pociechy więcej niż 3 g. Maluszki do pierwszego roku życia nie powinny w ogóle zjadać posiłków z solą.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto