Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w Zabrzu. Wszystko o rewolucji śmieciowej

Maria Olecha
Nowa ustawa śmieciowa w Zabrzu. Jak segregować odpady?
Nowa ustawa śmieciowa w Zabrzu. Jak segregować odpady? UM Gliwice
Kolejna porcja niezbędnej wiedzy na temat nowych przepisów związanych z gospodarowanie odpadami. Ustawa śmieciowa w Zabrzu wchodzi w życie 1 lipca, do rewolucji więc coraz bliżej.

Dajemy Wam kolejną porcję niezbędnej wiedzy przed wejściem w życie ustawy śmieciowej w Zabrzu. O czym musimy pamiętać przed 1 lipca? Poniżej kolejna część porad. Przeczytajcie również część pierwszą:

Ustawa śmieciowa w Zabrzu - segreguj, ale nie zwariuj

Pięć pojemników w szafce pod zlewem, a w przedpokoju stosy plastiku i gazet. Jak segregować śmieci, aby w nich nie utonąć?

W poniedziałek, 1 lipca wejdzie w życie tzw. nowa ustawa śmieciowa w Zabrzu. Obowiązki związane z gospodarką odpadami przejmie miasto, które podpisało już umowę z firmą ASA. To ona wygrała przetarg w Zabrzu. Do końca 2014 roku będzie wywozić nasze śmieci. My powinniśmy je segregować.

Do zabrzańskiego UM wpłynęło ok. 90 tys. deklaracji od właścicieli i zarządców nieruchomości gotowych segregować odpady. Zbiórkę nieselektywną zadeklarowało ok. 40 osób i zarządców.

Uwaga! Ponieważ stawki za śmieci w Zabrzu zmniejszyły się w stosunku do pierwotnie planowanych, trzeba złożyć ponownie deklarację - jeśli tego nie zrobiliśmy. Deklarację można pobrać ze strony urzędu.

Przygotowaliśmy poradnik, jak segregować śmieci, aby nie zwariować i nie utonąć w... śmieciach we własnym domu. W jego stworzeniu pomogli nam Czytelnicy i Internauci czytający portal zabrze.naszemiasto.pl.

1. Koniec z wyrzucaniem do jednego domowego kubła butelek po napojach, obierków po ziemniakach, starych gazet, pampersów itd. itp. Jeśli deklarowaliśmy segregowanie odpadów, trzeba to robić.

2. Aby prawidłowo segregować odpady, potrzebujemy pięciu pojemników (patrz infografika), które najlepiej mieć w domu. Bo łatwiej jest rozdzielać odpady na bieżąco. Szkło, plastki i papier wielu z nas segreguje już teraz. Odpowiednie pojemniki można kupić w sklepach, przez internet lub zagospodarować na ten cel własne pudełka, kosze itp. Najważniejsze, aby pamiętać, które odpadki gdzie wrzucamy.

3. Uwaga! Nie wszystkie szklane odpady możemy wrzucać do kubła na szkło. Nie wolno tam wrzucić np. stłuczonej filiżanki, rozbitego lustra czy żarówki. Problematyczne są też tłusty papier (np. po maśle) i kartony po mleku czy sokach. Wrzucamy je do odpadów zmieszanych (tłusty papier) oraz plastikowych (kartony).

4. Dotychczas wyrzucaliście do kosza butelki po napojach, kubeczki po jogurtach, serkach od razu do ich spożyciu? Trzeba zmienić ten nawyk i... opłukać pojemniki przed wyrzuceniem. Nie, to nie jest dziwne. W innych krajach, np. w Niemczech czy Austrii robią tak od lat. Przypomnijcie sobie, jak uczyliśmy się wyrzucać zgniecione i odkręcone butelki plastikowe.

5. Segregujecie i macie wrażenie, że szafka pod zlewozmywakiem tonie w śmieciach? Rozwiązanie jest jedno: trzeba częściej wyrzucać mniejsze partie śmieci. To ważne, zwłaszcza w przypadku obierków kuchennych, które szybko się rozkładają.

6. Zepsutych baterii czy leków nie wolno wyrzucać do domowego śmietnika. Nie tylko z oczywistego względu - są to niebezpieczne odpady. Baterie, świetlówki i żarówki powinny trafiać do punktów odpadów niebezpiecznych w Zabrzu (lokalizacja się nie zmieniła, wykaz jest na stronie UM, a odpady oddamy bezpłatnie). Przeterminowane leki zanosimy do aptek.

7. Czasem trzeba wyrzucić wielkie gabaryty albo gruz. Kontenery na odpady wielkogabarytowe będą ustawiane w sąsiedztwie domów jednorodzinnych cztery razy w roku, a na blokowisakch i przy domach wielorodzinnych - raz w miesiącu. Kontenery na gruz odpowiednio dwa i cztery razy w roku.

8. Wygaszony popiół, pampersy i podpaski powinny trafiać do kubła czarnego.

Ustawa śmieciowa w Zabrzu - jak często wywóz śmieci

Częstotliwość wywozu odpadów z posesji prywatnych oraz osiedli czy wspólnot jest precyzyjnie określona w uchwale rady miasta. I tak odpady komunalne zmieszane z posesji jednorodzinnych będą odbierane raz na dwa tygodnie, a z posesji wielorodzinnych - dwa razy w tygodniu. Zaś z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, raz na dwa tygodnie.

Odpady segregowane z posesji jednorodzinnych będą wywożone raz w miesiącu, a z wielorodzinnych - raz w tygodniu, z nieruchomości niezamieszkałych - raz w miesiącu. Natomiast odpady biodegradowalne (w tym odpady zielone) z posesji jednorodzinnych mają być wywożone co najmniej raz na dwa tygodnie, zaś z posesji wielorodzinnych co najmniej raz w tygodniu.

Ponadto firma ASA będzie też przeprowadzała zbiórkę odpadów wielkogabarytowych - dla posesji jednorodzinnych cztery razy w roku, a dla wielorodzinnych - raz w miesiącu - oraz odpadów budowlanych - dla posesji jednorodzinnych dwa razy w roku, dla wielorodzinnych - cztery razy w roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto