Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej. Pierwsze podsumowanie

Oprac. JO
Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej trwa od ponad pół roku
Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej trwa od ponad pół roku Archiwum Polskapresse
Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej obowiązuje od pół roku. Przez ten czas rudzianie posegregowali ponad 7 tysięcy ton śmieci. Rudzianie segregują chętniej, niż rok temu. Jednocześnie wzrósł też udział zanieczyszczeń w śmieciach zbieranych selektywnie.

Doświadczenia ostatnich sześciu miesięcy pokazują, że największym problemem w Rudzie Śląskiej jest to, że nie zgniatają plastikowych opakowań i butelek oraz wrzucają wysegregowane śmieci do niewłaściwych pojemników. Ponadto wielu mieszkańców nie czyści opakowań wyrzucanych w sposób selektywny, a to oznacza, że są one traktowane jako zanieczyszczenia i odrzucane.

Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej: Jak radzimy sobie z segregacją?

Ilość zanieczyszczeń w śmieciach segregowanych w Rudzie Śląskiej stale rośnie. W drugim półroczu ubiegłego roku wśród szklanych butelek i słoików udział ten wynosił 25 proc., wśród opakowań z papieru i tektury 50 proc., a w opakowaniach z tworzyw sztucznych aż 60 proc. W analogicznym okresie 2012 roku dla papieru i szkła wskaźniki te wynosiły zaś po 25 proc., a dla plastiku 40 proc.

- Mieszkańcy domków jednorodzinnych dobrze sobie radzą z segregacją, gorzej jest na osiedlach - podkreśla Ewa Wyciślik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. - Pierwsze pół roku traktowaliśmy jako fazę rozruchu nowego systemu śmieciowego, wobec czego nie naliczaliśmy wyższych stawek za niesegregowanie śmieci.

Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej: wyrzuciliśmy 28 tys. ton śmieci

Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej w drugim półroczu 2013 roku to prawie 28 tys. ton zebranych odpadów, z czego ponad 20 tys. ton stanowiły śmieci niesegregowane. W tym czasie z terenu miasta zebrano 2,3 tys. ton bioodpadów, 1,8 tys. ton odpadów poremontowych i prawie tysiąc ton odpadów wielkogabarytowych. Rudzianie wysegregowali też prawie 2 tys. ton papieru, szkła i plastiku.

- Z przedstawionych nam przez wykonawcę danych wynika, że od lipca do grudnia ubiegłego roku firma śmieciowa zebrała ponad 674 tony opakowań z tworzyw sztucznych, ponad 558 ton opakowań ze szkła oraz ponad 528 ton opakowań z papieru i tektury - wylicza naczelnik Wyciślik.

Firmy odbierające odpady z terenu Rudy Śląskiej od czasu wejścia w życie „ustawy śmieciowej” zebrały też prawie 11 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ponad 3 tony opakowań wielomateriałowych, 1,6 tony leków i ponad tonę opakowań z metali.

Ustawa śmieciowa w Rudzie Śląskiej: stawki i zasady

Od lipca do końca grudnia 2013 r. koszt funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami w Rudzie Śląskiej wyniósł około 8 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto