Tak wygląda praca górnika [ZDJĘCIA]. "To wredna i niewdzięczna robota, często niebezpieczna"

Za nami Barbórka 2018. Na osiedlach śląskich miast, jak co roku można było usłyszeć górnicze orkiestry. Podczas oficjalnych uroczystości wręczane były odznaczenia i nagrody. Tysiące górników usłyszało okolicznościowe życzenia... - a jak NAPRAWDĘ wygląda codzienna praca górnika? Zobacz wyjątkowy fotoreportaż autorstwa Radosława Wojnara!

Autorem ubiegłorocznego fotoreportażu jest Radosław Wojnar - górnik w KWK Piast, fotograf prowadzący fanpage Radofoto

Zobacz TE zdjęcia, kliknij w galerię:

Jak pisał Wojnar na swoim fanpagu - Barbórka to wyjątkowy dla mnie dzień, ponieważ jestem górnikiem, pracuję w kopalni i zawód hajera nie jest mi niczym obcym. To wredna i niewdzięczna robota, która często bywa śmiertelnie niebezpieczna. Jako jeden z nielicznych fotografów mających możliwość legalnego fotografowania dołu kopalni przygotowałem dla was reportaż z jednej szychty. Pamiętajcie, że żadne filmy i zdjęcia nie oddadzą tego, jak naprawdę jest na dole. Nie możecie dzięki nim poczuć temperatury, wilgoci ani usłyszeć hałasu, który panuje na dole. Żeby poczuć smak górnictwa, trzeba znaleźć się w kopalni. Wszystkim górnikom oraz ich rodzinom życzę wszystkiego dobrego! Tyle wyjazdów ile zjazdów i wysokich wypłat! Szczęścia górniczego panowie! Szczęść Boże!

Barbórka MEMY: Internet świętuje Dzień Górnika zobacz ZDJĘCIA!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

zal

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.12.2018, 15:35

dlaczego hołota POlsza nie pisze źle o byłych SBekach i milicjantach co to wasi ojcowie i dziadkowie od górników wara chamy POlsze PO rusie ujebani

14.12.2018, 02:04

Ja w tym roku zakupiłam dla całej rodzinki dynamiczne wkładki ortopedyczne
https://pl.footwave.com
Zdrowie przede wszystkim

12.12.2018, 23:54

Od górników wara capy jak robiliśmy za darmo na odbudowę Warszawy to połowa z Was na dywan po drabinie wlazilo.... nic nie wiecie tepe pismami totalnie nic tylko teoria w łbie i internetowe chamstwo..

08.12.2018, 10:03

Słowa "górnik" i "praca" w 1 zdaniu pasują do siebie jak brudny knur do salonu.

07.12.2018, 23:59

Przepraszam za moje bzdury które wyPiSywałem poniżej, oczywiście przyszłość jest w alternatywnych źródłach energii niezależnych od węgla i tańszych (koszty utrzymania nierentownego górnictwa)
Nie dajmy się terroryzować postsolidaruchowej mafii związkowej, zasadźmy kopa w dupę tym nierobom!
Polska musi mieć inne źródła energii, w tym jest przyszłość a nie w ciągłym dopłacaniu do górnictwa.

07.12.2018, 10:06

uwaga na trolli, to homosovietikusy_plują na przemysł ciężki od kiedy ich tatusie, stracili posadki w służbach dozoru, nadzoru itp.Teraz pocioty siedzą w domach wczasowych przejętych po kopalniach nad Bałtykiem, w Beskidach i klepią w klawiatury używając prądu od Tych "wrednych".
Im jest strasznie źle bo śnieg drogo kosztuje, a do armatek w Szczyrku i okolicy tyż trzeba prądu i to dużo.Dyrektor Małysz tyż go potrzebuje a skąd -z węgla.Steiger'y brońcie Swoich chopów, jak trzeba nawet siłowo, bo gawiedź pospolita nie rozumie co to jest GOSPODARKA w której kołem zamachowym jest energia z m.in.węgla kamiennego.Zapomnieli szybko o Czarnobylu -stamtąd nawet złom jest niezdatny do przetopu w hutach na górnicza kształtowniki, tak wariuje licznik Geigera-Millera po 32 latach od napromieniowania.A koszty el.jądrowej to się nijak mają do konwencjonalnej węglowej.Pozakładamy filtry nowej generacji i w niebo nie zadymi żaden komin Do przodu, byle nie oglądać się na malkontentów !!!!!Nieh św.Barbara ma Was ludzi ciężkiej pracy w swej OPIECE

07.12.2018, 00:03

@Marcin Bzdury. "Widzieliście coś co trwa lata, a do tego stale się dopłaca - ja nie." Widzieliśmy, to jest właśnie górnictwo w Polsce, całe dziesięciolecia każdy podatnik dokłada do tego interesu.
Dlaczego tak się dzieje ktoś zapyta? Skoro to jest patologia to trzeba ją zlikwidować? No właśnie... i tu dochodzimy do sedna dlaczego kolejne rządy ulegają presji górniczych terrorystów, dlatego że Polsak ma energetykę opartą prawie wyłącznie na węglu. Gdyby było w Polsce z 5 elektrowni atomowych to inaczej państwo rozmawiałoby z górnictwem.
Górnictwo to same szkody i straty dla państwa, pomijając ekonomię że wydobycie w kopalniach głębinowych jest mega nieopłacalne to zwróć uwagę jakie górnictwo robi zniszczenia na powierzchni, tąpnięcia, popękane budynki, hałdy itd.

06.12.2018, 18:37

Maciek

Kopalnia to jedyna opcja dla kogoś kto nie umie nic i roboty się nie boi, bo może się położyć koło niej.

06.12.2018, 16:28

Teraz kopalnie zasadniczo przyjmują do pracy. Jeśli ktoś opowiada o tym jak to górnicy krocie zarabiają i szybko odchodzą na emeryturę to niech natychmiast składa podanie o pracę na dole - też tak będzie żył - teraz jest szansa. A jeśli chodzi o te dopłaty państwa do górnictwa to już totalny bleff. Widzieliście coś co trwa lata, a do tego stale się dopłaca - ja nie. Proszę przeanalizować jak duży wpływ na rokręcanie się gospodarki ma górnictwo, ile podatków płaci itd i nie pisać już takich bzdur że finalnie się do niego dopłaca. Pomijam już zasadniczą kwestię naszej racji stanu jaką jest bezpieczeństwo energetyczne Polski.

06.12.2018, 10:42

40-letni emeryci

06.12.2018, 00:34

A kogo to obchodzi? Mnie interesuje ile polskie państwo bierze z moich podatków na wieczne dofinansowanie tej bandy ryli manipulowanej przez tzw. związkowców górniczych?
Ile jeszcze będziemy dokładać do ich wydobycia i ich emerytur?
Ciekawy raport na stronie money.pl

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukryty-rachunek-za-wegiel-czyli-pan-placi-i,178,0,2423218.html

05.12.2018, 20:38

Dośćże zarabiają krocie to jeszcze zatruwają nas.

05.12.2018, 20:07

Oto podatki i opłaty polskich kopalń ....Obligatoryjnie obciążenia górnictwa węgla kamiennego można podzielić na: - wpłaty do budżetu państwa, - wpłaty na państwowe fundusze celowe, - składki do ZUS, - opłaty za korzystanie ze środowiska, - opłaty i podatki lokalne, - inne obciążenia. Wpłaty do budżetu państwa. Bezpośrednio do budżetu państwa firmy górnicze odprowadzają: - podatek dochodowy od osób fizycznych, - podatek dochodowy od osób prawnych, - wpłatę z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, - dywidendę z zysku pobieraną przez Skarb Państwa, - podatek VAT, - podatek akcyzowy, - cła....Wpłaty na państwowe fundusze celowe. Wpłaty te wykorzystywane są do finansowania niektórych zadań państwowych. Górnictwo wpłaca na następujące fundusze: - Fundusz Pracy, - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, - Fundusz Emerytur Pomostowych, - fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej....Wpłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne stanowią drugą, co do wielkości grupę zobowiązań. Obejmują one ubezpieczenia: - emerytalne, - rentowe, - chorobowe, - zdrowotne...Opłaty za korzystanie ze środowiska. Ta grupa obciążeń wynika z ustaw związanych z ochrona środowiska i obejmuje opłaty i administracyjne kary pieniężne za takie działania jak: - odprowadzanie wód dołowych do cieków powierzchniowych, - pobór wody pitnej i przemysłowej, - emisja pyłów i gazów, - odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych, - spalanie paliw w silnikach spalinowych, - wykorzystanie gruntów rolnych i leśnych na inne cele, - składowanie odpadów na powierzchni. Nadmienić należy, że kary dla wód kopalnianych są kilkadziesiąt razy wyższe niż kary dla ścieków powierzchniowych (komunalnych), których szkodliwość dla środowiska jest niewspółmiernie wyższa...Opłaty i podatki lokalne. Na opłaty te składają się : - opłata eksploatacyjna (60% dla gmin, 40% na NFOŚiGW) - podatek od nieruchomości. ....podatek od maszyn i urządzeń na dole....Zgodnie z ustawą opodatkowaniu tym podatkiem podlegają: - grunty, - budynki lub ich części, - budowle lub ich części, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Górnictwo płaci ten podatek od gruntów oraz obiektów budowlanych związanych z nieruchomościami gruntowymi. Niektórym gminom było jeszcze mało i postanowiły obciążyć kopalnie dodatkowym podatkiem za podziemne wyrobiska górnicze i majątek w nich zlokalizowany. Sprawa jest w toku. W 2010 r. roszczenia gmin szacowano na ok. 1 mld zł....Inne obciążenia. Obejmują one zobowiązania finansowe nakładane na przedsiębiorców górniczych przez Prawo geologiczne i górnicze. Są to: - fundusz likwidacji zakładu górniczego, - wynagrodzenie za korzystanie z informacji geologicznej, - wynagrodzenie za ustanowienie użytkowania górniczego, - opłaty za poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, - opłaty za magazynowanie substancji i składowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych....Górnictwo wpłaca do budżetu państwa, budżetów lokalnych oraz państwowych funduszy "para budżetowych" ponad 30% wpływów ze sprzedaży węgla, co skutecznie blokuje jego rozwój. Polska posiada niespotykany w innych krajach wydobywających węgiel poziom obligatoryjnych obciążeń podatkowych.....Odpowiedzcie sobie jak w takim wypadku polskie kopalnie mogą prosperować,

05.12.2018, 20:01

to jeszcze teściowa bierze po mężu węgiel? To ona robiła na kopalni???

05.12.2018, 19:48

pytanie gornika brzmi: kiedy cos placom i czemu tak malo. Byle nie robic a zarobic miliony. WSZYSTKIE DODATKI TRZEBA WAM POZBIERAC JESTESCIE NAM NIE POTRZEBNI

05.12.2018, 17:19

Praca ciężka i niebezpieczna - to fakt - ale za to w wieku 42 lat (16 lat i zawodówa już liczona do stażu) będzie pierdział w fotel i sączył browara (znam paru "znudzonych" górników w tym wieku) a my będziemy chyba zaś do 70 zapierdzielać, zeby niewydolny zus wypłacał co miesiąc 3.500-4.000 emerytury. coś za coś. praca ciężka i cholernie niebezpieczna, ale tak jak ktoś pisał - macie finansowo za to fest dobrze, więc może mniej pretensji i roszczeń na każdym kroku. pyrsk!

10.12.2017, 20:53

A jak piłkarz za ch wie co zarabia kilkadziesiąt tysięcy dziennie to tez w oczy kole ?

08.12.2017, 14:32

Chyba jesteś nierobem z jakiegoś urzędu jak mnie minusujesz. Prawda w oczy kole????????????

08.12.2017, 11:09

Nie pod przymusem nie pracowalem. Zawsze kochałem tę robotę, tylko wkurza mnie jak ludzie zazdroszczą górnikom wysokich zarobków, wysokiej emerytury. Jaki masz problem aby tego miodu spróbować?? Przyjmij się do pracy na kopalnię i też będziesz miał to wszystko. Czy to górnicy są winni temu, że odchodzą na emeryturę po 25-ciu latach pracy i te ich świadczenia są troszkę wyższe od średniej emerytury z zus-u?? Chciałem przepracować rok dłużej żeby jeszcze wziąść jubileusz, to mnie siłą wywalili na emeryturę. Cen węgla też przecież nie ustalają górnicy tylko rząd. Trzeba przecież z czegoś utrzymać ten przerośnięty dział URZĘDÓW w Polsce.

07.12.2017, 21:48

a pracowałes pod przymusem ? pistolet miales do glowy przystawiony?
kazdy jest kowalem własnego losu,nikt Cie nie zmuszał

07.12.2017, 18:27

Górnicza robota jest lekka, łatwa i przyjemna. Do pracy na kopalnię w 1981r. przyjmowałem się w jednym dniu razem z 30-stoma innymi ludźmi. Po roku z tej paczki zostało nas 10-ciu. Do emerytury doczekałem tylko ja. Każdy tylko mówi że to robota, jak inna ale jak posmakuje trochę górnictwa to ucieka aż się kurzy.

07.12.2017, 18:04

Zaczęli przyjmować nierobów na kopalnię Kleofas. 6000 zł na dzień dobry płacą. 13-tki, 14-tki, 15-tki, 16-tki nawet 20,5-tki. 4 Barbórki w roku. 10 000 zł rocznie za węgiel i 15ton deputatu w naturze. Nic nie trzeba robić, tylko zjechać zjeść śniadanie i wyjechać. No i kuźwa niema chętnych.

07.12.2017, 11:33

Czy ktos kogos zmusza to jest niewdziecznej i niebezpiecznej pracy??? czy to moze własny wybór?

06.12.2017, 22:01

ja tego nie kumam. Skoro tak kolorowo jest na kopalni to dlaczego sie nie przyjmiesz na kopalnie jeden z drugim?

05.12.2017, 22:55

Roberciku mały spójrz sobie w lustro to zobaczysz tego kutafona dokładnie tak wygląda jak ten którego tam zobaczysz