Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekultywacja Bytomki w Zabrzu. Teren po koksowni Concordia gotowy [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Rekultywacja Bytomki w Zabrzu. Teren po koksowni Concordia gotowy
Rekultywacja Bytomki w Zabrzu. Teren po koksowni Concordia gotowy UM Zabrze
Rekultywacja Bytomki w Zabrzu: Kolejny teren w ramach rekultywacji Bytomki jest gotowy. To dawna koksownia Concordia. Na dawnych, skażonych nieużytkach zasadzono ponad 1400 tys. drzew i oczyszczono glebę.

To bodaj najtrudniejsze zadanie z całego projektu rekultywacji terenów wokół Bytomki. Obszar dawnej koksowni Concordia nie tylko był zapuszczony i zaśmiecony, ale dodatkowo zdegradowany latami przemysłu. Dlatego też zakres prac był większy, niż na innych obszarach. Nie wystarczyło oczyścić i wyrównać terenu. Dodatkowo wyburzono część pustostanów i przeprowadzono bioredencję, czyli odkażanie gleby. Dopiero na tak zrekultywowanym terenie wytyczono ścieżki spacerowe i zasiano nowe rośliny. W sumie ponad 1400 drzew i krzewów. Całość oddano do użytku w poniedziałek.

Rekultywacja Bytomki w Zabrzu. Teren po koksowni Concordia gotowy

Jak przy wszystkich pozostałych obszarach objętych projektem, tak i tu najważniejsze jest przywrócenie terenów naturze. Stąd inwestycje służące mieszkańcom, to póki co tzw. mała rekreacja, czyli właśnie ścieżki spacerowe, tablice edukacyjne czy ławeczki. Wszystko przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dopiero gdy zasiane rośliny zdążą się umocnić na nowym terenie, będzie można myśleć o ewentualnych kolejnych inwestycjach w tych miejscach.

Teren po koksowni Concordia zachował również część przemysłowego charakteru. Niektóre budynki, jak np. wieża strażacka, mur oporowy, hala krystalizacji naftalenu, pozostały na swoich miejscach i zostały dodatkowo zabezpieczone, aby nie popadły w ruinę. Cały ten obszar liczy ok. 9,5 hektara, a prace na nim kosztowały 10,5 mln zł. Początkowo projekt zakładał, że zrekultywowane zostanie tylko niespełna 7 hektarów, jednak dzięki oszczędnościom w całym zadaniu można było rozszerzyć prace o dodatkowe 2,7 hektara. Prace trwały od maja 2014 roku.

Cały projekt rekultywacji terenów wokół Bytomki obejmuje 10 obszarów o łącznej powierzchni ponad 180 ha. Poza terenem dawnej koksowni są to: nieużytek w Maciejowie (7,5 ha), zwałowisko odpadów hutniczych przy ul. Bytomskiej i Hagera (19,93 ha), nieużytek przy ul. Nad Kanałem (1,6 ha), stare glinianki w rejonie Ogrodu Botanicznego (5,92 ha), hałda “Ruda” w Biskupicach (40,84 ha), zwałowisko odpadów przy ul. Trębackiej (1,86 ha), stawy zapadliskowe w rejonie ul. Tarnopolskiej (95,40 ha) oraz dwa dodatkowe tereny przy wspomnianych już obszarach dawnej koksowni i zwałowiska przy Trębackiej o łącznej powierzchni 3,3 ha. Koszt całego projektu to ponad 30 mln zł, z czego 26 mln to dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Funduszu Spójności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto