18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zabrzu pomaga rodzicom poznać zagrożenia internetowe

Maria Olecha
O zagrożeniach, jakie niesie ze sobą internet, cyberprzemocy i konsekwencji w wychowaniu dzieci, z Urszulą Koszutską, dyrektorką Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu, rozmawia Maria Olecha

Dzień Bezpiecznego Internetu zabrzańska poradnia zorganizowała już po raz kolejny. W jakim celu?
Chcieliśmy zwrócić szczególną uwagę nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i rodzicom na zagrożenia, jakie dla dzieci i młodzieży niesie ze sobą internet. Bo trzeba pamiętać, że oprócz tego, że internet jest narzędziem, które dostarcza nam informacji i jest naszym narzędziem pracy, często bardzo pomocnym, bywa też zagrożeniem.

Cyberprzemoc jest tym najpoważniejszym zagrożeniem?
Cyberprzemoc, czyli prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych z wykorzystaniem na przykład zdjęć i filmów wrzuconych do internetu jest ogromnym zagrożeniem, bo skala tego problemu jest ogromna. Zdjęcie czy film, który zostanie umieszczony w sieci rozprzestrzenia się błyskawicznie. Skrzywdzone w taki sposób dziecko nie poradzi sobie z tym problemem.

Jak można pomóc dziecku, które padło ofiarą cyberprzemocy?
Przede wszystkim zadaniem rodziców jest zrobić wszystko, aby do takiej sytuacji nie doszło. Musimy nauczyć dzieci bezpiecznego korzystania z internetu. Jeśli dziecko ma do nas zaufanie, które zbudowaliśmy w relacji z nim, to nam o tym opowie. Jeśli do cyberprzemocy dojdzie, trzeba powiadomić policję, żądać usunięcia krzywdzącego filmu lub zdjęcia. Można też wystąpić na drogę sądową. Jeśli rodzice nie wiedzą, jak z dzieckiem rozmawiać, my pomożemy.

Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą internet?
Uzależnienie. Warto dobrze przyjrzeć się, ile nasza pociecha spędza czasu przed komputerem. Niestety dzieci są narażone na treści, których nie powinny czytać i oglądać, a docierają do nich przypadkiem, szukając czegoś zupełnie innego. Powinniśmy uczulić dziecko, aby nie podawało nieznajomym swoich danych osobowych, adresu, numeru PESEL, bo to może zostać wykorzystane.

Bez internetu wielu z nas, zwłaszcza ludzi młodych, nie wyobraża sobie życia. Czy to pierwszy sygnał, że możemy być od niego uzależnieni?
To zależy, w jakim celu z internetu korzystamy. Rodzice powinni przyjrzeć się, co i przez ile godzin pociecha w sieci czyta, ogląda.

Ale rodzice często nie mają na to czasu. Są zadowoleni, że dziecko jest w domu, pod ich okiem, nie pali, nie włóczy się z podejrzanym towarzystwem...
Niestety to prawda. Ale uczulam, że myślenie, że w domu, przed komputerem dziecko jest bezpieczne, bywa zgubne. Bo dzieci powinny spędzać czas z rówieśnikami z krwi i kości! Dlatego dobrze jest jednak z dzieckiem porozmawiać o zagrożeniach płynących z internetu.

A co zrobić, jeśli zauważymy, że dziecko zbyt dużo czasu spędza przed komputerem i lekceważy zakazy lub limity wyznaczone przez rodzica?
Jestem zwolenniczką konsekwencji. Wychowanie polega na kochaniu i wymaganiu od dziecka. Jeśli wcześniej rozmawialiśmy z dzieckiem, ale spokojnie, bez krzyku, prosiliśmy, aby ograniczyło czas spędzany przy komputerze i ostrzegaliśmy, że np. zablokujemy mu komputer, a ono to lekceważy, to trzeba być konsekwentnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto