Piłka nożna: Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 1:3 (RELACJA)

MW
Paweł Relikowski
To nie był dzień piłkarzy Śląska Wrocław. Podopieczni trenera Oresta Lenczyka przegrali w Zabrzu z miejscowym Górnikiem 1:3. Na pocieszenie kibiców WKS-u pozostaje piękna bramka, którą zdobył Rok Elsner.

Piłkarze Oresta Lenczyka właściwie sami sobie zafundowali horror. W ósmej minucie po dośrodkowaniu w pole karne Tadeusz Socha próbował sięgnąć piłkę głową. I sięgnął. Ale zdołał ją tylko podbić, i to tak, że posłał wprost pod poprzeczkę bramki Mariana Kelemena.

Jeszcze przed stratą gola to Śląsk miał lekką przewagę i był częściej przy piłce. Zespół Oresta Lenczyka szukał stałych fragmentów gry i dużo strzelał z dystansu. Groźniejsze były jednak wypady gospodarzy, w czym duża zasługa nie najlepiej dysponowanej wczoraj obrony Śląska.

W 21. min po strzale z dystansu Kelemen wypuścił piłkę z rąk. Napastnik Górnika Daniel Sikorski próbował ją sięgnąć, ale mu się nie udało. Wpadł za to na nią rozpędzony Mariusz Pawelec i wpakował do siatki. Śląsk więc przegrywał już 0:2 i oba gola były autorstwa wrocławian.

Po stracie drugiej bramki, i to w tak kuriozalnych okolicznościach, goście byli zupełnie rozbici, co mogło się skończyć kolejnymi bramkami dla gospodarzy. Kiedy jednak strzelali piłkarze Górnika, piłka nie chciała wpaść do siatki. Jak zaczęli ponownie wrocławianie - wpadła. Nadzieję na uratowanie wyniku dał Rok Elsner. Słoweniec uderzył z około 30 metrów bardzo mocno i bramkarz gospodarzy nawet się nie ruszył. O takich golach zwykło się mówić - stadiony świata.

Po zmianie stron wrocławianie nadal starali się grać do przodu. Ponieważ gospodarze nie ograniczali się tylko do obrony, kibice oglądali ciekawe widowisko. W piątek Śląsk nie tylko że nie miał szczęścia, ale dopadł go wyjątkowy pech. Po jednej z interwencji poważnej kontuzji nabawił się Pawelec.

Pozostawał na boisku, aż będzie gotowa zmiana. Zamiast jednak biegać, kuśtykał. I wtedy Górnik przeprowadził koronkową akcję, po której do siatki z bliska trafił Grzegorz Bonin.

Po tej porażce Śląsk raczej straci drugie miejsce w tabeli. Szanse na puchary nadal pozostają, nie można jednak przegrać w środę z Ruchem w Chorzowie.

Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1)

Bramki: Socha 8 (samobójcza), Pawelec 21 (samobójcza), Bonin 69 - Elsner 39.
Sędziował: Dawid Piasecki (Słupsk).
Widzów: 7218.
Górnik: Stachowiak - Bemben (90 Zahorski), Banaś, DanchI, Magiera - Bonin (77 Przybylski), Marciniak, Kwiek (80 Nowak), Gasparik, Jeż- Sikorski.

Śląsk: Kelemen - Socha, Celeban, Pawelec, Spahić (65 SobotaI) - GancarczykI, Łukasiewicz (25 SztylkaI), Elsner, Ćwielong, Mila- Szewczuk.

Ekstraklasa
28. kolejka

piątek: GKS Bełchatów - Zagłębie Lubin 0:2 (0:0), Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1), sobota: Jagiellonia Białystok - Korona Kielce (14.45), Legia Warszawa - Wisła Kraków (15.45), Cracovia - Widzew Łódź (17), Arka Gdynia - Polonia Bytom (19.15), niedziela: Lechia Gdańsk - Lech Poznań (14.45), Ruch Chorzów - Polonia Warszawa (17.15).

Skłądy obu zespołów:
Górnik: Stachowiak - Bemben, Banaś, Danch, Magiera - Bonin, Marciniak, Kwiek, Gasparik, Jeż - Sikorski.
Śląsk: Kelemen - Socha, Celeban, Pawelec, Spahić - Gancarczyk, Łukasiewicz, Elsner, Ćwielong, Mila - Szewczuk.
Śląsk zacznie więc mecz w Zabrzu w takim samym ustawieniu, jak spotkanie z GKS Bełchatów.
Zaczął Śląsk.

3. min - Szansa dla Śląska, ale Mila nie przyjął piłki w polu karnym. Mogło być bardzo groźnie.
7. min - Po dośrodkowaniu Mili strzelał głową Szewczuk, ale słabo i Stachowiak bez problemu łapie piłkę.
Na trybunach w Zabrzu usiadł selekcjoner reprezentacji Polski Franciszek Smuda. Ciekawe, po co, skoro i tak nikogo ze Śląska nie powoła. A może kogoś z Górnika?
9. min - GOOOOOOOOLLLLL dla Górnika. Samobójcze trafienie Sochy. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Jeża Socha próbował sięgnąc piłkę głową. I sięgnął, ale w ten sposób, że ją podbił i wpadła pod poprzeczkę bramki Kelemena.
14. min - Na znak protestu kibice w Zabrzu milczą. Atmosfera jak na sparingu.
15. min - Ależ szansa Śląska. Po rzucie rożnym i strzale głową Szewczuka obrońcy Górnika wybijają piłkę z linii bramkowej.
19. min - Rzut rożny dla Śląska i ....piłkę łapie bramkarz Górnika. Wrocławianie mają przewagę, ale przegrywają. Może niech oddadzą inicjatywę, to wtedy zaczną zdobywać gole.
20. min - Już 0:2. Błąd Kelemena. Piłka jeszcze odbiła się od Pawelca i wpada do siatki. To nie tak miało wyglądać. Zanosi się na pierwszą porażkę Śląska na wyjeździe pod woidzą Oresta Lenczyka.
25. min - Śląsk rozbity a Górnik atakuje. Wrocławianie rozbici. Szykuje się zmiana w Śląsku. Do gry szykuje się Sztylka.
I awizowana zmiana. Sztylka wszedł w miejsce Łukasiewicza.
30. min - Z dystansu strzelał Mila, ale dalej 0:2.
33. min - A na boisku w Zabrze, jak w polskiej lidze - walka, walka i walka. Skłądnych akcji niewiele.
37. min - Śląsk próbuje atakować, ale to Górnik jest groźniejszy w kontrach. Zwłaszcza, że dzisiaj defensywa wrocławska nie spisuje się pewnie.
39. min - GOOOOOLLLLLLLL!!!! Ależ gol. Rok Elsner uderzył ponad 25 metrów i trafił w długi róg bramki Stachowiaka, który się nawet nie ruszył.
43. min - Rzut wolny dla Śląska. Próbowali rozegrać to w inny sposób, ale chyba sami nie wiedzieli, jak to zrobić.
45. min - Rzut wolny dla Śląska. To ostatnia szansa dla Śląska w tej połowie. I......piłkę łapie bramkarz Górnika.
Koniec pierwszej połowy. Śląsk przegrywa na razie w Zabrzu 1:2. Co ciekawe, wszystkie gole zdobyli wrocławianie, bo drugą bramkę dla gospodarzy zdobył Pawelec.

Zaczynamy drugą połowę!

Pierwsze minuty po zmianie stron nie przyniosły wielu emocji.
55. min - Szansa dla Śląska. Z rzutu wolnego z 30 metrów uderzał Mila, ale baaaardzo niecelnie.
Fragment brzydszej gry, często przerywanej faulami.
60. min - Stuprocentowa okazja Górnika. Sikorski, będąc niepilnowany na piątym metrze, huknął z całych sił, ale niecelnie.
61. min - I znów gorąco pod bramką Śląska. Z bliskiej odległości głowkował Sikorski, ale kapitalną interwencją popisał się Kelemen.
62. min - Odpowiedź Śląska! Prawą stroną przedarł się Gancarczyk, jednak Stachowiak sparował piłkę po jego strzale na rzut rożny.
65. min - Zmiana w Śląsku - za Spahicia na boisku zameldował się Sobota.
69. min - GOL dla Górnika. Kwiek do Jeża, ten do Bonina i Kelemen pokonany strzałem z kilku metrów. Górnik Zabrze - Śląsk Wrocław 3:1.
71. min - Kolejna korekta w składzie Śląska - Diaz za Pawelca. Blondwłosy obrońca WKS-u uskarżał się ból w pachwinie.
73. min - Gasparik w pole karne, ale Kelemen był na posterunku.
75. min - Zaskakujący strzał z ok. 30 metrów w wykonaniu Diaza, ale daleko od szczęścia.
77. min - Zmiana w Górniku - Przybylski za Bonina.
78. min - Ależ bomba Diaza. Argentyńczyk huknął z narożnika pola karnego, ale piłka odbiła się od poprzeczki!
81. min - Dośrodkowanie Szewczuka, ale bramkarz Górnika był na posterunku i pewnie złapał piłkę.
82. min - Zmiana w Górniku - Nowak za Kwieka.
86. min - Trudno powiedzieć, czy Gancarczyk chciał dośrodkowywać czy strzelać, ale Stachowiak miał duże problemy z przerzuceniem piłki nad poprzeczką po zagraniu skrzydłowego Śląska.
90. min - Zmiana w Górniki - Za Bembena na boisku pojawił się Zahorski.
Sędzia doliczył 4 minuty do drugiej części meczu.
91. min - Żółta kartka dla Nowaka za brutalny faul na Sobocie.

Koniec mecz. Śląsk przegrał na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 1:3