Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa piekarnia "Kłos" w Zabrzu: pierwszy zakład w strefie ekonomicznej otwarty [ZDJĘCIA]

Bartosz Pudełko
Nowa piekarnia "Kłos" w Zabrzu
Nowa piekarnia "Kłos" w Zabrzu Bartosz Pudełko
Nowa piekarnia "Kłos" w Zabrzu otwarta. To pierwszy zakład w zabrzańskiej strefie ekonomicznej. To również największa rzemieślnicza piekarnia na Śląsku. Produkować będzie 25 ton pieczywa na dobę.

Jeśli sformułowanie "piekarnia w strefie ekonomicznej" komuś nie imponuje, to przytoczmy kilka liczb. 2,5-hektarowa działka, a na niej zakład o powierzchni 7 tys. m2. Planowana produkcja na poziomie 25 ton pieczywa na dobę (26 tys. bochenków chleba i 45 tys. bułek). Najnowocześniejsze piece termoolejowe, urządzenia automatycznie dozujące ilość składników, nowoczesna linia produkcyjna, z której wyjeżdżać będzie 6 tys. bułek na godzinę. Do tego chłodnia, magazyn, rampa, silosy na mąkę i biurowiec firmy.

Nowa piekarnia "Kłos" w Zabrzu: pierwszy zakład w strefie ekonomicznej otwarty [ZDJĘCIA]

Tak prezentuje się nowa piekarnia firmy "Kłos" otwarta oficjalnie w piątek w zabrzańskiej strefie ekonomicznej. To pierwszy zakład, który powstał na terenach inwestycyjnych pomiędzy Rokitnicą a Mikulczycami, które należą do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To również największa piekarnia rzemieślnicza na Śląsku.

Jej budowa rozpoczęła się w 2013 roku.

- Naszym celem było unowocześnienie produkcji i poprawa warunków pracy. W nowym zakładzie najtrudniejsze prace, takie jak dozowanie mąki, zostały zautomatyzowane. Dzięki temu najcięższy etap pracy sprowadza się tylko do nadzoru i monitoringu urządzeń. Obecnie nasi piekarze muszą co miesiąc własnoręcznie przenieść 300 ton mąki, co odpowiada 10 tonom dziennie, czyli 200 workom ważącym 50 kg - mówi prezes firmy Kłos, Marian Kurzyca.

Kłos istnieje na rynku od 1990 roku. To rodzinna firma, która zaczynała od małej piekarenki w Katowicach. Zatrudniała wówczas 6 osób. Z czasem zakład wzbogacał się sieć sklepów, zakłady piekarnicze z prawdziwego zdarzenia czy minipiekarnie ze sklepami otwarte przez całą dobę. Obecnie firma zatrudnia 593 osoby. Kolejne 50 znajdzie pracę w Zabrzu.

Mimo imponującej nowoczesności w zabrzańskim zakładzie "Kłos" deklaruje, że pozostanie wierny tradycyjnym recepturom, z których korzysta od początku istnienia.

Zabrzańska część strefy ekonomicznej jest obecnie uzbrajana. Podziemne sieci zostały już niemal zbudowane. Teraz przebudowywany jest układ drogowy (ulica Ziemska zostanie zbudowana od nowa, na Ofiar Katynia trwają przygotowania do budowy ronda). Prace mają zakończyć się w najbliższych miesiącach. Poza "Kłosem" działki w strefie kupiły jeszcze trzy inne firmy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto