Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Zabrzu

AN
Europejska Noc Muzeów w tym roku obchodzi dwudzieste urodziny. Zwiedzanie placówek muzealnych na stałe wrosło w coroczny harmonogram, a raz za razem w imprezę włączają się kolejne muzea. Również te zabrzańskie

Muzealnicy jak zwykle przygotowują wyjątkowo atrakcyjne spotkania z historią i sztuką. Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało specjalną wystawę zatytułowaną „Max Steckel 1870-1947. Fotograf i wydawca”. Jej wernisaż zaplanowano dzień wcześniej, 19 maja o godz. 17, ale forma zwiedzania w Noc Muzeów zapowiada się wyjątkowo atrakcyjna!

Max Steckel uważany jest za najwybitniejszego fotografa działającego na Górnym Śląsku pod koniec XIX i w trzech pierwszych dekadach XX wieku. Na naszym terenie znany jest przede wszystkim jako fotograf przemysłu, pionier fotografowania podziemi kopalnianych. Zjechał tam z aparatem fotograficznym po raz pierwszy już w 1894 roku. Efektem tych zainteresowań są dwie teczki dotyczące górnictwa, liczne fotografie zamieszczane w książkach o tematyce górniczej i hutniczej, setki pocztówek. Drugą pasją Maksa Steckla było fotografowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jego zdjęcia jeleni, kozic i innych zwierząt były wielokrotnie nagradzane na wystawach w Niemczech i kilku innych krajach. Poza tym fotografował miasta, w których kolejno mieszkał (Królewska Huta, Katowice, Zabrze, Gliwice), liczne na Górnym Śląsku osiedla patronackie, udzielał się również w fotografii reportażowej. Na wystawie zobaczyć będzie można łącznie ok. 1 tysiąca jego fotografii ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, a także Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz z kolekcji prywatnych.

W Noc Muzeów wystawę w Galerii Cafe Silesia (Zabrze, ul. 3 Maja 6) zwiedzać można od godz. 18 do 24. Przetykana będzie warsztatami pod wspólnym tytułem „Po obu stronach obiektywu”. O 18.30 Małgorzata Fraus opowie o historii fotografii, o godz. 20 kurator wystawy, Piotr Hnatyszyn, zaprezentuje wykład „Wątki zabrzańskie w życiu i twórczości Maxa Steckla”, a cykl o godz. 22 zwieńczy Łukasz Zawada rozmową na temat ekstremalnej fotografii, czyli między innymi „Fotografiach w błocie”.

Również druga placówka Muzeum Miejskiego w Zabrzu (Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 3) będzie witać gości. Kontynuowana będzie wystawa „Elegancja w parze z prostotą. Dzbanki z kolekcji Beaty i Witolda Goczołów” prezentującą dzbanki do kawy i herbaty, mleczniki, cukiernice, filiżanki i spodki sprzed niespełna stu lat!

Co ciekawe od 19 do 20 po wystawie oprowadzać będą właściciele kolekcji. Od 18 do 23 trwać będą warsztaty „Kawą i herbatą malowane. Scenki rodzajowe ze Śląska”, w trakcie których przy użyciu napojów będzie można namalować obraz inspirowany twórczością Pawła Wróbla i Romualda Nowaka”. O godz. 21 „O herbacie” opowie Rafał Przybylok, właściciel zabrzańskiej herbaciarni „Czajnik”, miłośnik tego trunku. Zaprezentuje również jak i w czym parzy się herbatę w różnych częściach świata.

Noc Muzeów zawita również na Arenie Zabrze (ul. Roosevelta 81). Chętni będą mogli w wieczorno-nocnych warunkach zwiedzić stadion Górnika Zabrze. Po raz pierwszy Muzeum Miejskie, we współpracy z zabrzańską Areną oraz Górnikiem, zaprasza na spędzenie Nocy Muzeów w sali pucharowej na stadionie przy ulicy Roosevelta. To wyjątkowe miejsce, w którym zgromadzone są najcenniejsze trofea najbardziej utytułowanego piłkarskiego klubu w Polsce. Puchary za zdobycie mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski, pamiątki związane z niezapomnianymi meczami zabrzan z Romą, Manchesterem United, Realem Madryt i innymi wielki drużynami Europy. Będzie można zobaczyć film o historii klubu, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i wysłuchać pełną anegdot opowieść o historii klubu. W tym roku mija 60 lat od zdobycia pierwszego mistrzostwa Polski, po które sięgnęli głównie piłkarze pochodzący z Zabrza i okolic. Będzie więc doskonała okazja, by przypomnieć ich często pogmatwane losy. Ponadto, pierwszy pucharowy mecz z Tottenhamem i wizyta w Londynie, dramatyczne mecze z Romą i Manchesterem, premierowy wylot za ocean.

Muzealnicy zapraszają w 30-osobowy grupach (wycieczki o 19.30, 20.40, 21.50 i 23.00). Wymaga będzie wcześniejsza rezerwacja wejść pod nr. tel. 32 777 05 01 lub osobiście w Galerii Café Silesia ul. 3 Maja 6 w Zabrzu do 18.05.2017 r.

O Nocy Muzeów nie zapomina również Muzeum Górnictwa Węglowego! Impreza rozpocznie się o godz. 18, a zakończy o godz. 2. Polegać będzie na… zwiedzaniu w ciemnościach! I to aż trzech placówek: Kopalni Guido (Zabrze, ul. 3 Maja 93), Kopalni Królowa Luiza i Parku 12C (Zabrze, ul. Sienkiewicza 43) i Park Techniki Wojskowej (Zabrze, ul. Mochnackiego). Wstęp do wszystkich wymienionych miejsc wynosi 1 zł, a wymagana jest telefoniczna rezerwacja pod numerem 32 271 40 77.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto